سخنی از سر پند با خطیب جمعه تهران
سخنی از سر پند با خطیب جمعه تهران

خط امام : «سخنی از سر پند با خطیب جمعه تهران» عنوان سرمقاله روزنامه «شرق» به قلم «محمدتقی فاضل میبدی» است. جمعه ای که گذشت مطالبی از قول آقای احمد جنتی در خلال خطبه های نمازجمعه بیان و پخش شد که نه تنها خارج از عرف دیپلماسی، بلکه از اخلاق و سنت اسلامی به دور […]

خط امام : «سخنی از سر پند با خطیب جمعه تهران» عنوان سرمقاله روزنامه «شرق» به قلم «محمدتقی فاضل میبدی» است.

جمعه ای که گذشت مطالبی از قول آقای احمد جنتی در خلال خطبه های نمازجمعه بیان و پخش شد که نه تنها خارج از عرف دیپلماسی، بلکه از اخلاق و سنت اسلامی به دور بود. اظهار خرسندی از مرگ پادشاه سعودی و تبریک به مسلمانان که اکثرا از اهل سنت هستند با هیچ عقل و منطقی قابل توجیه نیست. در این موضوع هم شکی نیست که برخی سیاست های آل سعود در چندسال گذشته، در راستای وحدت دو کشور و حفظ منافع ملی ایران نبوده است؛ برخلاف دوران دولت اصلاحات و پیش از آن، که چالش قابل توجهی میان دو کشور وجود نداشت و روابط میان دو کشور به دلیل تدبیر روسای جمهور وقت، رابطه دوستانه و به دور از چالش بود.

در اینجا ذکر مطالبی چند لازم است:

١- با مرگ ملک عبدالله، مقامات ارشد نظام مانند آیت الله هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر حسن روحانی، رییس جمهور و دکتر جواد ظریف، وزیر خارجه رسما تسلیت گفتند. علاوه بر این وزیر خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی در این مراسم شرکت کرد. با وجود این، چه جای آن دارد یک روحانی که در مقام خطیب جمعه سخن می گوید و باید مسلمانان را به تقوا و اتحاد دعوت کند؛ به گونه ای سخن بگوید که ثمره آن، جز ایجاد اختلاف بیشتر میان شیعه و سنی و زیان و خسران برای منافع ملی ما نیست؟

٢- آقای جنتی ضمن تسلیت به آمریکا و رژیم اسراییل به عنوان حامیان حکومت سعودی و تبریک به مسلمانان به کسانی در ایران تسلیت می گوید که به تعبیر ایشان از سر سفره پادشاه عربستان تغذیه می کردند. سوال این است که منظور آقای جنتی چه کسانی است؟ بر اساس کدام مدرک و سند سخن می گوید؟ یک خطیب نباید از روی عصبانیت سخن بگوید چون ممکن است یک جمله خارج از عرف به حقوق همه ضربه وارد کند همچنان که در دولت پیشین و در عرصه دیپلماسی جملاتی ایراد می شد که به زیان منافع ملی بود.

٣- زمان زیادی از همایش وحدت شیعه و سنی در ایران نگذشته است. به همین تازگی مقام معظم رهبری نامه ای به جوانان اروپا و آمریکا نوشته که اسلام رحمت را از سرچشمه آن بشناسند. آیا سخنانی از این دست که در خطبه ها بیان شد، بر طبل جدایی و چالش نمی کوبد و حربه به دست تکفیری ها نمی دهد و اهداف همایش وحدت و نامه رهبری را نقض نمی کند؟ آیا این موضع، مشکل ما را در حل مساله هسته ای بیشتر نمی کند؟ سمیناری که علیه جریان های تکفیری در قم برگزار شد، روز نخست آقای جنتی دبیر آن بود. آیا اهدافی که در آن همایش دنبال می شد و پاره ای از علمای مذاهب دعوت شده بودند با اینگونه حرف ها سازگاری دارد؟ چرا باید این همه فاصله ایجاد شود؟

٤- آقای جنتی در خطبه مذکور بر این عقیده است که باید سیاست های موردنظر ایشان را پیش ببرند هرچند به اقتصاد ما آسیب بزند و مردم روزی یک بار غذا بخورند. این حرف با کدام منطق سازگاری دارد؟ اگر نتوانیم سیاست های خارجی خود را بر اساس یک عقل و منطق دنبال کنیم و با دنیا از سر تعامل درآییم، اقتصاد ما به نقطه موردنظر نخواهد رسید.

٥- هنگامی که به امام علی خبر کشته شدن خلیفه سوم رسید، حضرت برآشفته شد و فرمود، «جزعتم و اساتم الجزع» یعنی شما راه تند و افراطی پیشه کردید.

حضرت با اینکه اختلافات اساسی با خلیفه سوم داشت اما از مرگ او اظهار خرسندی نکرد تا وحدت جریان های مختلف مسلمین خدشه دار نشود. بنابراین جا دارد مسوولان محترم ستاد اقامه نمازجمعه در اینگونه موارد بازنگری کنند و در خطبه های نمازجمعه، منافع ملی و روح اسلام و اتحاد میان مسلمانان را در نظر بگیرند تا جایگاه این تریبون مقدس از آسیب مصون بماند.

منبع: شرق