سخنرانی نتانیاهو در کنگره نمایشی انتخاباتی است
سخنرانی نتانیاهو در کنگره نمایشی انتخاباتی است

خط امام : در حالی که بنیامین نتانیاهو با هیاهو و به قیمت تیرگی روابط با واشنگتن قصد سخنرانی در کنگره آمریکا علیه باصطلاح تهدید هسته ای ایران را دارد، نشریه آمریکایی ‘آتلانتیک’ نوشت: این سخنرانی یک نمایش انتخاباتی است که رئیس مجلس نمایندگان برای نتانیاهو ترتیب داده است. به گزارش پایگاه اینترنتی آتلانتیک ، […]

خط امام : در حالی که بنیامین نتانیاهو با هیاهو و به قیمت تیرگی روابط با واشنگتن قصد سخنرانی در کنگره آمریکا علیه باصطلاح تهدید هسته ای ایران را دارد، نشریه آمریکایی ‘آتلانتیک’ نوشت: این سخنرانی یک نمایش انتخاباتی است که رئیس مجلس نمایندگان برای نتانیاهو ترتیب داده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی آتلانتیک ، سخنرانی نتانیاهو در کنگره در روز سوم مارس (12 اسفند) که جان بونر رقیب جمهوریخواه باراک اوباما بدون هماهنگی دولت اوباما آن را هماهنگ کرده است، یک انگیزه قوی دارد و آن هم ترس از بیکار شدن نتانیاهو است.
آتلانتیک افزود: مخاطب اصلی سخنرانی روز سه شنبه نتانیاهو ، نه اعضای کنگره آمریکا بلکه رای دهندگان در فلسطین اشغالی هستند. نتانیاهو در این سخنرای در واقع قصد دارد به زعم خود به رای دهندگان یادآوری کند که او تنها کسی است که می تواند با دولت های مخالف اسرائیل در تهران و واشنگتن مقابله کند.

بر اساس این گزارش ، نتانیاهو یک خطر موجودیتی بزرگ علیه پست و مقام خود می بیند و جان بونر رئیس مجلس نمایندگان یک کارزار انتخاباتی خوب برای او 6000 مایل دورتر از تل آویو ترتیب داده است. انتخابات رژیم صهیونیستی قرار است روز 17 مارس (26 اسفند) برگزار شود.

جفری گلدبرگ نویسنده این مطلب افزود: افراد آشنا با پویش های انتخاباتی در اسرائیل که با آنان صحبت کرده ام گفته اند اجرای خوب این نمایش انتخاباتی در کنگره آمریکا می تواند دو یا سه کرسی بیشتر در کنست (مجلس رژیم صهیونیستی) نصیب حزب نتانیاهو کند که این امر می تواند همان چیزی باشد که او برای حفظ مقام نخست وزیری به آن نیاز دارد.

این در حالی است که تازه ترین نظرسنجی ها از برتری مخالفان نتانیاهو در انتخابات حکایت دارند. حزب چپ میانه ‘کارگر’ به رهبری اسحاق هرزوگ و تسیپی لیونی نبردی جدی در برابر حزب لیکود دارد .

همچنین نشانه هایی در دست است که برخی از طرفداران قدیمی نتانیاهو نیز که از او خسته شده اند ممکن است به احزاب راستگرای دیگر رای دهند که این موضوع نیز کار نتانیاهو را دشواتر می کند.

به نوشته آتلانتیک ، نتانیاهو طوری رفتار می کند که بی سابقه است به این معنا که چنان مشتاق ماندن در پست نخست وزیری است که به جمهوریخواهان آمریکا اجازه داده از موضوع اسرائیل به عنوان سلاحی علیه دولت اوباما استفاده کنند. بونر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال ضربه زدن به اوباما است و در این قضیه نتانیاهو را به متحد خود تبدیل کرده و کاملا مشخص نیست چه کسی دیگری را به بازی گرفته است.