نصرالله: تهدید حمله متقابل یمنی ها به عربستان جدی است
نصرالله: تهدید حمله متقابل یمنی ها به عربستان جدی است

خط امام : سازمان تروریستی القاعده یک سازمان غیرحاکمیتی است که با وجود داشتن نیروی نظامی و ایدئولوژی واحد فاقد سرزمینی مشخص و واحد است. اگر بخواهیم نگاه علمی و واقع‌بینانه‌ای به قضیه داشته باشیم، ابعاد تفکر تکفیری در سه محور خلاصه می‌شود:  اگر ائمه‌ جمعه مکه و مدینه را شاخه فکری و ایدئولوژیک تفکر […]

خط امام : سازمان تروریستی القاعده یک سازمان غیرحاکمیتی است که با وجود داشتن نیروی نظامی و ایدئولوژی واحد فاقد سرزمینی مشخص و واحد است. اگر بخواهیم نگاه علمی و واقع‌بینانه‌ای به قضیه داشته باشیم، ابعاد تفکر تکفیری در سه محور خلاصه می‌شود:  اگر ائمه‌ جمعه مکه و مدینه را شاخه فکری و ایدئولوژیک تفکر وهابی در نظر بگیریم و دولت سعودی را شاکله سیاسی آن بدانیم، محور سوم آن القاعده است که شاخه نظامی وهابیت شناخته می‌شود. از این رو این گروه با دریافت حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم نظامی و مالی از سعودی‌ها در حال پیشبرد منافع این کشور در منطقه است. در یمن نیز عملکرد این گروه با اهداف سعودی‌ها در تطابق کامل قرار دارد. تضعیف حوثی‌های شیعه محور سیاست‌های امنیتی القاعده و سعودی‌هاست که اولی با رویارویی مستقیم نظامی و دومی با حملات هوایی تضعیف دشمن مشترک را دنبال می‌کنند. با این حال سعودی‌ها نگاهی راهبردی به این گروه ندارند و بیشتر به آن به عنوان ابزاری در جهت هموار کردن منافع خود می‌نگرند.

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی در همبستگی با مردم مظلوم یمن پیامدهای اشتباه تاریخی سعودی‌ها در حمله مرگبار به این کشور را تشریح کرد و تأکید کرد که عاملان این فاجعه باید آماده پرداخت هزینه این اشتباه‌شان باشند.
وی که  در مراسمی تحت عنوان «همایش همبستگی و وفاداری به ملت یمن» در مجتمع سیدالشهدا واقع در ضاحیه جنوبی بیروت سخن می‌گفت، با اشاره به حملات هوایی اخیر نیروهای ائتلاف تحت امر عربستان، این حملات را محکوم کرد و گفت: وظیفه انسانی و اخلاقی و اسلامی ماست که از ملت یمن حمایت کنیم.
نصرالله تصریح کرد: سخن و بهانه‌های واهی بسیاری برای توجیه حمله سعودی بر یمن به زبان آورده شد و حتی سخن از تهدید یمن بر ضد عربستان هم سخنانی به میان آمد و اعلام کردند که می‌خواهند از یمن دفاع کنند. اما در سخنرانی سابق خود اعلام کردم هدف واقعی این حمله بازگشت سلطه سعودی و امریکایی بر یمن است چرا که ملت یمن موفق شد قدرت را به دست بگیرد.به لهجه و ادبیات آنها و گویش و بلاغت و فصاحت آنها و شهامت و شجاعتشان و بزرگی و کرم یمنی ها  بنگرید اگر ملت یمن عرب نیست پس عرب چه کسانی هستند ؟ قبل از اسلام آنها خود تمدن عرب بودند زمانی که اهالی شبه جزیره عربی حتی خواندن بلد نبودند در یمن تمدن وجود داشت.
دبیر کل حزب الله لبنان سپس تصریح کرد: آنها تلاش کردند به این جنگ بعد طایفه‌ای ببخشند و وانمود کردند این جنگ شیعی و سنی است. اکنون منازل ویران شده، بازارها و مدارس و بیمارستان‌ها و انبارهای مواد غذایی همه ویران شده است و گویا این هدف دروغین آنهاست. آیا دفاع از ملت یمن با کشتار ملت یمن محقق می‌شود؟نتایج این تجاوز که بعد از 22 روز موشکباران و بمباران که به صورت دریا  و هوا صورت گرفت و با حمایت گسترده اطلاعاتی امریکا و حمایت عربستان سعودی از داعش می‌بینیم که منصور هادی هنوز نتوانسته به عدن و صنعا بازگردد. سعودی‌ها نیز این واقعیت را درک کرده‌اند و شاید یکی از علل انتخاب خالد بحاح به عنوان معاون رئیس جمهور یمن هم همین باشد.
سید حسن نصرالله سپس تاکید کرد: جامعه قبیله ای هرگز کشته های خود  را فراموش نمی کند . از دیگر اهداف فرضی که برای این جنگ در نظر گرفته بودند حمله پیشدستانه برای جلوگیری از تهدید احتمالی بر ضد عربستان بود. اگر چنین تهدیدی وجود نداشت اکنون دیگر وجود دارد و دیگر می توان گفت که قطعا وجود دارد اما کسانی که به تهدید متهم هستند هنوز بردبارند اینها رهبران انصار الله هستند و فرمانده بزرگشان عبدالملک الحوثی است. اکنون فرصت حمله به عربستان سعودی و ورود به این کشور آماده شده است.
قبایل یمن و ملت یمن خواستار پاسخ هستند البته این مسئله صبر راهبردی می طلبد و اکنون تهدیدی که وجود نداشته به تهدیدی وجودی بدل شده است.قبایل یمن و ملت یمن خواستار پاسخ هستند البته این مسئله صبر راهبردی می طلبد.
القاعده کنترل فرودگاهی را ‌در جنوب یمن در دست گرفت
تروریست‌های القاعده در ادامه تحرکات نظامی جدید خود فرودگاه ریان و پایانه نفتی مکلا را در استان حضرموت تحت کنترل خود درآورده‌اند. طبق گزارش‌ها پایانه نفتی مکلا یکی از مراکز اصلی صادرات نفت خام در منطقه حضرموت با ظرفیت میانگین روزانه 120 هزار تا 140 هزار بشکه به شمار می رود. پیشتر نیروهای القاعده با حمله به زندان شهر المکلا توانسته بودند ده‌ها نفر از اعضای خود را آزاد کرده و کنترل مرکز استان حضرموت را در دست بگیرند.
در همین حال نیروهای کمیته مردمی در کنار نیروهای یمنی عملیات پاکسازی مناطق جنوب این کشور را آغاز کرده‌اند. همزمان با پیشروی حوثی‌ها به سمت جنوب یمن جنگنده‌های هوایی ائتلاف مواضع حوثی‌ها را در استان‌های تعز، عدن، صنعا، مارب، لحج  هدف حملات خود قرار داده‌اند.
علاوه بر این مواضع حوثی‌ها در نوار مرزی عربستان و یمن بویژه در استان شمالی صعده نیز بشدت از سوی توپخانه و یگان‌های موشکی ارتش عربستان زیر آتش قرار گرفت که طی آن 20 نفر از غیرنظامیان کشته شده‌اند.

نوذر شفیعی (کارشناس مسائل خاورمیانه)/ایران