یک معاون اول راستین ایرانی
یک معاون اول راستین ایرانی

به قلم : رضا سلیمان نوری* نام معاون اول دولت دهم طی روزهای اخیر یکی از اسامی است که در محافل بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. در این ایام هر کس در هر مرتبه و جایگاهی که هست به نوعی رفتار او چه آن زمان که یار غار محمود احمدی نژاد بود و چه […]

به قلم : رضا سلیمان نوری*

نام معاون اول دولت دهم طی روزهای اخیر یکی از اسامی است که در محافل بسیاری مورد استفاده قرار می گیرد. در این ایام هر کس در هر مرتبه و جایگاهی که هست به نوعی رفتار او چه آن زمان که یار غار محمود احمدی نژاد بود و چه الان که بار خاطر وی شده به نوعی که هر لحظه ممکن است از سوی رحیمی برگی دیگر از اقدامات بحث برانگیز رییس دولت‌های نهم ودهم نمایان گردد، را مورد تحلیل قرار می‌دهد.

این عمل البته شرایطی را ایجاد کرده که یکی از پست‌های سیاسی کمتر شناخته شده نظام جمهوری اسلامی مورد توجه قرار گیرد. معاونت اول رییس جمهور پست مورد بحث است که عمری 25 ساله در تاریخ معاصر ایران دارد و جای پست نخست‌وزیری را پس از تغییر قانون اساسی جمهوری اسلامی گرفته است. پستی که طی این 25 سال تنها 5 نفر آن را به خود اختصاص داده‌اند و امروز روزی است که رکورددار در اختیار داشتن این پست، برای همیشه با این دنیا وداع کرد. درست دو سال پیش در چنین روزی بود که خبر در گذشت دکتر حسن حبیبی، معاون اول دوران 8 ساله سازندگی و 4سال اول اصلاحات رسانه‌ای شد.hassan-habibi_2318

آنان که به نحوی در حوزه‌های مختلف فرهنگ، سیاست و اجتماع با آن بزرگ‌مرد همکاری داشته‌اند، این سخن من که مدتی کوتاه در زیر سایه ایشان در بنیاد ایران‌شناسی مشق عشق به وطن کردم را بهتر درک می‌کنند که دکتر حبیبی به معنای کامل کلمه نماد یک ایرانی واقعی بود. او نه تنها به وجب وجب ایران زمین،آنهم نه این ایران جغرافیایی بلکه ایران فرهنگی عشق می‌ورزید بلکه فارغ از گروه‌بندی‌های سیاسی خود را تنها و تنها متعلق به مام وطن می‌پنداشت و دراین راه با هر کس که دلش برای ایران می‌تپید همراه بود و هر کس که آرامش ایران را نمی‌خواست،دشمن می‌دانست.او با عملکرد خود نشان داد که ایران، تنها آب و خاک، زبان یا منافع اقتصادی نیست، ایران جایی است که فرهنگ ایرانی وجود دارد. حبیبی دلباخته ایران بود، اما نه دلباخته آب و خاک، زیرا آسمان همه جا همین رنگ است و همه جا کوه و ارتفاعات وجود دارد.

آن‌چه که قابل عشق ورزیدن است، فرهنگ این سرزمین است‌. او کسی بود که بین ایران دوستی و اسلام پیوند برقرار کرد. ایران‌دوستی دکتر حبیبی بی‌نظیر بود تا جایی که برای حفظ فرهنگ بزرگ و پردامنه ایرانی از هر کوششی فروگذار نبود و در همین راستا در ساخت بنیادهای فرهنگی مهم کشور از کتابخانه ملی گرفته تا بنیاد ایران‌شناسی نقش کلیدی داشت.

او بنیاد ایرانشناسی را پایه‌گذاری کرد تا مکانی برای آموزش توام عشق به ایران همراه با حفظ دین‌داری باشد و در راه اعتلای این مجموعه از هیچ کوششی در حد توان خود فروگذار نکرد و شاید همان ناملایمات و عدم همراهی دولت گذشته که هر روز برگی جدید از پاکدستی اعضای آن رو می‌شود با خواست وی در رسیدن این مرکز به اوج عظمت بود که باعث شد این مرد بزرگ به صورت ناگهانی از میان ما رخت بربندد و به دیدار یار رود. سرانجام اینکه حبیبی در دوران حکومت مدعیان بدلی ایران‌دوستی بر قوه مجریه نشان داد که یک الگوی واقعی ایران‌دوستی است. الگویی که اگر به درستی راه و شیوه او عملیاتی شود، فرهنگ ایرانی اسلامی هر روز بیش از دیروز در خاک پر گهر ایران ریشه خواهد دواند.

*کارشناس ارشد ایرانشناسی