حمله مسلحانه به دفتر یک نشریه طنز در پاریس
حمله مسلحانه به دفتر یک نشریه طنز در پاریس

حمله مسلحانه بعدازظهر امروز(چهارشنبه) به دفتر یک نشریه طنز در پاریس که براثر آن 12 تن کشته و 10 تن زخمی شدند، واکنش های مختلف بین المللی را به همراه داشته است. به گزارش خط امام ، سه فرد مسلح امروز ساعت 11 و 30 دقیقه به وقت محلی (سه بعدازظهر به وقت تهران) به […]

حمله مسلحانه بعدازظهر امروز(چهارشنبه) به دفتر یک نشریه طنز در پاریس که براثر آن 12 تن کشته و 10 تن زخمی شدند، واکنش های مختلف بین المللی را به همراه داشته است.

به گزارش خط امام ، سه فرد مسلح امروز ساعت 11 و 30 دقیقه به وقت محلی (سه بعدازظهر به وقت تهران) به دفتر نشریه طنز «شارلی ابدو» در پاریس، حمله و اقدام به تیراندازی کردند.

براساس آخرین اخبار، در این حمله 12 تن کشته و 10 تن نیز زخمی شدند. به گفته شاهدان در جریان این حمله دستکم 30 گلوله شلیک شده است.

به گفته یکی از مقام های پلیس فرانسه، مهاجمان با دو خودرو از محل حادثه گریختند.

** نشریه شارلی ابدو، پیش از این در سال ۲۰۱۱ میلادی و پس از چاپ کاریکاتوری از پیامبر اسلام(ص) مورد حمله قرار گرفت. همچنین این نشریه در سال ۲۰۰۶ میلادی نیز کاریکاتور جنجال برانگیز یک دانمارکی درباره پیامبر اسلام(ص) را منتشر کرد.

** براساس گزارش رسانه های غربی، «فرانسوا اولاند» رییس جمهوری فرانسه، این حمله را ‘تروریستی’ خواند و همزمان در این شهر حالت فوق العاده اعلام شد. پلیس پاریس نیز سطح آمادگی نیروهایش را به بالاترین سطح رساند.

اولاند پس از این حمله به دفتر نشریه رفت و اعلام کرد که در هفته های اخیر از وقوع چندین حمله تروریستی در فرانسه جلوگیری شده است.

به دنبال حمله و تیراندازی به دفتر نشریه ‘شارلی ابدو’ در پاریس، قرار است مقام های ارشد فرانسه در نشستی فوق العاده شرکت کنند.

** ‘بان کی مون’ دبیرکل سازمان ملل، حمله به دفتر این نشریه را یک «یک جنایت و حمله تروریستی وحشتناک، توجیه ناپذیر و بی رحمانه’ توصیف کرد.

وی به خبرنگاران گفت: این حمله هولناک، با هدف ایجاد اختلاف طراحی شده است و ما نباید گرفتار این دام شویم.

** باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا نیز در بیانیه ای، حمله و تیراندازی به دفتر یک نشریه در پاریس را محکوم و اعلام کرد: فرانسه قدیمی ترین متحد آمریکاست و همراه با ما در نبرد با تروریست ها حضور داشته است.

دولت آمریکا آمادگی خود را برای ارائه ‘هر کمکی’ به فرانسه برای یافتن مهاجمان، اعلام کرده است.

** وزیر خارجه آمریکا نیز در واکنش به این حمله گفت: آمریکا همواره در کنار ملت فرانسه ایستاده است.

جان کری خطاب به عوامل این حمله تروریستی گفت: ‘اشتباه نکنید، امروز یا فردا، در پاریس و یا هر جای دیگر، آزادی بیان با این کار شما از بین نخواهد رفت.’

وی همچنین کسانی را که در حمله به این روزنامه کشته شدند ‘شهدای آزادی’ خواند و گفت: عاقبت آزادی بیان بر تروریسم به پیروزی خواهد رسید.

** دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز عصر چهارشنبه در نشست مشترک خبری در لندن، حمله به دفتر نشریه ‘شارلی ابدو’ را محکوم کردند.

کامرون، با تروریستی خواندن این حمله مسلحانه گفت: همه انگلیسی ها خواهان این هستند که در کنار دولت و مردم فرانسه در این شرایط بایستیم.

وی با تاکید بر ضرورت مقابله با اهداف تروریست ها، افزود: هرگز نباید اجازه دهیم ارزش هایی که برای ما دارای اهمیت هستند همانند دموکراسی و آزادی بیان، به واسطه این حملات تروریستی آسیب ببینند.

** مرکل نیز در این نشست خبری، با ‘وحشیانه’ خواندن این حمله گفت: حمله مسلحانه به نشریه فرانسوی، علیه همه ارزش های مشترک ما شمرده می شود.

وی افزود: همه کسانی که در اروپا زندگی می کنند قویا این حمله را محکوم کرده و در کنار مردم فرانسه بویژه در کنار کسانی که در این حمله عزیزانشان را از دست داده اند، قرار دارند.

صدراعظم آلمان همچنین آمادگی کشورش برای هرگونه کمک به پاریس در این رابطه را اعلام کرد.

نخست وزیر انگلیس پیش از دیدار با مرکل، در سخنرانی در مجلس عوام این کشور، حمله به دفتر هفته نامه شارلی ابدو در پاریس را محکوم کرده و گفته بود: مجلس عوام و مردم انگلیس با همه اشکال تروریسم مخالفند. ما از آزادی بیان و دموکراسی دفاع می کنیم و این افراد (مهاجمان) هرگز نخواهند توانست این ارزش ها را از ما بگیرند.

** ‘نیک کلگ’ معاون نخست وزیر انگلیس نیز اعلام کرد که کشتارهای به راه افتاده در این حادثه تیراندازی حمله وحشیانه به آزادی بیان بوده است. وی افزود: من با خانواده های قربانیان این حادثه همدردی می کنم.

** کشورهای روسیه، ایتالیا، هند، دانمارک، یونان، عربستان، قطر، امارات، اردن، اتحادیه عرب و دانشگاه الازهر مصر نیز این حمله را محکوم کردند. مقامات ارشد اتحادیه اروپا و ناتو نیز ضمن محکوم کردن این حمله، از آن به عنوان اقدامی وحشیانه و غیرانسانی یاد کردند.

** براساس گزارش خبرگزاری های غربی، «استفان شاربونیه» دبیر نشریه و سه نفر از کاریکاتوریست های مشهور فرانسه از جمله قربانیان این حمله هستند. «برنارد ماریس»، اقتصاددان و از سهامداران شارلی ابدو و دو افسر پلیس نیز در این حمله کشته شده اند.

در تصاویر ویدئویی منتشر شده از این حمله، مهاجمان در حالی که نقاب به چهره دارند، با کلاشینکف به سمت افراد تیراندازی می کنند.

براساس گزارش پلیس پاریس، افراد مسلح جلسه شورای سردبیری شارلی ابدو را هدف قرار دادند و هنگام خروج فریاد ‘الله و اکبر’ سر دادند. مهاجمان بعد از حمله به دفتر نشریه و پیش از فرار با یک خودرو، در خیابان با پلیس به تبادل آتش پرداختند.

در خبرهای ابتدایی درباره این حمله، تعداد افراد مسلح دو نفر اعلام شده بود اما وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که نیروهای امنیتی در جستجوی سه ‘جنایتکار’ هستند.

براساس اعلام رسانه های غربی، نشریه شارلی ابدو به تازگی کاریکاتوری از ‘ابوبکر بغدادی’ رهبر گروه موسوم به داعش منتشر کرده بود.

** سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز ضمن محکوم کردن حمله روز چهارشنبه در پاریس، هرگونه اقدام تروریستی علیه انسان های بی گناه را با تعالیم اسلام بیگانه دانست.

«مرضیه افخم» سوءاستفاده از آزادی بیان و تندروی فکری و ترور شخصیت های مورد احترام ادیان و ملت ها، توهین به ادیان الهی و ارزش ها و نمادهای مورد احترام این ادیان را محکوم و غیرقابل قبول دانست.

وی در واکنش به حوادث پاریس افزود: این قبیل رفتارها ادامه موج افراطی گری و خشونت طلبی فیزیکی و فکری بی سابقه ای است که در یک دهه گذشته در سطح جهان توسعه یافته و متاسفانه به دلیل سیاست های نادرست و برخوردهای دوگانه در مواجهه با خشونت ورزی و افراط گری سبب ترویج این قبیل اقدامات و رفتارها شده است.

افخم ضمن تاکید مجدد بر ایده رییس جمهوری اسلامی ایران درباره جهان عاری از خشونت و افراط ، ابراز امیدواری کرد که رهبران کشورهای جهان با هم فکری و اتخاذ یک سیاست یکپارچه و پرهیز از استانداردهای دوگانه، به درمان ریشه ای عوامل خشونت ورزی و افراطی گری بپردازند.

** فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه در نشستی خبری، فردا (پنجشنبه) را روز عزای ملی اعلام کرد و از همه شهروندان فرانسه خواست با شرکت در ‘سکوت یک دقیقه ایی’ در همه اماکن عمومی، اتحاد خود را نشان دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اولاند با بیان اینکه کشورش به دفاع از آزادی از طریق نبرد با تروریسم ادامه خواهد داد، افزود: فرانسه از قلبش یعنی پاریس و آن هم در ساختمان یک نشریه مطبوعاتی که افراد باهوشی در آن کار می کردند، هدف قرار گرفت.

** سازمان گزارشگران بدون مرز نیز حمله مرگبار به دفتر هفته نامه شارلی ابدو را محکوم کرد.

** مقام های ترکیه از جمله ‘رجب طیب اردوغان’ رییس جمهوری و ‘احمد داوداوغلو’ نخست وزیر وزیر خارجه نیز این حمله را محکوم کرده اند.

وزارت خارجه ترکیه با انتشار اطلاعیه ای تاکید کرد که حمله مسلحانه به دفتر این مجله پیش از هر چیز تجاوز به ارزش های انسانی و جهانی است.

در اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه تصریح شده است که ‘این حمله منفور خدمتی برای جوسازی بیشتر به اسلام هراسی و بیگانه ستیزی است.’

** وزیر کشور آلمان نیز در واکنش به این حمله مسلحانه، با تاکید بر اینکه اسلام گرایی افراطی و تروریسم مذهبی از دین اسلام جداست، گفت: آنچه امروز به آن نیاز مبرم داریم، تفکیک قائل شدن بین این دو موضوع است.

«توماس دماتزیر» با بیان اینکه دستگاه های امنیتی آلمان و فرانسه برای پیگیری این موضوع در تماس تنگاتنگ هستند، از شرکت یوتیوپ خواست که تصاویر دلخراش این حادثه تروریستی را از دسترس کاربران خود خارج کند.

** پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان نیز چهارشنبه شب ضمن محکوم کردن این حمله، آن را اقدامی نفرت انگیز دانست و از همگان خواست از گسترش نفرت خودداری کنند.

به گزارش رویترز از واتیکان، «فدریکو لومباردی» سخنگوی واتیکان گفت: ‘پدر مقدس’ این حمله دهشتناک را به شدیدترین شکل ممکن محکوم می داند.

وی افزود: فرانسیس از همگان می خواهد که با همه شیوه های گسترش نفرت مخالفت کنند زیرا این کار بنیان همزیستی مسالمت آمیز مردم با تفاوت های ملی، دینی و فرهنگی را مخدوش می سازد.

** براساس اعلام خبرگزاری ها، پرچم فرانسه در مقابل پارلمان آن کشور به حالت نیمه افراشته درآمده است. رییس جمهوری فرانسه اعلام کرد که پرچم ملی این کشور به مدت سه روز نیمه افراشته خواهد بود.

** همچنین ده ها هزار تن از شهروندان فرانسه، عصر چهارشنبه در اعتراض به حمله تروریستی به دفتر هفته نامه شارلی ابدو و ابراز همدردی با خانواده های قربانیان این حمله، در شهرهای مختلف این کشور از جمله پاریس، لیون و تولوز تجمع کردند.

برخی از تجمع کنندگان، قلم هایی را بالا نگه داشته و برخی دیگر نیز پلاکاردهایی در دست گرفتند که روی آن ها نوشته شده بود: «من شارلی هستم» و «آزادی به هر بها».

رسانه ها اعلام کردند که قرار است در شهرهای دیگری از کشورهای اروپایی نیز تجمع های مشابهی برگزار شود.

** رویترز نیز به نقل از پلیس فدرال آمریکا(اف.بی.آی) اعلام کرد که سازمان های اطلاعاتی آمریکا و فرانسه برای یافتن عوامل این حمله با یکدیگر همکاری می کنند.

** شورای امنیت سازمان ملل، کمیساریای حقوق بشر و سازمان یونسکو نیز در بیانیه های جداگانه ای، ضمن محکومیت این حمله، مجازات سریع عاملان این حادثه را خواستار شدند.

‘زید راعد الحسین’ کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای این حمله را هولناک خواند و تاکید کرد: در صورتی که به چنین حملاتی اجازه ایجاد شکاف، تبعیض و تعصب در میان گروه ها و اقشار مختلف اجتماعی و یا مذهبی داده شود، برای گروه های افراطی زمینه مناسبی ایجاد می کند تا با اقدامات تروریستی خود، بر شکاف و تفرقه میان مذاهب و جوامع بیافزایند.

«ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو نیز در بیانیه ایی، این حمله را علیه فعالیت های رسانه ای و آزادی بیان توصیف کرد.

وی همچنین گفت که جامعه بین الملل به گروه های افراط گرا اجازه نخواهد داد تا با این اقدامات، تخم وحشت و ترور را در دل مردم جهان بکارند.

** اتحادیه جوامع اسلامی و کمیسیون اسلامی اسپانیا نیز در بیانیه ای ضمن محکوم کردن و ‘نفرت انگیز’ قلمداد کردن این حمله، تاکید کردند که خشونت چیزی را حل نمی کند.

«ریای تاتاری» دبیرکل اتحادیه جوامع اسلامی و رییس کمیسیون اسلامی اسپانیا، گفت: ما همبستگی و همدردی خود را با ملت فرانسه اعلام می کنیم.

** روزنامه فرانسوی لوپوئن نوشت: کمتر از هشت ساعت پس از حمله مرگبار روز چهارشنبه به دفتر نشریه طنز ‘شارلی ابدو’، دایره جنایی پلیس فرانسه از شناسایی سه فرد مهاجم خبر داد.

منابع پلیس فرانسه گفته اند که دو تن از این مهاجمان دو برادر فرانسوی الجزایری تبار به نام های «سعید و شریف کواشی» 34 و 32 ساله هستند. این دو برادر تابستان امسال از سوریه به فرانسه بازگشته بودند.

مهاجم سوم با نام «حمید مراد» 18 ساله دانشجویی است که رانندگی خودروی مهاجمان را بر عهده داشته و ملیت او مشخص نشده و همچنین آدرس مشخصی از او نیز به دست نیامده است. به گفته پلیس، هویت این افراد از طریق کارت شناسایی که در خودرو جامانده شناسایی شده است.

لوپوئن همچنین نوشت: یکی از این افراد در سال 2008 با یک شبکه عراقی مرتبط بود که ظاهرا جوانان را به پیوستن به گروه های تروریستی در عراق تشویق می کرده است. این فرد در سال 2005 به دلیل تلاش برای مسافرت به دمشق بازداشت شده بود.

به نوشته این نشریه، «حمید مراد» متهم سوم، متولد سال ۱۹۹۶ و فردی بی خانمان است که سال گذشته در مدرسه ای در شهر رنس ثبت نام کرده بود و سال آخر دبیرستان را می گذراند.

** شبکه تلویزیونی سی ان ان نیز اعلام کرد که پلیس فرانسه آپارتمانی را در حومه پاریس شناسایی و بازرسی کرده و اکنون در جست وجوی مکان اختفای عاملان حمله است. به گفته یکی از مقام های پلیس فرانسه، این سه مهاجم با شبکه تروریستی یمنی در ارتباط بوده اند.

** آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد که شریف کواشی در سال ۲۰۰۸ به اتهام های تروریستی و اعزام تروریست ها به عراق، محاکمه و به ۱۸ ماه زندان محکوم شده بود.

** خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرده که 800 سرباز فرانسوی برای یافتن مهاجمان به کمک نیروهای پلیس آمده اند.

** خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داده که کماندوهای ویژه پلیس در شهر رنس در ۱۴۰ کیلومتری شمال پاریس در جستجوی مظنونان هستند.

** حزب سوسیالیست و شماری از احزاب چپ گرای دیگر برای برگزاری تظاهرات در بعدازظهر روز شنبه فراخوان داده اند.

** همچنین چهارشنبه شب شماری از شهرهای اروپا همچون بروکسل، برلین، مادرید و لندن شاهد تجمع چند هزار نفره در اعلام همبستگی با نشریه و محکومیت حمله مسلحانه به آن بودند.

** «طارق عبرو» امام جمعه شهر بوردو، یکی از شهرهای بزرگ فرانسه، مسلمانان مقیم این کشور را به اعتراض در برابر حمله مسلحانه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» فراخوانده است.

** لوموند نیز گزارش داد، در مجموع بیش از ۱۰۰ هزار نفر در شهرهای تولوز، استراسبورگ، سنت اتین، نانت، تولون، نیس و کلرمون فران، تجمعاتی را برای اعلام همبستگی با روزنامه نگاران فرانسوی برگزار کردند.

** خبرگزاری فرانسه صبح پنجشنبه اعلام کرد که یکی از مظنونان حمله به دفتر نشریه طنز ‘شارلی ابدو’ خود را به نیروهای پلیس تسلیم کرد. این رسانه، نام این فرد را که کوچکترین مظنون این حمله بوده، حمید مراد (18 ساله) اعلام کرد. با این حال اشاره ای به محل تسلیم شدن این فرد نکرده است.

براساس این گزارش، دو مظنون دیگر که دو برادر به نام های سعید کواشی (34 ساله) و شریف کواشی(32 ساله) هستند، همچنان متواریند. مقام های فرانسوی عکس دو برادر مظنون را از طریق رسانه ها منتشر کرده اند.

پلیس فرانسه همچنین تعدادی از نزدیکان این دو برادر را بازداشت کرد.

یگان ویژه ای از نیروهای پلیس فرانسه با کمک شماری از سربازان ارتش، چهارشنبه شب عملیات گسترده ای را در شهر رنس واقع در شمال شرق فرانسه برای دستگیری مظنونان این حمله مسلحانه آغاز کرده اند.

** خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع نزدیک به تحقیقات این حمله مسلحانه، اعلام کرد که «حمید مراد در ساعت 11 شب چهارشنبه (به وقت فرانسه)، پس از آنکه نام خود را در شبکه های اجتماعی دیده، خود را به پلیس تسلیم کرده است».

** خبرگزاری رویترز نیز از قول پلیس فرانسه نوشت: یکی از مهاجمان از روی کارت شناسایی اش که روی زمین افتاده بود شناسایی شده است.

irna.ir