سید حسن خمینی : باید معلوم شود امام(ره) از چه کسانی خون دل می خورد
سید حسن خمینی : باید معلوم شود امام(ره) از چه کسانی خون دل می خورد

خط امام : سید حسن خمینی خواستار توجه صدا و سیما به سخنان امام(ره) در خصوص تحجر شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، «سید حسن خمینی» در مراسم اختتامیه همایش معاونان و مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جامعه ما معتقد است که امام راحل قرائت برتر، کامل‌تر و صحیح‌تر از […]

خط امام : سید حسن خمینی خواستار توجه صدا و سیما به سخنان امام(ره) در خصوص تحجر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، «سید حسن خمینی» در مراسم اختتامیه همایش معاونان و مدیران فرهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: جامعه ما معتقد است که امام راحل قرائت برتر، کامل‌تر و صحیح‌تر از دین را دارد. باید ببینیم همان‌طور که آیت‌الله هاشمی هم به این موضوع پرداختند، فرمایشات یک سال آخر عمر امام در خصوص تحجر، امروز کجاست؟ ایشان در مقابل چه کسی گفت می‌خواهم فدای مبارزه با تحجر شوم؟ نمی‌شود گفت «امام تا سال 1366» را قبول دارم و این دو سال آخر را قبول ندارم!
وی تصریح کرد: مراقب باشیم به اسم دین به سمت تحجر نرویم و به نام مقابله با تحجر نیز با ارزش‌های دینی ستیزه نکنیم. ببینیم تعبیر مارهای خوش خط و خال که امام برای برخی متحجرین به کار بردند، چه شد؟ اما تلویزیون به این مسائل نمی‌پردازد. امام از چه کسانی خون دل خورد، اینها باید معلوم باشد.
نوه امام با تأکید بر توجه به سخنان امام خمینی در مورد «تحجر» در دو سال پایانی عمرشان، یادآور شد: امام وقتی با شاه و سپس با امریکا و صدام جنگید نگفت می‌خواهم فدا شوم، اما در مقابل تحجر این سخن را گفت؛ لذا باید به تحجر به عنوان یک نقطه حساس و خط قرمز توجه کرد. سید حسن خمینی در بخش دیگری از سخنانش یکی از شروط کار فرهنگی را به کار‌گیری دانشجویان دانست و گفت: در کار فرهنگی باید تبدیل ارزش‌ها به هنجار، هدف کار قرار گیرد و تصدی گری در این بخش‌ها کار کاملی نیست؛ لذا بگذاریم دانشجویان و تشکل‌های مردم نهاد خودشان کار کنند.
وی با یادآوری اینکه در سی سال اخیر برخی چیزها از درون جامعه جوشید، گفت: امام هیچ وقت به مردم نگفت با حجاب شوید، اما مردم آن زمان با حجاب شدند؛ همچنین کسانی که شهید شدند گرچه پرورش یافته نظام قبلی بودند، اما در حوزه مغناطیس امام پرورش یافتند، زیرا او کار فرهنگی می‌کرد. کار فرهنگی او اعزام مبلّغ نبود، بلکه وقتی فرهنگی را به جامعه منتقل می‌کرد، مردم می‌گفتند اگر اینهایی که می‌گویید همان چیزهایی است که خودت هستی، آن را قبول می‌کنیم. لذا اگر در جایی آخوند خوبی بوده است، مردم را نیز به سمت خوبی برده است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: فضای تملق و رئیس و مرئوسی در دانشگاه آزاد زیاد است؛ اگر این فضا در سایر ادارات هم وجود داشته باشد در اینجا نباید اثری از آن باشد؛ زیرا القاب همواره راهزن بوده‌اند. ما ‌نمی‌توانیم بگوییم این‌گونه هستیم، اما تو خوب باش!
سید حسن خمینی توصیه کرد: در دانشگاه آزاد حواسمان الزاماً به فضای درون دانشگاه نباشد بلکه به فرهنگ ایرانی که اعم از فرهنگ دینی است توجه کنیم؛ به عنوان مثال نوروز جزو فرهنگ ملی ماست و ما بسیار به آن ارزش می‌گذاریم. در هر حالی که ممکن است در اسلام روایت و حدیث صریحی هم در مورد آن وجود نداشته باشد.
بنابراین با به کار بردن تعبیر فرهنگ بلافاصله ارزش‌های دینی به ذهنمان نیاید، زیرا گرچه ارزش‌های دینی جزو فرهنگ ماست، اما بحث‌ها و اجزای دیگری هم در آن وجود دارد.

جماران