خط امام : از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها، همواره بحث حذف یارانه افرادی که درآمد بالایی دارند، مطرح بوده است؛ البته در دولت قبل، برخی اقدامات از جمله دهک بندی خانوار ها مطرح شد، ولی هرگز بحث حذف یارانه به مرحله اجرا نرسید. در دولت روحانی، برخی اقدامات همچون درخواست برای انصراف داوطلبانه و […]

خط امام : از زمان اجرای هدفمندی یارانه ها، همواره بحث حذف یارانه افرادی که درآمد بالایی دارند، مطرح بوده است؛ البته در دولت قبل، برخی اقدامات از جمله دهک بندی خانوار ها مطرح شد، ولی هرگز بحث حذف یارانه به مرحله اجرا نرسید.

در دولت روحانی، برخی اقدامات همچون درخواست برای انصراف داوطلبانه و یا سناریو سرشماری افراد کم درآمد به جای شناسایی افراد پر درآمد مطرح شده است؛ اما تا کنون هیچ اقدامی که نشان از اجرای این قانون باشد، دیده نشده است.

اما گویا مجلس در اجرایی شدن این قانون پافشاری می کند و می خواهد در هر شرایطی این قانون توسط دولت به مرحله اجرا برسد، تا کنون نیز مباحث مختلفی در این ارتباط در کمیسیون تلفیق مطرح کرده است، به گونه ای که در هفته های گذشته، حتی سقف درآمد 2 میلیون تومان برای هر خانواده، در برخی کمیسیون ها مطرح شد.

اما آخرین اطلاعات این است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تهیه طرحی هستند که دولت را ملزم می کند، درآمد خانوارهای بالای 30 میلیون تومان در سال را از دریافت یارانه نقدی حذف کند.

احمد امیرآبادی فراهانی در این باره گفته است: امروز طرحی را به مجلس داده اند که اگر هر خانوار در سال، 30 میلیون تومان درآمد داشته باشد، از دریافت یارانه حذف می شود؛ البته این طرح است و قرار است در کمیسیون تلفیق مطرح شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا درآمد بالای 2.5 میلیون تومان برای یک خانوار کافی خواهد بود و کفاف زندگی روزمره را می دهد، گفت: این موضوعی است که دولت باید اعلام کند و هزینه خانوار ها را نسبت به کلان شهر ها، شهر ها و روستا ها ـ بنا بر شاخص های رکود و تورم ـ بررسی و اعلام کند.

منبع: تابناک