دولت در مذاکرات از منافع ملت دفاع می کند
دولت در مذاکرات از منافع ملت دفاع می کند

خط امام : معاون اول رییس جمهوری در شورای اداری استان هرمزگان گفت: دولت نشان داده که در پای میز مذاکره می تواند از منافع ملت دفاع کند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، «اسحاق جهانگیری» که برای بازدید از پروژه های عمرانی به استان هرمزگان سفر کرده است در نشست شورای اداری […]

خط امام : معاون اول رییس جمهوری در شورای اداری استان هرمزگان گفت: دولت نشان داده که در پای میز مذاکره می تواند از منافع ملت دفاع کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، «اسحاق جهانگیری» که برای بازدید از پروژه های عمرانی به استان هرمزگان سفر کرده است در نشست شورای اداری این استان حضور یافت و افزود: به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب مکررا از تیم مذاکره کننده حمایت می کنند.

وی ادامه داد: در فضای بین المللی اصرار داریم روابط ما با کشورهای منطقه روابطی دوستانه باشد که اکنون روابط خوبی داریم و می توانیم روابط بهتری نیز داشته باشیم.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: ما در منطقه می توانیم مراوداتی با تمامی کشورهای منطقه داشته باشیم، همچنان که این مراودات در گذشته وجود داشته است؛ قطعا ما بهتر از کشورهایی که از خارج از منطقه آمده اند می توانیم با هم کار کنیم چرا که سال ها در کنار هم کار کرده ایم.

جهانگیری افزود: ما در مساله هسته ای می خواهیم مسایلمان را با دنیا حل کنیم. ما به دنبال این هستیم که گفت و گوهایمان را به نتیجه برسانیم و بهترین راه را تعامل می دانیم چرا که منطق و استدلالمان قوی است و می توانیم با دیگران خوب صحبت کنیم و این مساله را دنیا پذیرفته است.

وی گفت: تیم مذاکره کننده آنجایی که باید قاطعیت نشان دهند این کار را می کند و آنجا که باید با استدلال برخورد کند با طرف مذاکره کننده گفت و گو می کند و دنیا پذیرفته است که با مردمی متمدن، دولتی قوی و کشور و نظامی منسجم روبرو است.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: ما هم حقوق هسته ای خودمان را می خواهیم و هم می خواهیم دغدغه های دیگران را برطرف کنیم؛ این مسیر را دنبال می کنیم و فکر می کنیم که با این مسیر به نتیجه می رسیم.

وی با اشاره به اینکه این سفر را به مناسبت دهه فجر در دستور کار قرار داده است، یاد امام خمینی (ره) را گرامی داشت و افزود: هر چه ما داریم از امام (ره) است که به ایرانی اعتبار داد و برای ایران آزادی و استقلال آورد و اسلام به معنای حکومت دینی در کشورمان مستقر شد.

جهانگیری یاد شهدای انقلاب و دفاع مقدس را گرامی داشت و گفت: مسوولان در جشن های دهه فجر کارنامه خوب جمهوری اسلامی را به مردم اعلام می کنند.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: اقتدار نظام جمهوری اسلامی موضوع مهمی است که همه ما باید قدر آن را بدانیم و بد تفسیر کردن از اقتدار جمهوری اسلامی ممکن است ما را در تصمیم گیری ها به اشتباه بیاندازد.

وی افزود: منطقه ای که ماقرار داریم منطقه ای پر آسیب و پر تنش است که هر روزه در گوشه و کنار آن شاهد جنایات مختلفی هستیم که بعضا به نام اسلام روی می دهد و به جای اینکه چهره ای زیبا از اسلام نمایش داده شود اسلام هراسی تبلیغ می شود.

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: در این منطقه پر تنش ایران کشوری آرام است که شیعه و سنی با یکدیگر همزیستی مسالمت آمیز دارند و به یکدیگر احترام می گذارند.

وی ادامه داد: ایران کشوری مقتدر در منطقه است و همه دنیا می دانند که آرام کردن منطقه تنها با مشارکت ایران امکان پذیر است و آنچه می تواند داعش را زمین گیر کند حمایت های ایران است؛ حمایت مشاوره ای، فکری و حمایت های دیگر و البته مقاومت های مردم که این امر در سوریه و عراق اتفاق افتاده است .

جهانگیری افزود: موضوع با اهمیت این است که اقتدار نظام جمهوری اسلامی از انسجام داخلی ایجاد می شود و همه باید به دنبال این باشیم که چنین انسجامی را پاس بداریم چرا که این مساله بزرگترین سرمایه این نظام است و نباید افراد به هیچ بهانه ای به یکدیگر برچسب بزنند.

وی گفت: باید فضایی با نشاط فراهم کنیم تا همه احساس کنند که می توانند در این فضا کار کنند و هیچ کس حس نکند که کنار گذاشته می شود .

معاون اول رییس جمهوری افزود: به همین دلیل در هیچ جا به خاطر اینکه یک مدیر گرایش سیاسی خاصی داشته اجازه تغییرش را نداده ایم البته طبیعی است که با آمدن دولت ها افراد و تیم دولت تغییر می کند اما رییس جمهوری با نگاه تشکیل دولت فراجناحی دولت را در دست گرفت.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: فراموش نکنیم در دو سال گذشته کشور با تغییرات لحظه ای اقتصادی، تورم های بالا و رشد اقتصادی منفی روبه رو بود و اکنون نرخ تورم در دی ماه به حدود 17 درصد رسیده است و رشد اقتصادی ما نیز در شش ماهه نخست مثبت بوده و به این ترتیب شروع حرکت اقتصادی در این دولت مثبت بوده است .

وی اضافه کرد، باید موضوع خروج از رکود را جدی بگیریم و مدیران باید بدانند که مسوولیت پذیرفته اند تا مسائل را حل کنند؛ تنها راه حل برطرف کردن مشکلات تامین منابع مالی نیست و باید مدیران ما ابتکار و خلاقیت داشته باشند.

جهانگیری همچنین به مساله کاهش قیمت نفت اشاره کرد و گفت: امسال با پدیده جدیدی روبه رو شدیم و آن کاهش قیمت نفت بود.

وی ادامه داد: تا چند ماه گذشته هر بشکه نفت را بالای 100 دلار می فروختیم و اکنون هر بشکه نفت را حدود 40 دلار می فروشیم ؛ تا دو سال گذشته ما روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه نفت صادر می کردیم و هم اکنون صادرات نفت خام ما روزانه به یک میلیون بشکه رسیده است .

وی گفت: شاید عده ای این شرایط را بخواهند بر ما تحمیل کنند که نتیجه اش تسلیم شدن ما باشد که این ، با روحیه و غیرت و توان ما سازگار نیست؛ اینکه بگوییم این مساله مشکل نیست حرف بی جایی است و اینکه بگوییم نمی توانیم از این مشکل عبور کنیم هم حرف بی جایی است.

معاون اول رییس جمهوری افزود: در این شرایط ما دو جهت گیری جدی داریم و کاهش بهای نفت دو اثر بر روی اقتصاد ایران می گذارد که یکی بر روی بودجه دولت و دوم تاثیری که روی تراز پرداخت خواهد داشت .

وی افزود : در 10 ماهه نخست سال جاری 43 میلیارد دلار واردات داشته ایم که بیش از 90 درصد آن کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است که اگر بخواهیم تولید را توسعه بدهیم باید این عدد حتما رشد پیدا کند.

وی با طرح این سووال که چگونه باید با این مساله ارزی برخورد کنیم، گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که مهمترین موضوع در بودجه صرفه جویی است و مدیران باید از منابع محدود بهترین استفاده را داشته باشند و هنر مدیریت از شهرستان ها تا وزرا باید اینجا نشان داده شود.

حهانگیری گفت: موضوع بعدی این است که در بخش عمرانی ، فعالان بخش خصوصی یک نعمت و سرمایه بزرگ در کشور هستند و این دولت بخش خصوصی را باور دارد و به آن اعتقاد دارد .

وی افزود: در تراز پرداخت ها در زمینه واردات تا آنجایی که ضروری نیست باید محدودیت هایی اعمال شود و از آن مهمتر در زمینه تامین ارز باید اقدام کرد ؛ امسال 42 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشتیم و این ظرفیت وجود دارد که کسری ناشی از کاهش قیمت نفت در سال آینده را از راه صادرات غیر نفتی جبران کنیم که راه آن حمایت از صادرات است و اگر همت کنیم سال 94 می تواند سال خوبی برای کشور باشد و این تهدید به یک فرصت تبدیل می شود.

جهانگیری در مورد استان هرمزگان نیز گفت: قلب اقتصاد کشور در استان هرمزگان می تپد، مهمترین واحد های صنعتی کشور در این استان مستقر است، سواحل هرمزگان بهترین نقطه برای توسعه هرمزگان است .

وی افزود: باید از رهبر معظم انقلاب تشکر کرد که فرمودند سواحل مکران گنجی است و این دولت به محض اینکه سر کار آمد این را به عنوان یکی از موضوعات محوری مورد توجه قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه صنعت و کشاورزی استان ظرفیت توسعه دارد، گفت: یک مطلب را باید بپذیریم که وقتی خشکسالی در طول چندین سال ادامه می یابد، این روند تبدیل به اقلیم ایران شده است و باید با این اقلیم زندگی کنیم.

جهانگیری پس از جلسه شورای اداری استان هرمزگان و در پایان سفر یک روزه خود به این استان بندرعباس را به مقصد تهران ترک کرد .