آنچه بر ما رفته است
آنچه بر ما رفته است

خط امام : این روزها مشهد پایگاهی برای مناظره، گفت و گو و ابراز دیدگاههای چهره های سیاسی است ، در همین چارچوب ‘ آنچه بر سر ما رفته است ‘ موضوع مناظره میان ‘حسین الله کرم’ رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله و ‘علی شکوری راد’ نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بود که عصر […]

خط امام : این روزها مشهد پایگاهی برای مناظره، گفت و گو و ابراز دیدگاههای چهره های سیاسی است ، در همین چارچوب ‘ آنچه بر سر ما رفته است ‘ موضوع مناظره میان ‘حسین الله کرم’ رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله و ‘علی شکوری راد’ نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی بود که عصر روز دوشنبه در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این مناظره دو فعال سیاسی دیدگاههای خود را در مورد سیر تحولات دانشگاهها بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و عملکرد دولتها در قبال آن طرح کردند.

رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله در این نشست گفت: در دنیا سه انقلاب بزرگ وجود دارد که انقلاب فرانسه، روسیه و انقلاب اسلامی ایران را شامل می شود.

‘حسین الله کرم’ افزود: انقلاب کبیر فرانسه بر مبنای بورژوازی، انقلاب روسیه بر پایه کارگری و پرولتاریا بود که یک تاکتیک داشت اما انقلاب اسلامی ایران عصیانی بر مدرنیته بود.

وی در تحلیل فضای دانشگاهی در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی گفت: آن زمان دانشگاه دنبال توده مردم راه افتاده و امام خمینی(ره) را به عنوان رهبر یک حرکت بلامنازع پذیرفت و در پی آن انقلاب دوم و فتح لانه جاسوسی را رقم زد.

او افزود: پیش از آن در روز 22 بهمن مردم در مقابل کودتای ‘ژنرال هایزر’ آمریکایی و ارتش شاهنشاهی ایستادگی و دست بیگانگان را از انقلاب اسلامی کوتاه کردند.

این فعالی سیاسی ادامه داد: 22 بهمن روز دفاع از انقلاب اسلامی است و باید در این زمان محکم به دهان کسانی زد که می خواهند عوامل فتنه را از حصر خارج کنند، همچنان که بخشهایی را در دانشگاهها و جاهای دیگر در دست دارند.

وی در بررسی عملکرد دولتهای پس از انقلاب نیز گفت: همواره طرفدار دولت مستضعفین بوده ایم و همچنان نیز هستیم.

الله کرم افزود: دولت اول احمدی نژاد دولت مطلوب و مورد نظر ما است ضمن آنکه دولت شهید رجایی و بخشهای زیادی از دولت موسوی هم مورد تایید بود.

وی ادامه داد: در باب دولت بازرگان نیز از آنجا بدان نقد وارد است که اسلام را برای ایران می خواست اما ما ایران را برای اسلام می خواهیم.

او گفت: در این میان دولت هاشمی برای آنکه کشور را به سمت توسعه، نوسازی و بازسازی ببرد گرایش به سمت مدرنیزاسیون سریع داشت و آن را دنبال می کرد که ما مخالف آن بودیم.

رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله افزود: در این نگاه و حرکت اصولی همچون ساده زیستی، عدالتخواهی و استکبارستیزی را به سمت لیبرالیزه شدن بردند، پولدار شدن و اشرافیگری ترویج شد و پول و اشرافیگری جایگزین ارزشها گردید.

وی گفت: آن زمان شاهد ترویج شکاف طبقاتی و نابرابریهای اقتصادی بودیم اما در دولت خاتمی نقدها بسیار است.

او افزود: در دولت خاتمی کار را به جایی رساندند که تحلیگرهای سازمان مجاهدین انقلاب آن را دوره ای دانستند که انقلاب خروج کرده و بازگشت به قبل دارد و طبقه متوسط مدرن به جای فریاد یا حسین، فریاد یا غرب یا غرب دادند.

الله کرم گفت: آن زمان دولت به ویژه در ماجرای تیر 78 از جریان دانشجویی به عنوان ابزار استفاده کرد و تا آنجا که منوچهر محمدیها و احمد باطبیها از آن بیرون آمده و امروز در خدمت رسانه های بیگانه قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: آنان تصور می کردند با فشار از پایین از طریق جریان دانشجویی و چانه زنی از بالا توسط رییس دولت می توانند در قدرت بمانند اما زمان چندانی طول نکشید که دانشجویان از جریان اصلاحات به دلیل همین استفاده ابزاری بریدند.

او گفت: چنانکه وقتی انحصارگرایی آقایان در مجلس ششم موجب شد دست به تحصن بزنند، دانشجویان با آنان همراه نشدند.

رییس شورای هماهنگی نیروهای حزب الله افزود: بسیجیان همواره از کشور و نظام دفاع می کنند، ما این کشور را همراه شما با خون به دست آوردیم و جلوی هر اقدام براندازانه می ایستیم و اجازه نمی دهیم شورشی علیه جمهوریت روی دهد.

نماینده اصلاح طلب مجلس ششم هم در این مناظره گفت: 22 بهمن زمان تجدید عهد ملت با آرمانهای اصیل انقلاب اسلامی، شعار اصلی جمهوری اسلامی و شهدایی است که برای دستیابی به استقلال و آزادی از جان گذشتند و تجدید عهد با امام راحل است که روح جدیدی در ملت دمید و آنان را یکپارچه نمود و آنها هم حکومت پادشاهی را سرنگون کردند.

‘علی شکوری راد’ افزود: هنگام پیروزی انقلاب اسلامی دانشجوی سال اول رشته پزشکی بودم، آن زمان صحنه های هیجان انگیز بسیاری دیده ایم اما نخستین باری که امام خمینی(ره) را دیدم برایم بسیار دلنشین و هیجان انگیز بود از آن رو که در برابر فردی قرار داشتم که برای ما مظهر تمام آرمانها بوده و همچنان هم می باشد.

وی گفت: اگر کسی امام خمینی(ره) را به خوبی بشناسد دچار اشتباه در موضعگیری نسبت به ایشان نمی شود.

این فعالی سیاسی مدعی شد: امام راحل را دو دسته در این سالها تخریب کردند، گروهی که از ابتدا در مقابل امام(ره) و دشمنان وی بودند و او را بد معرفی کردند و عده ای هم دوستان نادانی که از امام راحل خیلی بد دفاع کردند و رفتارها، خشونتها، بدفکریها، فسادها و عملکردهای نادرست خود و نیز بی اعتناییها به مردم و عقلانیت را به حساب امام(ره) گذاشتند و جوان امروز ما را دچار توهم کردند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران بسیار اصیل بود و مردم در آن شرکت داشتند و واقعا خواست مردم و حرکتی مردمی بود که نظام پادشاهی را سرنگون کرده و نظام جمهوری اسلامی را برپا کردند.

شکوری راد با بیان اینکه به خواست مردم این نظام متصف به اسلام و متعلق به همه مردم است افزود: نظام جمهوری اسلامی در ‘شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی’ تعریف می شود بنابراین سالگرد پیروزی انقلاب هم متعلق به خود مردم است.

وی خطاب به دانشجویان گفت: اگر شما در سنی نبودید که انقلاب را درک کنید بطور قطع پدران و مادران شما در آن سهیم بوده اند و بیان می کنند که تا چه حد اخلاص و آرمان منشا حرکتهای آنان بوده است.

او افزود: انقلاب اسلامی متعلق به مردم است، باید متعلق به مردم بماند و سالگرد آن هم متعلق به مردم است لذا نباید عده ای این انقلاب را مصادر کننده و حضور مردم را در راهپیمایی 22 بهمن به حساب تایید خود بگذارند.

وی ادامه داد: حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن تایید هیچ شخص، جناح و فرد مسوولی نیست بلکه تایید حرکتی است که پدران و مادران شما با اخلاص و عمل صالح پایه گذاری کردند.

این فعال سیاسی در تشریح فضای دانشجویی دوران بعد انقلاب نیز گفت: آن زمان فضا برای دانشجویان کاملا باز و آزادیهای سیاسی نزدیک به مطلق بود.

وی افزود: آزادیها به حدی بود که همه گروههای سیاسی و تفکرات برای خود روزنامه، حزب و سازمان داشتند و به تناسب آن در دانشگاهها حضور یافته بودند.

شکوری راد گفت: این فضا تا سال 1360 ادامه یافت تا آنکه منافقین اعلام مبارزه مسلحانه علیه نظام اسلامی دادند و بعد از آن فضای سیاسی جامعه محدود و به تبع آن فضای سیاسی دانشگاهها هم تقریبا یکدست شد و انجمن اسلامی تنها تشکلی بود که اجازه فعالیت داشت.

وی ادامه داد: به مرور دفتر تحکیم وحدت به عنوان تشکلی سیاسی وارد عمل شد و با تشکیل جامعه روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز این فضا تغییر کرد.

او در تحلیل عملکرد دولتها هم با بیان اینکه مدل اقتصادی دولت موسوی برخاسته از انقلاب بود افزود: انقلاب اسلامی زمانی شکل گرفت که گفتمان جهان مارکسیستی بود اما انقلاب اسلامی در این گفتمان تحول ایجاد کرد و فضای کارگری و حمایت از طبقات ضعیف و مستضعف را با تکیه بر ارزشهای اسلامی محور قرار داد.

وی همچنین با بیان اینکه سیاستهای انقباضی اقتضاء دوران جنگ بود گفت: در دوره هاشمی سیاست تعدیل اجرا شد که نسبتا تند بود اما در دوره خاتمی این سیاست تعدیل دوباره تعدیل شد و روند توسعه ای که هاشمی اتخاذ کرده بود و طبقات ضعیف در آن تحت فشار قرار گرفته بودند تعدیل شد.

او شکوفاترین دوره اقتصادی بعد از انقلاب را دوره خاتمی ذکر و بیان کرد: با وجود آنکه شعار این دولت سیاسی بود اما بیشترین رونق اقتصادی در همین دوره بود.

شکوری راد ادامه داد: در این میان دولت روحانی دولتی نیست که خیلی چارچوبهای تعریف شده ای داشته باشد و دولتی اعتدال از مجموعه ای از سیاستهای اعتدالی دولت هاشمی و خاتمی برخوردار است که زیر تیغ افراطیون مجلس شورای اسلامی قرار دارد و ناچار است برخی سیاستهای خود را بدان سمت سوق دهد.

ایرنا