خط امام : رییس گروه ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حمله هوایی روز یکشنبه نیروهای ائتلاف به یک پالایشگاه تحت کنترل داعش در سوریه، 30 تن از کارکنان پالایشگاه و شماری از اعضای داعش کشته شدند. به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «رامی عبدالرحمن» افزود: این حمله به پالایشگاه تحت کنترل […]

خط امام : رییس گروه ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرد که در حمله هوایی روز یکشنبه نیروهای ائتلاف به یک پالایشگاه تحت کنترل داعش در سوریه، 30 تن از کارکنان پالایشگاه و شماری از اعضای داعش کشته شدند.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، «رامی عبدالرحمن» افزود: این حمله به پالایشگاه تحت کنترل داعش در شمال شرقی شهر «تل ابیض» در نزدیک مرز ترکیه انجام شد.

وی گفت: سازمان ملل در ماه نوامبر برآورد کرد که درآمد گروه تروریستی داعش از محل فروش نفت بین 846 هزار تا 1.6 میلیون دلار در روز است. با این حال وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که نفت دیگر منبع اصلی درآمد داعش نیست.

دیپلمات های غربی می گویند، این امر به دلیل حملات هوایی به تاسیسات نفتی تحت کنترل داعش و نیز سقوط بهای نفت است که بر قیمت آن در بازار سیاه نیز تاثیر گذاشته است.

پیش از این، رسانه ها گزارش های متعددی بر هدف قرار دادن تاسیسات زیربنایی سوریه به بهانه هدف قرار دادن گروه تروریستی داعش در سوریه منتشر کرده بودند.

به اعتقاد بسیاری از ناظران تحولات منطقه، اطلاعات میدانی نشان می دهد حملات آمریکا و متحدان آن در سوریه، به اندازه ای که بر تاسیسات و ساختارهای زیربنایی سوریه تاثیر گذاشته، بر توانایی های نظامی داعش تاثیر نداشته است.

ائتلاف ضد داعش چند ماه است که به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، تاسیسات زیربنایی و مراکز اقتصادی سوریه از جمله پالایشگاه ها، مخزن های ذخیره سازی سوخت و پایانه های سوخت را هف قرار می دهد.