خط امام : اقدامات و موضعگیری‌های مسئولان کشورمان در دفاع از حقوق زائران و حجاج ایرانی در حالی است که مقامات عربستان در اظهارات متعددی سعی کرده‌اند به دلجویی و جبران آنچه پیش آمده بپردازند. تا آنجا که مقامات رسمی عربستان سعودی با انجام سه دیدار با سفیر ایران نسبت به پیگیری فوری موضوع حادثه […]

خط امام : اقدامات و موضعگیری‌های مسئولان کشورمان در دفاع از حقوق زائران و حجاج ایرانی در حالی است که مقامات عربستان در اظهارات متعددی سعی کرده‌اند به دلجویی و جبران آنچه پیش آمده بپردازند.
تا آنجا که مقامات رسمی عربستان سعودی با انجام سه دیدار با سفیر ایران نسبت به پیگیری فوری موضوع حادثه فرودگاه جده و اعمال اشد مجازات در مورد عاملان آن تأکید کرده‌اند. با این وجود هنوز دو شرط اساسی ایران یعنی اعمال اشد مجازات برای خاطیان و نیز عذرخواهی مکتوب و رسمی عربستان از ایران برای از سر گرفتن سفرهای عمره مفرده برآورده نشده است.
هرچند روز چهارشنبه «سعود الفیصل» وزیر خارجه عربستان در دیدار حسین صادقی سفیر ایران اطمینان داد ریاض مأموران خاطی فرودگاه جده را در سریع‌ترین زمان ممکن و قاطعانه به اشد مجازات خواهد رساند. وی همچنین با بیان اینکه ما اهمیت ویژه‌ای برای جمهوری اسلامی ایران قائل هستیم، خواهان گشایش صفحه جدیدی در مناسبات فیمابین دو کشور شده است.
به گزارش ایرنا، سفیر ایران در عربستان سعودی نیز در این دیدار با اشاره به حادثه فرودگاه جده و اظهار اینکه این مسأله احساسات عمومی ملت ایران را جریحه‌دار کرده است، خواستار اقدام جدی و قاطع دولت عربستان در برخورد با مأموران متخلف شده است.حسین صادقی در این ملاقات با اشاره به اوضاع منطقه و تحولات یمن مواضع و دیدگاه‌های ایران را تشریح کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران تداوم جنگ و خونریزی در یمن را به مصلحت منطقه و کشورهای اسلامی نمی‌داند و معتقد است تنها قدرت‌های خارجی و نیز بدخواهان جهان اسلام در قالب تشدید اختلافات میان کشورهای اسلامی از آن بهره خواهند برد و لذا خواهان اعلام فوری آتش‌بس و آغاز کمک‌های انساندوستانه به ملت مظلوم و آسیب‌دیده یمن است.
وزارت ارشاد : عذر خواهی نکنــــند عمره رفع تعلیق نمی شود
از سوی دیگر ، سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: تا زمانی که عربستانی‌ها به طور رسمی عذر خواهی نکنند ما هیچ گونه اقدامی را درخصوص لغو اعزام به عمره انجام نخواهیم داد.
نوش آبادی در ادامه افزود: در ملاقات‌هایی که مسئولان حج و زیارت ما با مسئولان عربستانی داشتند عربستانی‌ها عذرخواهی کردند ولی این عذرخواهی آنها به این شکل به هیچ وجه قابل قبول ما نیست. سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درخصوص تبدیل سفر عمره به کربلا تأکید کرد: به نظر من باید با یک برنامه‌ریزی خوب بسنجیم که آیا مردم تمایل دارند که سفر عمره خود را تبدیل کنند و آیا دولت عراق این ظرفیت را دارد که این حجم مسافر را بپذیرد یا نه.
شکایت دادستـــــــــــان کشور
از دو مأمور فرودگاه جده
در ادامه پیگیری‌های دیپلماتیک و قضایی مقامات ایران برای مجازات مأموران خاطی عربستان روز پنجشنبه حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور نیز از اعلام شکایت دادستان ایران به دادستان عربستان خبر داد و گفت: این موضوع را پیگیری می‌کنیم و وزارت‌خارجه به طور کامل از این حادثه مطلع است. وی افزود: ما از طریق وزارت خارجه بشدت این مسأله را پیگیری خواهیم کرد و برای ما بسیار مهم است اما تنها می‌توانیم از طریق وزارت امور خارجه آن را پیگیری کنیم. حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری پس از دیدار با مراجع عظام تقلید در قم با اشاره به تصمیم توقف اعزام زائران عمره‌گزار تا محاکمه عاملان این جرم تأکید کرد: خواستار تسریع در انجام مجازات عاملان این اقدام هستیم و منتظر صدور حکم و مجازات این افراد خواهیم ماند. وی در ادامه عنوان کرد: بدیهی است در این صورت پرواز عمره‌گزاران ما به روال معمول خود انجام خواهد شد و این امر نیازمند این است که اخبار اطمینان‌بخشی از صدور حکم و مجازات این دو فرد خاطی به صورت رسمی از سوی عربستان دریافت کنیم.
رئیس کمیته مطالبات ملی: از ریاض شکایت می کنیم
به گزارش ایسنا، مهدی دواتگری، رئیس کمیته مطالبات ملی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز روز پنجشنبه با بیان اینکه این کمیسیون برای اعاده حیثیت و احقاق حقوق دو نوجوان ایرانی از طریق مجامع بین‌المللی پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد، گفت: با توجه به این‌که دولت‌ها نمی‌توانند علیه دولت‌ها شکایت کنند، خانواده این دو نوجوان می‌‌توانند از طریق کمیته حقوق کودک و کمیساریای عالی حقوق بشر شکایت کنند، طبیعتاً دولت عربستان باید پاسخگو باشد. وی افزود: انتظار می‌رود دولت جمهوری اسلامی ایران بخصوص وزارت امور خارجه وکلای مجرب و آشنا به قوانین را در اختیار این خانواده‌ها قرار دهند تا بتوانند از حقوق آنها دفاع کنند.