هجمه به مذاکره کنندگان در آستانه توافق تبعات منفی دارد
هجمه به مذاکره کنندگان در آستانه توافق تبعات منفی دارد

خط امام : یک کار شناس مسائل بین الملل بیان داشت: در ارتباط با تلاش جدید نمایندگان کنگره آمریکا در جهت ایجاد موانع بر فضای دیپلماسی هسته ای ایران و 1+5 نکاتی نهفته که هم باید در خصوص تهران و هم درباره واشنگتن آن را بررسی نمود. مهدی مطهرنیا در گفت و گو با ایلنا٬ […]

خط امام : یک کار شناس مسائل بین الملل بیان داشت: در ارتباط با تلاش جدید نمایندگان کنگره آمریکا در جهت ایجاد موانع بر فضای دیپلماسی هسته ای ایران و 1+5 نکاتی نهفته که هم باید در خصوص تهران و هم درباره واشنگتن آن را بررسی نمود.
مهدی مطهرنیا در گفت و گو با ایلنا٬ اظهار کرد: در مرحله نخست باید فضای مذاکرات را که درباره فعالان و قدرت های اصلی مذاکره یعنی آمریکا و ایران که دارای وجوه متفاوتی هستند را بررسی کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: یکی از این وجوه ماهیت یک دهه چالش در پرونده هسته ای است که موجب افزایش حساسیت می شود و نوعی دلواپسی را برای فعالان سیاسی در دو کشور را به وجود بیاورد.

وی افزود: اگر حساسیتی در این موضوع در دو طرف بروز و ظهور می کند٬ امری پسندیده ای است تا بر اساس اصل جامعه پذیری سیاسی حساسیت خاصی وجود داشته باشد٬ اما نکته دیگر این است که در جریان پیروزی های دو طرف و زمانی که دو طرف درصدد زمینه برای رسیدن به توافق نهایی هستند٬ مسائلی مطرح می شود که این است که گروهی دیگر؛ از اینگونه فشارهای سیاسی و هزینه های پیش آمده برای فعالیت های جناحی خود در دو کشور استفاده می کنند و به نوعی آن را دست آویز قرار می دهند و در عمل به دنبال روندی غیر اخلاقی در یک پرونده ملی هستند. لذا باید گفت فشارها و هجمه ها به مذاکره کنندگان و تیم دیپلماسی کشور٬ هنگامی که دو طرف درصدد توافق هستند٬ تبغات منفی و ناخوشایندی دارد.

این استاد دانشگاه با اشاره به جناح نومحافظه کاران در آمریکا ابراز کرد: هم اکنون در آمریکا نو محافظه کاران به همراه دموکرات ها و جمهوریخواهان و کسانی مانند منندز تحت تاثیر لابی های صهیونیسم؛ در فکر اغنای حامیان انتخاباتی خود در ارتباط با مخدوش کردن پرونده هسته ای گام بر می دارند و در مقابل فشار صهیونیست ها انجام وظیفه می کنند.

وی با اشاره به مشکلات و نزاع های جناحی در کنگره و سنای آمریکا خاطر نشان کرد: مشابه آن چیزی که در کنگره و سنا آمریکا در خصوص اختلاف بین دولت و نمایندگان مطرح است؛ در ایران و در بین برخی از نمایندگان مجلس با دولت در جریان است.

این کار شناس مسائل آمریکا اضافه کرد: هر چند این نظریات از منظر سیاست قابل چالش است٬ اما از نظر روند سیاست در مذاکرات تاثیر می گذارد و باعث می شود مذاکرات با سختی بیشتر به سرانجام برسد و هزینه ای بر منافع دو طرف بار شود. اما می توانند با ارائه مسائلی؛ حل و فصل این پرونده را مطرح کنند و به جای اینکه نیروهای نو محافظه کار در مذاکرات مانع ایجاد کنند٬ راه هایی برای رسیدن به یک توافق جامع را به وجود بیاورند.

مطهرنیا در پایان در خصوص موضع اوباما در قبال وضع تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: اوباما علناً و برای چندمین بار اظهار کرده که پذیرای هیچ تحریمی علیه ایران نیست و در مقابل در ایران هم فضایی به وجود آمده که قدم زدن ظریف و جان کری را مورد نقد قرار می دهند٬ در حالیکه به هیچ وجه نمی توان از هیچ زاویه ای از حیث دیپلماتیک این مسائل را مورد نقد قرار داد.

منبع/ ایلنا