داعش در عراق آخرین دست و پا را می زند
داعش در عراق آخرین دست و پا را می زند

خط امام : داعش، روز جمعه خونینی را برای اهالی بغداد رقم زد که نتیجه آن کشته شدن 44 شهروند غیرنظامی و زخمی شدن 172 تن دیگر بر اثر انفجار و حملات خمپاره ای بود. به گزارش ایرنا، این گروه تروریستی از بامداد جمعه دیوانه وار به کرکوک حمله ناکامی را سازماندهی کرد. آنها در […]

خط امام : داعش، روز جمعه خونینی را برای اهالی بغداد رقم زد که نتیجه آن کشته شدن 44 شهروند غیرنظامی و زخمی شدن 172 تن دیگر بر اثر انفجار و حملات خمپاره ای بود.
به گزارش ایرنا، این گروه تروریستی از بامداد جمعه دیوانه وار به کرکوک حمله ناکامی را سازماندهی کرد. آنها در حمله گسترده به استان «تامیم» به مرکزیت کرکوک، موفق شدند مناطقی از جنوب این استان را به تصرف درآورند اما واکنش به موقع نیروهای مدافع، عملیات تهاجمی داعش را ناکام گذاشت.

اگرچه مقامات دولتی در کرکوک مقررات منع آمد و شد در سراسر استان را به اجرا گذاشتند اما در شامگاه جمعه «کسرت رسول» از عادی شدن وضعیت استان خبر داد.

پیش از ظهر جمعه همچنین خبر رسید که دو عامل انتحاری در هتل قصر کرکوک اقدام به گروگانگیری کرده و سپس خود را در همان مکان منفجر کردند.

گزارش ها حاکی است استان تامیم و شهر کرکوک مرکز آن در روز شنبه همچنان در وضعیت غیرعادی بسر می برد.

تحرکات داعش در بغداد نیز با انفجار در مرکز پر رفت و آمد و خرید البسه نظامی، سبب کشته شدن 44 تن و زخمی شدن 172 تن دیگر شد؛ ساعتی بعد اقدامات تروریستی داعش به کاظمین در شمال بغداد کشیده شد به طوری که رسانه ها گزارش دادند این گروه با شلیک سه موشک خمپاره در روز جمعه، غیرنظامیان را هدف گرفت و دستکم 7 تن از آنان را مجروح کرد.

این حملات تروریستی در مناطق دیگری از عراق در روز جمعه تکرار شد که از جمله در منطقه ای در شمال استان بابل بود.

حملات داعش در روز شنبه با انفجارهایی در مدائن در 20 کیلومتری جنوب شرق، تاجی در حدود 20 کیلومتری شمال و انفجار یک بمب در مرکز بغداد ادامه یافت که در مجموع 9 تن از شهروندان عراقی بر اثر این حملات تروریستی کشته شدند.

این حملات داعش که بیشتر نشانگر تحرکات انفعالی این گروه در واکنش به شکست های سنگین اخیر در مناطق صلاح الدین، دیالی، الانبار و موصل ارزیابی می شود، با واکنش سریع ارتش و نیروهای مردمی روبه رو شد، بطوری که در چند ساعت در حوالی ظهر شنبه، دستکم پنج هزار تن از این نیروها به سمت کرکوک اعزام شدند.

نیروهای ضد تروریستی همچنین برای مقابله با هرگونه تحرک احتمالی تروریست ها، حدود هزار تن از اعضای الحشد الشعبی(نیروهای مردمی) را به سامرا گسیل داشتند تا مواضع این نیروها را تقویت کرده و برای عملیات بعدی آماده شوند.

تحرکات خونین داعش در روز جمعه، سرانجام صدای «هادی العامری» رییس سازمان بدر را که فرماندهی بخش مهمی از نبرد علیه داعش را در عراق در اختیار دارد، درآورد و در واکنش به کشتار روز جمعه بغداد، سیاستمدارانی را که در روزهای اخیر علیه نیروهای داوطلب مردمی تبلیغات مسموم به راه انداخته اند، مورد سرزنش قرار داد.

وی از آنان خواست، اظهارات غیرمسوولانه و فرقه گرایانه ای که تنش های فرقه ای را تشدید می کند، متوقف کنند و از دولت نیز خواست همه امکانات خود را برای محافظت از شهروندان در برابر عملیات تروریستی داعش بکار گیرد.

این اظهارات العامری، واکنشی بود به ادعاهای مطرح شده برخی جریان ها و گروه های سیاسی عراق از جمله بزرگترین ائتلاف اهل سنت که نیروهای الحشد الشعبی را به اقدامات خشونت آمیز در مناطق آزاده شده متهم کرده اند.

به گفته تحلیلگران عراقی، این جریان ها نیروهای مقاومت ضدتروریستی را به اقداماتی متهم می کنند که تنها از گروه های تروریستی و از جمله داعش در عراق ساخته است؛ مانند اعدام های جمعی، تخریب و انهدام منازل مسکونی و تله گذاری آن، انهدام و تخریب پل ها و جاده ها و مراکز تولیدی و خدماتی.

گروه های یاد شده که به دلیل موضع گیری هایشان در عراق به ‘سیاستمداران داعشی’ معروف شده اند، در روزهای اخیر پیشمرگان کرد را نیز به کشتار عرب های سنی متهم کرده اند.

در روزهای اخیر سخنگویان الحشد الشعبی در بغداد و مسوولان کرد در اربیل این اتهامات را رد کرده و گفته اند که این اتهام زنی ها با هدف انحراف افکار عمومی از جنایات داعش صورت می گیرد.

با این همه، سلیم الجبوری رییس پارلمان عراق از جریان اهل سنت، روز جمعه به دنبال حمله داعش به کرکوک، این گروه را تروریست و اقدامات آن را جنایتکارانه توصیف کرد و از عراقی ها خواست وحدت خود را در برابر تروریست ها حفظ کنند.

وی حمله داعش به کرکوک در روز جمعه را تلاشی برای جبران شکست های اخیر این گروه در مناطق مختلف عراق دانست و در خصوص حوادث جاری، با نجم الدین کریم استاندار کرکوک تلفنی گفت وگو کرد.

کارشناسان و تحلیلگران پیش بینی می کنند که اقدامات خشونت بار داعش در روزهای آینده نیز تکرار خواهد شد اما وضعیت این گروه در عراق وخیم تر می شود، بویژه آنکه نیروهای ضدتروریستی شامل ارتش، الحشد الشعبی و عشایر اهل سنت و نیز پلیس فدرال، نیروهای خود را برای حمله نهایی به موصل و آزادی این شهر از دست داعش بسیج کرده اند.

داعش روز جمعه تمام نیروهایش را برای حرکت به سمت کرکوک بسیج کرده بود تا ثابت شود این گروه در حال دست و پا زدن در عراق است.