عزت ابراهیم الدوری معاون صدام کشته شد
عزت ابراهیم الدوری معاون صدام کشته شد

خط امام : عزت ابراهیم الدوری، آخرین بازمانده از حلقه یاران وفادار صدام و تحت تعقیب‌ترین شان که در فعالیت‌های تروریستی سال‌های اخیر نقش بسیاری در این کشور ایفا می‌کرد، دیروز در عملیاتی در منطقه حمرین عراق کشته شد. امریکایی‌ها برای سر او جایزه‌ای 10 میلیون دلاری تعیین کرده بودند. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، […]

خط امام : عزت ابراهیم الدوری، آخرین بازمانده از حلقه یاران وفادار صدام و تحت تعقیب‌ترین شان که در فعالیت‌های تروریستی سال‌های اخیر نقش بسیاری در این کشور ایفا می‌کرد، دیروز در عملیاتی در منطقه حمرین عراق کشته شد.

امریکایی‌ها برای سر او جایزه‌ای 10 میلیون دلاری تعیین کرده بودند. به گزارش شبکه خبری بی‌بی‌سی، عزت ابراهیم الدوری 72 ساله که زمانی مرد شماره دو عراق محسوب می‌شد اما پس از سرنگونی صدام در سال 2003 فرار کرد و هیچ ردپایی از خود به جا نگذاشت، در حمرین در استان اربیل عراق کشته شد. «کریم موسی» سخنگوی نیروهای داوطلب مردمی عراق ضمن تأیید خبر کشته شدن عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام دیکتاتور معدوم عراق گفت: نیروهای داوطلب مردمی موفق شدند با تکیه بر اخبار اطلاعاتی دقیق از محل اختفای عزت الدوری، وی را به همراه شش نفر از همراهانش بدون هیچگونه کمک نیروهای‌ ائتلاف بین‌المللی به هلاکت برسانند. در همین ارتباط دبیرکل سازمان بدر اعلام کرد: اقدامات از طریق آزمایش «دی ان دی» برای اطمینان یافتن از اینکه جسد فرد کشته شده متعلق به عزت الدوری در جریان است. وی افزود: نیروهای تیپ پنجم داوطلب مردمی با شرکت نیروهای داوطلب مردمی ناحیه العلم در شرق تکریت توانستند عزت الدوری تروریست را بعد از شناسایی یک کاروان متشکل از سه خودرو از جمله یک دستگاه خودروی دو دیفرنسیل و دو دستگاه خودروی پیک آپ در منطقه المحصوره به هلاکت برسانند.
عزت ابراهیم الدوری کیست؟
عزت ابراهیم الدوری متولد اول جولای 1942 میلادی معاون رئیس شورای فرماندهی انقلاب بعث بود که سمت‌هایی مانند وزارت کشور و کشاورزی هم داشت. عزت الدوری که از عشیره المواشط در شهر الدور در استان صلاح‌الدین بود، در درس و تحصیل موفقیتی نداشت و بارها مردود شد تا اینکه دبیرستان را رها کرد و به فروشنده دوره گردی تبدیل شد. وی سپس به حزب بعث پیوست و با طی چندین سال فعالیت مستمر به عضو رهبری این حزب انتخاب شد تا اینکه در زمان صدام به سمت معاون رئیس شورای فرماندهی انقلاب بعث انتخاب شد. او که پس از جنگ کویت سمت معاون فرمانده کل نیروهای مسلح را داشت، پس از اشغال عراق از سوی امریکایی‌ها مخفی شده و طی جلسه مخفیانه از سوی حامیان بعثی به عنوان دبیر کل حزب انتخاب شد. در این سال‌ها هیچ کس از محل اختفای وی خبر نداشت اما خود او هر از چندگاهی با پیام‌های صوتی زنده بودنش را اعلام می‌کرد. وی در سال‌های اخیر رهبری گروه نقشبندیه را در دست داشت. گروهی که بیشتر اعضای آن از حامیان صدام هستند و در درگیری‌های خونبار اخیر عراق نقش مستقیمی داشته‌اند. این گروه خواهان دامن زدن به تفرقه میان سنی‌ها و شیعیان است. الدوری همچنین در فعالیت‌های تروریستی داعش و رشد و گسترش این گروه تروریستی در عراق نقش مهمی ایفا می‌کرد.
در خبر دیگری ارتش عراق بعد از دو هفته درگیری و نبرد تن به تن با تکفیری‌های داعش موفق به عقب راندن تروریست‌ها از مرکز اصلی شهر رمادی شدند اما نبردهای تن به تن در بزرگترین پالایشگاه عراق یعنی پالایشگاه بیجی در غرب استان الانبار به سختی ادامه دارد.