سالگرد خونین انقلاب مصر / حکومت سیسی به دوران مبارک و پیش از آن بازگشته است
سالگرد خونین انقلاب مصر / حکومت سیسی به دوران مبارک و پیش از آن بازگشته است

خط امام : آزاد شدن «حسنی مبارک» در چهارمین سالگرد انقلاب مردم مصر و کشته شدن یک فعال زن مصری در تظاهرات سالگرد این انقلاب، خون های ریخته شده در چهار سال گذشته مصر را به تمسخر گرفته است. نوام چامسکی از انتظار برای انقلابی دیگر در دوره سیسی خبر می دهد. آیا مصر انتظار […]

خط امام : آزاد شدن «حسنی مبارک» در چهارمین سالگرد انقلاب مردم مصر و کشته شدن یک فعال زن مصری در تظاهرات سالگرد این انقلاب، خون های ریخته شده در چهار سال گذشته مصر را به تمسخر گرفته است. نوام چامسکی از انتظار برای انقلابی دیگر در دوره سیسی خبر می دهد. آیا مصر انتظار انقلابی دیگر را می کشد؟  حجت الله جودکی، رایزن پیشین ایران در مصر که فضای مصر را ملتهب و این التهاب را رو به گسترش می داند گفت ، تظاهرات مصر گسترده تر خواهد شد. حکومت سیسی به دوران مبارک و پیش از آن بازگشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : حجت الله جودکی، رایزن پیشین ایران در مصر در این گفت وگو با اشاره به آزاد شدن حسنی مبارک در چهارمین سالگرد انقلاب مردم مصر، تظاهرات علیه او و کشته شدن یکی از فعالان اجتماعی مصری اظهار کرد: در مصر اتفاقات فراوانی در حال رخ دادن است. بخشی از این اتفاقات کاملا حساب شده هستند. نظام حاکم و نظامیان به این نتیجه رسیده اند که برای ادامه حیات خود باید اقداماتی را انجام دهند. آنها تمایل بسیاری داشتند که حسنی مبارک، پسران او و عناصر رژیم سابق آزاد شوند. در حال حاضر نیز از تمام عناصر رژیم سابق که طی این چهار سال دستگیر، محاکمه یا زندانی شده بودند، تنها یک نفر یعنی «حبیب العادلی» وزیر کشور مبارک همچنان در زندان است. سایر عناصر رژیم سابق یا آزاد شده اند یا در شرف آزادی هستند.

او ادامه داد: از سوی دیگر نیز اخوانی ها را زندانی کرده اند و برای آنها حکم های طولانی، حکم ابد یا اعدام را در نظر گرفته اند. همه این اتفاقات با واکنش جامعه رو به رو می شود. از این رو دیروز مشاهده شد که نظام حاکم مجبور شده است برای کمی آرام شدن فضا، در احکام تجدیدنظر کند. به طور مثال خود آنها حکم اعدام را که برای رییس اخوان المسلمین تعیین شده بود، لغو کردند و امثال آن. این اقدامات بیشتر برای آرام کردن جو ملتهب جامعه انجام می شود.

این کارشناس مسایل مصر با تاکید بر اینکه تظاهرات مصر گسترده تر خواهد شد و در حال حاضر  نیز فضا ملتهب است، گفت: هر جایی که فشار باشد، موجب از بین رفتن آن پوسته خواهد شد و تا حدی فشار تحمل می شود. ممکن است دست زدن مردم به شورش باعث شود که وضعیت آنها از آنچه هست نیز بدتر شود اما به هر حال زمانی که مردم دست به شورش می زنند، تصور می کنند حیات بهتری را فراهم خواهند کرد. نظام حاکم بر مصر نیز به این نتیجه رسیده است که فضا ملتهب است و به همین دلیل است که در تلاش هستند به سرعت فضا را کنترل کنند یعنی نمی خواهند ادامه دهند. پناه بردن آقای سیسی به عربستان، تلاش او برای بهتر شدن روابط با قطر و کشورهایی دیگر برای جذب سرمایه و بهبود وضع اقتصاد مصر نیز در هیمن راستاست.

او با بیان اینکه در چند سال گذشته فضای مصر هیچگاه آرام نبوده و همواره ملتهب بوده است، تصریح کرد: حاکمیت با سرکوب شدید توانسته است مردم و دانشگاهیان را بترساند. طبیعی است که شرایط سرکوب تا حدی بر آنها اثر می گذارد، نمی تواند عقیده آنها را تغییر دهد اما موجب می شود آنها با در نظر گرفتن این واقعیت ها، فعالیت های خود را حساب شده تر کنند. آن هنگام، وضعیت پیچیده تر می شود و وقتی پیچیده تر شد، حاکمیت نیز برای مبارزه با آن نیاز به پیچیدگی بیشتری دارد و این دور تسلسل ادامه پیدا می کند. در چنین حالت ملتهبی یک کشور به خوبی اداره نخواهد شد و همواره با بحران رو به روست.

جودکی در مورد تاثیر اتفاقات اخیر مصر به ویژه کشته شدن خانم شیماء الصباغ، فعال زن مصری در تظاهرات سالگرد انقلاب مصر بر آینده فعالیت های اجتماعی در این کشور گفت: مدت هاست که فعالیت های اجتماعی در مصر محدود شده است. به طور مثال در زمان مبارک، شرایط به مبارک کمک کرده بود که زندانی کردن روزنامه نگاران را به حداقل برساند، اما در حال حاضر ده ها روزنامه نگار در مصر بازداشت شده اند و بسیاری از سایت ها و روزنامه ها را می بندند. آقای فهمی هویدی از روزنامه نگاران مشهور، ممنوع الخروج شده است. همه این موارد نشان می دهد که چون حکومت متزلزل است، همچنان از اینکه اخبار در اختیار مردم قرار بگیرد نگران است. چراکه می داند اخبار، مسری خواهد بود و موجب گسترش بسیاری از اتفاقات خواهد شد.

او با تأکید بر اینکه حکومت سیسی به دوران مبارک و پیش از آن بازگشته است، اظهار کرد: اصلا نظامیان روی کار آمده اند. از زمانی که سلطنت در مصر سقوط کرده است، یک دوره کوتاه، «نجیب»، بعد از آن «عبدالناصر»، «سادات» و «سپس مبارک» همه نظامی بوده اند. بعد از انقلاب 2011 در مصر دوره کوتاهی مرسی انتخاب شد و بعد از آن یکسال دوباره نظامی ها سر کار آمدند. هیچ شکی در آن نیست که حکومت فعلی مصر، استمرار همان حکومت نظامیان است. تنها فرق این است که ناصر و سایر حاکمان یاد شده، همه به قدرت رسیدند و بعد با رفراندوم خود را تایید کردند. مبارک نیز تنها این اواخر بود که یکی دو دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار کرد وگرنه او نیز در ابتدا با رفراندوم خود راتایید کرده بود. تفاوت سیسی این است که با رای مردم انتخاب شده است اما رأیی که همه می دانند از چه جاده خونینی گذشت تا به آنجا رسید.

 

Shafaqna.com