وزیر کشور: اسناد پول‌های کثیف را به مجلس می‌برم
وزیر کشور: اسناد پول‌های کثیف را به مجلس می‌برم

خط امام : «اسناد پول‌های کثیف در حوزه قاچاق مواد مخدر و کالا را آماده کرده‌ام.» این تازه‌ترین خبر مربوط به ماجرای «پول‌های کثیف» است که بر زبان وزیر کشور جاری شده است. رحمانی فضلی یک روز بعد از تصمیم هیأت رئیسه مجلس برای دعوت از وی برای حضور در جلسه علنی مجلس و توضیح […]

خط امام : «اسناد پول‌های کثیف در حوزه قاچاق مواد مخدر و کالا را آماده کرده‌ام.» این تازه‌ترین خبر مربوط به ماجرای «پول‌های کثیف» است که بر زبان وزیر کشور جاری شده است. رحمانی فضلی یک روز بعد از تصمیم هیأت رئیسه مجلس برای دعوت از وی برای حضور در جلسه علنی مجلس و توضیح درباره پول‌های کثیف، خبر داد که اسناد این پول‌ها را آماده کرده تا در بهارستان به همراه برخی مصداق‌ها به نمایندگان گزارش دهد.
به گزارش خط امام به نقل از روزنامه ایران در پی هشدار‌های مکرر وزیر کشور درباره احتمال ورود بخش‌هایی از گردش مالی قاچاق مواد مخدر به حوزه سیاست و قدرت و خرید و فروش رأی در انتخابات، نمایندگان مجلس با لحن گلایه‌آمیز و انتقادی از وی خواستند مدارک و اسناد ادعاهای خود را ارائه دهد. در نهایت کار به واکنش رئیس مجلس کشیده شد و علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه 13 اسفند از وزیر کشور خواست اگر اطلاعی از انتقال چنین پولی در انتخابات اخیر دارد که آنها را به قدرت رسانده، اعلام کند. لاریجانی یادآور شد که مملکت قانون دارد و این گونه مبهم سخن گفتن فایده ای جز ایجاد شبهه برای کشصور ندارد.
این سخن اما با واکنش صریح وزیر کشور روبه‌رو شد؛ آنجا که وی اعلام آمادگی کرد با حضور در جلسه غیرعلنی مجلس، گزارش خود را درباره پول‌های کثیف به نمایندگان ارائه کند. این اعلام آمادگی رحمانی فضلی منجر به آن شد که هیأت رئیسه مجلس در جلسه روز دوشنبه خود مقرر کرد از وزیر کشور دعوت کند در یکی از جلسات علنی هفته آینده مجلس حاضر شود. در روزهای گذشته برخی رسانه‌های منتقد دولت هم همصدا با برخی نمایندگان مجلس این خط خبری را دنبال کرده‌اند که سخن گفتن از پول‌های کثیف بدون ارائه مدرک و سند، بازی انتخاباتی مسئولان دولتی است. اما حالا وزیر کشور اعلام کرده است که اسناد و مدارک خود برای ارائه به مجلس را آماده کرده است.
رحمانی فضلی روز گذشته در حاشیه نشست شورای اجتماعی کشور و در پاسخ به این سؤال که آیا در مجلس حاضر خواهید شد تا درباره پول‌های کثیف پاسخ بدهید، اظهار داشت: من به عنوان وزیر کشور موظف هستم در مجلس حاضر شوم و توضیحات کامل را درباره پول‌های کثیف ارائه دهم. وی با بیان اینکه قانون ضد پولشویی وجود دارد و با فعال کردن این قانون قادریم موضوع را مدیریت کنیم، ادامه داد: بنده همه اسناد و مدارکی را که نشان دهنده ورود این پول‌ها از قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و بقیه روزنه‌ها در حوزه اقتصادی است، آماده کرده‌ام تا در مجلس به نمایندگان با برخی مصداق‌ها ارائه دهم. وزیر کشور خاطرنشان کرد: ما از مجلسی‌ها به عنوان امین‌های ملت انتظار داریم تا کمک کنند، دولت و قوه قضائیه در این عرصه موفق باشند؛ چرا که اولین حسن موفقیت در این عرصه این است که شاهد یک بستر و شرایط مناسب اقتصادی، کسب درآمد سالم، کسب مالیات‌های مناسب در دولت و ارتقای سلامت اقتصادی جامعه خواهیم بود. سخنان دیروز وزیر کشور دو زاویه جدید نسبت به هشدارهای قبلی وی درباره پول‌های کثیف دارد. وی پیش از این از احتمال ورود بخشی از گردش مالی قاچاق موارد مخدر سخن گفته بود و حالا دایره پول‌های شبهه‌دار یا کثیف را فراخ تر گرفته است چرا که در سخنان دیروز او علاوه بر قاچاق مواد مخدر از قاچاق کالا و بقیه روزنه‌ها در حوزه اقتصادی هم یاد شده است. پیش از این برخی از نمایندگان و از جمله مؤید حسینی صدر هم در گفت‌وگو با «ایران» تأکید کرده بودند که مصداق‌های پول‌های کثیف به مورد قاچاق مواد مخدر محدود نمی‌شود. به گفته وی مواردی همچون قاچاق کالا، سودهای بادآورده از ناحیه واردات خودرو، سوآپ نفت، فروش و انتقال ارز، واگذاری پیمانکاری‌های بزرگ نمونه‌هایی از پول‌های شبهه‌دار یا کثیف هستند که وزیر کشور باید درباره آنها هم توضیح بدهد.

نکته قابل توجه دیگری که در سخنان دیروز رحمانی فضلی تازگی دارد، آمادگی وی برای ارائه مدارک و اسناد به همراه برخی مصداق‌هاست. پیش از این بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه گفته بود که وزیر کشور در جلسه علنی حضور خواهد یافت و حالا باید دید با مواضع جدید وزیر کشور و آمادگی برای اعلام مصادیق پول‌های کثیف و ورود آنها به عرصه‌های سیاست و قدرت، این جلسه همچنان به صورت علنی خواهد بود یا تجدید نظری در این خصوص صورت خواهد گرفت. به هر روی، حضور رحمانی فضلی در مجلس و گزارش وی به نمایندگان می‌تواند نقطه عطفی درباره ورود پول‌های شبهه‌دار و کثیف به عرصه انتخابات باشد موضوعی که با وجود ادعاهای محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهوری سابق مبنی بر کمک مالی به 170 نامزد انتخابات مجلس هشتم، این روزها سایه سنگینی بر مجلس و نمایندگان انداخته است.
سایر سخنان رحمانی فضلی
٭ اعتماد عمومی مردم در سال 1394با آسیب‌شناسی دستگاه‌های اجرایی و ارائه برنامه‌های عملیاتی تقویت می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده از سال 83 تاکنون وضعیت اعتماد عمومی مردم در برخی حوزه‌ها همچون اجتماعی مناسب است اما در برخی دیگر از حوزه‌ها با آسیب مواجه هستیم.
٭ برخورد قاطع و بدون ملاحظه دستگاه انتظامی با شبکه‌های اجتماعی و جریان‌های سازمان یافته‌ای که در حوزه اشاعه فساد فعالیت می‌کنند، ضرورت دارد.
٭ شهرهای بزرگ و حواشی، هم از نظر بافت و هم کالبد شهری و نیز شرایط اقتصادی فضای مناسبی ندارند، با گزارش‌های ارائه شده درباره حاشیه‌نشینی، خوشبختانه دولت بودجه مناسبی را در سال 94 برای این موضوع اختصاص داده است تا بتوانیم موضوع حاشیه‌نشینی را ساماندهی کنیم.
٭ تجمع و تظاهرات اگر به معنی این باشد که افرادی بیایند به نوعی حرف و نظرات خود را به گوش مردم برسانند، باید حتماً با اخذ مجوز قانونی از وزارت کشور باشد که در صورت صلاحدید اگر این مجوز صادر شود، از آنها پشتیبانی می‌شود. اگر تجمع یا هر نوع تظاهراتی، چه فردی و چه جمعی فاقد مجوز قانونی برگزار شود؛ مصمم هستیم تا با این اقدامات برخورد کنیم چرا که نه به مصلحت مردم و نه جامعه است و نه قانونی وجود دارد که هر کس احساس وظیفه کند خودسرانه عملی در این زمینه انجام دهد.
٭ 555 تن مواد مخدر در سال 93 کشف شد. با این مکشوفات بیش از 350 نفر خرده‌فروش مواد مخدر، معتاد و قاچاقچی بازداشت شده‌اند.