بر این غم اگر جان سپارم رواست
بر این غم اگر جان سپارم رواست

خط امام : در پی حمله به دکتر علی مطهری در شیراز، جمعی از جوانان اصلاح طلب استان فارس با صدور بیانیه‌هایی حمله قانون‌شکنان به دکتر علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی را محكوم كردند كه متن این بیانیه‌ها را در ادامه می‌خوانید: بر این غم اگر جان سپارم رواست صد بار لب گشودم و بیرون […]

خط امام : در پی حمله به دکتر علی مطهری در شیراز، جمعی از جوانان اصلاح طلب استان فارس با صدور بیانیه‌هایی حمله قانون‌شکنان به دکتر علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی را محكوم كردند كه متن این بیانیه‌ها را در ادامه می‌خوانید:

بر این غم اگر جان سپارم رواست

صد بار لب گشودم و بیرون نریختم

خونها که موج می زند از سینه تا لبم

یکبار دیگر ، در تداوم تسلسل باطل ، مغرضانه و زاویه ساز این روزهای کج فهمان و نابخردان تندرو افراطی ، که انتظام امور و دمیدن روح حقیقت جویی و روشنگری آزاداندیشانه ی آزاد اندیشان ، در کالبد جامعه را ، تهدیدی بر منافع و مطامع نامشروع خود می پندارند و از هر گونه زمینه سازی بر رونق و سامانی عالمانه اندیشیدن فارغ از تعصب و جهالت ، به ستوه و وحشت آمده اند ، در غفلت آشکار دولتمردان استانی دولت تدبیر و امید ، رخ نمون شد و دست آخر ، آن شد که نباید می شد.

وااسفا !!! باید که خون گریست بر این همه گستاخی و جسارت افسارگسیخته ی گسیختگان از فهم و بریدگان از عقل که در انسداد مسیر آزادی و آزادگی و زدودن مصادیق اخلاق و اخلاق مداری از هیچ کوششی فروگذار نبوده و نیستند.

شهر شیراز ، سومین حرم اهل بیت علیهم السلام ، پایگاه نامدار حکمت ، عرفان ، هنر ، فرهنگ ، ادب و اخلاق که آوازه ی تمدن ساز آن بر همگان هویداست ، شهر حافظٰ , مهد سعدی , این روزها در تلاطم و التهاب ناشی از بی تدبیری ، شکل گیری شاکله ی گونه ای از شارلاتانیسم مرتجعانه ی منسجم را نظاره گر بود که سرآمد آن در استقبال مهمان نوازانه ی ؟؟!! افراطیون نیرنگ باز و نیرنگ ساز از فرزند صالح و خلف شهید روشنگر ، مطهری اندیشمند نمایان شد.

باید نگران بود ، امروز باید نگران بود. باید نگران بود از این که جریانی افراطی و حرمت شکن آنچنان در لایه های پیدا و پنهان اجتماع نفوذ کرده و رسوخ یافته که با اخلال در برگزاری سخنرانی اختصاصی و قانونی نماینده ای از نمایندگان منتخب ملت در مجلس شورای اسلامی ، قد علم کرده و با توحش قدرت نمایی می کند.

چه کسی مسئول است و چه کسی پاسخگوست ؟؟

آیا رواست که ثمره ی تلاش و همت فعالین اصلاح طلب عمدتا برآمده از نهضت علمی و فرهنگی که با کسب اجازه قانونی و هماهنگی های معمول و نامعمول ، قدم در مسیر ترویج و اشاعه ی اندیشه ورزی و اندیشه پردازی نهاده اند ، با کمترین اراده ی انحصار طلبان نقش بر آب شود؟ آیا این جماعت نافهم و بی بهره از سواد همان هایی نیستند که چندی پیش ، دیگر جلسات قانونی را بر هم زدند و پویایی ، طراوت و نشاط عرصه خرد و خردورزی را متشنج و مشوش کرده ، با رکود و رخوت همراه ساختند و در نهایت نه تنها مجازات و تنبیه نشدند که مشمول تکریم و دلجویی نیز قرار گرفتند؟

آیا وقت آن نشده که مسئولان استان و شهرستان در احوال تدابیر و اقدامات خود اندیشه کنند و به خود آیند ، که این قماش بیخودی ، نه خودی می شناسد و نه غیر خودی؟ آیا درون مایه ی گفتمان تدبیر و امید این است که تنبیه و تحقیر قانون شکنان با تکریم و تحسینشان معاوضه گردد؟

این منطق رحم بر بدان و عفو ظالمان زاییده و ارمغان کدامین ایدئولوژی و تفکر است که تا به امروز نه تنها نتوانسته راه بر کلام و مرام عفن و نخ نمای افراطیون بر بندد ، بلکه آنان را بر صدر نشانیده و استمرار و ادامه طریقتشان را تحقق بخشیده است؟

این منش و روش در پیش گرفته شده ، چگونه منش و روشی است که آنچنان راه بر عبور قانون شکنان ، هموار و گشاده ساخته که خود را فراتر از هر قانون تلقی می کنند و در هر زمان و هر مکان ، چه در آشکار و چه در نهان ، هر آنچه از ذهن کج فهمشان می تراود ، عملی می سازند و هویدا می کنند؟

دولت منتخب ملت ، دولتی است که با شعار تکریم قانون ، حفظ کرامت انسانی ، پاسداشت آزادی بیان و اجتماعات ، احیاء حقوق تک تک آحاد جامعه و برپایی عدالت اجتماعی رای اعتماد گرفت ، پس چگونه اکنون در استان فارس و در برابر دیدگان منصوبان دولت منتخب ، منزلت گروههای اجتماعی و تشکل های مدنی تا بدین پایه نادیده انگاشته شده و تنزل یافته است؟

مدیران ارشد دولت در استان ، بالاخص استاندار محترم به منزله ی ریاست شورای تامین مسئولند و در برابر مردم نجیب و فهیم استان و شهر فرهنگی شیراز که آوازه مهمان نوازیشان با تحرکات سلسله جنبان نافهمی و جهل و جهالت خدشه دار گردید ، باید پاسخگو باشند و انتظار است تا با تدبیر و دوراندیشی عالمانه و امید بخش ، ضمن آشکارسازی عقبه ی حمایتی و پشتیبانی قانون شکنان و مجازات قاطع آمران و عاملان اینگونه اقدامات شنیع و به دور از اخلاق ، به طریق مقتضی و رهگشا ، لطافت و پویایی از دست رفته و مشمول نظر همه ی اندیشمندان و دلسوزان فعال در نهادهای مدنی و تشکل های دانشجویی را احیاء و بارور نموده و با جدیت از تکرار دوباره آن ممانعت نمایند.

در پایان بر خود لازم میبینیم به نیابت از جوانان فرهیخته , اندیشمند , مهمان نواز و مودب شهر شعر و ادب به سبب رفتار وحشیانه و به دور از شان شهروندان این خطه فرهنگ پرور , از یادگار شریف شهید مطهری که به حق جزو معدود نمایندگان سرفراز مجلس شورای اسلامی میباشند و تمامی بزرگوارانی که با دیدن عکس ها و مطلع شدن از اخبار منزجر کننده این اعمال قبیح رنجیده خاطر شدند , شرمگینانه عذرخواهی کنیم.

چه نیکوست که اگر غفلت زدگان و داعیه داران اعتدال و پرچمداران تدبیر و امید در استان فارس ، همواره کلام رسا و شیوای حکیم فرزانه شیخ اجل سعدی شیرازی علیه الرحمه را به یاد آرند و پند گیرند که فرمود :

خبیث را چو تعهد کنی و بنوازی

به دولت تو گنه می کند به انبازی

با عرض ارادت خدمت تمامی آرزومندان ایرانی آزاد و آباد

جمعی از جوانان اصلاح طلب شهر شعر و ادب

شیراز