کشورهای اروپایی از جمله انگلیس چشم خود را بر روی مرگ پناهجویان بسته اند
کشورهای اروپایی از جمله انگلیس چشم خود را بر روی مرگ پناهجویان بسته اند

خط امام : فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، بدون توجه به نقش لندن در متوقف شدن عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه، یکشنبه شب در بیانیه ای از مرگ صدها پناهجو در این منطقه، به عنوان یک ‘تراژدی ‘ یاد کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، وی در این بیانیه […]

خط امام : فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس، بدون توجه به نقش لندن در متوقف شدن عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه، یکشنبه شب در بیانیه ای از مرگ صدها پناهجو در این منطقه، به عنوان یک ‘تراژدی ‘ یاد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، وی در این بیانیه گفت: جهان به دلیل مرگ وحشتناکی که در مدیترانه صورت گرفت، وحشت زده شده و نیز به درستی از گروه های جنایتکاری که سود خود را در تجارت انسان جستجو می کنند، دچار خشم است.

وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز همدردی با خانواده قربانیان این سانحه گفت: متوقف کردن این مساله که سبب یک چالش بزرگ بین المللی شده، نیازمند یک پاسخ جامع و مشارکت جویانه است.

هاموند افزود: ما باید قاچاقچیان انسان را که مسوول مرگ این افراد در دریا هستند و مانع از آگاه شدن قربانیان از خطرات این سفر شده و یا حتی این افراد را مجبور به این سفر خطرناک می کنند، هدف قرار دهیم.

وی اضافه کرد: من این ایده ها برای برخورد موثر(با قاچاقچیان)، با وزیران خارجه گروه 7، هفته گذشته مطرح کردم و دوباره در نشست وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا که قرار است امروز ( دوشنبه ) در لوکزامبورگ تشکیل شود، طرح خواهم کرد.

وزیر خارجه انگلیس افزود: اگر ما با این تراژدی، به طور موثر برخورد کنیم، می توانیم در هر مرحله ای با این مساله مقابله نماییم و در راستای برخورد با قاچاقچیان انسان، دستگاه های اطلاعاتی و مهاجرتی انگلیس آماده هستند که تجربیات خود را ارایه کنند.

وی مدعی شد که انگلیس مشارکت زیادی در حل مسایلی که سبب جریان مهاجرت می شود از طریق ارایه برنامه کمک در منابع کلیدی کشورها، داشته است.

براساس گزارش های منتشر شده به دنبال غرق شدن کشتی حامل پناهجویان در دریای مدیترانه دست کم هفتصد نفر جان باخته اند. این کشتی از لیبی عازم سواحل ایتالیا بود و حادثه در 200 کیلومتری جزیره ایتالیایی ‘ لامپدوزا’ روی داده است.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده است که حادثه اخیر در دستور کار نشست روز دوشنبه وزیران خارجه اروپایی در لوکزامبورگ، قرار گرفته است.

روزنامه ایندیپندنت روز دوشنبه از مرگ صدها نفر از پناهجویان در مدیریترانه به عنوان تاریک ترین روز برای اروپا نام برد و نوشت: کشورهای اروپایی از جمله انگلیس چشم خود را بر روی مرگ پناهجویان بسته اند .

این روزنامه افزود: اتحادیه اروپا خواستار برگزاری یک نشست اضطراری از وزیران خارجه و کشور اعضای این اتحادیه به منظور گفت وگو در مورد این بحران شده است اما دولت های اروپایی از جمله انگلیس به نظر نمی رسد که اشتیاقی برای شرکت در ماموریت های مشارکت در عملیات جستجو و نجات جان مهاجران غیرقانونی در دریای مدیترانه را داشته باشند.

ایندیپندنت اضافه کرد: کشورهای یاد شده این عملیات مشترک را در اکتبر گذشته به رغم نجات نزدیک به یک صد هزار نفر، به دلیل ترس از اینکه ممکن است سبب تشویق قاچاق و مهاجران برای عبور از مدیترانه شود، متوقف کردند .

برآورد می شود سالانه 150 هزار نفر از مهاجران و پناهندگان برای رسیدن به خاک اروپا، با قایق و کشتی های کوچک تلاش می کنند از دریای مدیترانه عبور کنند که این مساله با تشدید بحران در کشور لیبی که کشورهای اروپایی از جمله انگلیس در آن نقش مستقیم داشته اند، تشدید شده است.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، در سال گذشته میلادی بیش از سه هزار پناهجو و مهاجر غیرقانونی در دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

گفته می شود که از آغاز سال میلادی تاکنون بیش از یک هزار و 500 نفر پناهجو در جریان رسیدن به خاک اروپا، در مدیترانه کشته شده اند.