مقاومت به زودی طرح تکفیری را نابود می کند/ تشکیل جبهه واحد منطقه ای برای مبارزه با داعش
مقاومت به زودی طرح تکفیری را نابود می کند/ تشکیل جبهه واحد منطقه ای برای مبارزه با داعش

خط امام : سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که بعضی از لبنانی ها با کمک جمهوری اسلامی ایران و سوریه پیروزی آزادسازی جنوب لبنان را رقم زدند اما آن را از همان روز اول به همه لبنانی ها و ملت های مسلمان وعرب و آزادگان جهان هدیه کردند. به گزارش پایگاه […]

خط امام : سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که بعضی از لبنانی ها با کمک جمهوری اسلامی ایران و سوریه پیروزی آزادسازی جنوب لبنان را رقم زدند اما آن را از همان روز اول به همه لبنانی ها و ملت های مسلمان وعرب و آزادگان جهان هدیه کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، سید حسن نصرالله در سخنرانی خود در مراسم جشن پانزدهمین سالگرد عید مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان، با تشریح روند اشغال جنوب لبنان از سال 1982 تا آزادسازی آن در 25 ماه مه سال 2000، شرایط سیاسی آن دوران و عملکرد مقاومت گفت که این تاریخ لبنان امروز یک بار دیگر در حال تکرار شدن است و تنها دشمن صهیونیستی جای خود را به تکفیری ها داده است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با تشریح خطرها و جنایات گروه های تروریستی تکفیری بوِیژه داعش و جبهه النصره ، تاکید کرد که گروه 14 مارس به ویژه جریان المستقبل نخستین قربانیان داعش خواهند بود اگر تروریست های تکفیری موفق شوند لبنان را اشغال کنند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: کسانی که در لبنان سکوت کرده و علیه جنایات داعش و جبهه النصره موضع نمی گیرد، نخستین قربانی های آن خواهند بود و این سکوت آنها را نجات نخواهد داد.

سید حسن نصرالله اظهارداشت: کسانی که به آمریکا ، ائتلاف ضد تروریسم، اتحادیه عرب ، سازمان همکاری اسلامی ، سازمان ملل و ائتلاف و ارتش متحد کشورهای عربی دل بسته اند، بدانند که این ها نتیجه بخش نیست و یکبار دیگر تحولات عراق را مرور کنند.

وی با بیان اینکه« گروه تروریستی تکفیری داعش در عراق زیر چشم ائتلاف بین المللی به فرماندهی آمریکا ، اردن و ترکیه تردد می کنند واز شهری به شهر دیگر می رود»، خاطرنشان کرد: آیا این ائتلاف که یکسال از عمر آن می گذرد توانسته است عراق را از لوث وجود داعش پاکسازی کند.

مراسم عید مقاومت عصر روز یکشنبه از ساعت 17:30 به وقت محلی (19 به وقت تهران) در میدان عاشورای شهر نبطیه در جنوب لبنان با حضور جمعی گسترده از مردم لبنان برگزار شد.

در این مراسم شخصیت های سیاسی و مذهبی شیعه، سنی و مسیحی ، نماینده نبیه بری رییس مجلس لبنان، محمد فتحعلی ، اشرف دبور و علی عبدالکریم علی سفیران جمهوری اسلامی ایران ، فلسطین و سوریه شرکت کردند.

ارتش رژیم صهیونیستی سال 1982 جنوب لبنان را اشغال کرد و سرانجام مقاومت اسلامی موفق شد این ارتش تا بن دندان مسلح و به اصطلاح شکست ناپذیر مورد حمایت غرب به ویژه آمریکا و برخی کشورهای عربی از جمله رژِیم سعودی را مجبور کند تا 25 ماه مه سال 2000 میلادی از خاک لبنان فرار کند و بدین ترتیب پرونده اشغال 18 ساله جنوب لبنان بسته شد.

به گزارش ایرنا، دبیر کل حزب الله در ابتدا شهادت نمازگزاران جمعه انفجار تروریستی مسجد امام علی(ع) در شهرک القدیح استان قطیف عربستان را به خانواده شهدا تسلیت گفت و برای شفای عاجل مجروحان این جنایت تروریستی دعا کرد.

یک تبعه سعودی عضو داعش عامل انتحاری این انفجار تروریستی بود که بیش از 120 شهید و مجروج برجای گذاشت.

سیدحسن نصرالله همچنین اعیاد ایام شعبانیه از جمله ولادت سید الشهداء ابی عبدالله الحسین (ع) ، امام زین العابدین (ع)، حضرت ابوالفضل العباس (ع) و حضرت امام مهدی (عج) را تبریک و تهنیت گفت.

وی به همه لبنانی ها به ویژه اهالی جنوب و ملت های عرب و مسلمان ، آزادگان جهان و رزمندگان مقاومت، جانبازان ، آزادگان و خانواده معزز شهدا ، جانبازان ، آزادگان و رزمندگان، پانزدهمین سالگرد عید مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان را تبریک گرفت و به شهدای مقاومت اسلامی ادای احترام کرد.

دبیرکل حزب الله با تکریم حضرت امام موسی صدر و آرزوی بازگشت سالم ایشان و همراهانشان به لبنان، یاد شهدایی بزرگ همچون سید عباس موسوی، شیخ راغب حرب و حاج عماد مغنیه را گرامی داشت.

سید حسن نصرالله همچنین از مقام معظم رهبری ، رییس جمهوری ، دولت ملت جمهوری اسلامی ایران و رهبری ، دولت و ملت سوریه برای حمایت از مقاومت لبنان و کمک به آزادسازی جنوب لبنانی قدردانی کرد.

** شرایط سیاسی 18 سال اشغال جنوب لبنان

وی با اشاره به تحولات لبنان از زمان اشغال این کشور در سال 1982 توسط صهیونیست ها تا آزادسازی آن در 25 ماه مه سال 2000 توسط رزمندگان مقاومت اسلامی و تشریح صحنه سیاسی لبنان ، گفت که هنگام اشغال لبنان ، لبنانی ها در فهم و تشخیص شرایط دچار اختلاف شدند.

دبیرکل حزب الله گفت: برخی از همان ابتدا خطر اسراییل و طرح صهیونیستی را بدرستی تشخیص دادند اما متاسفانه بخشی دیگر از لبنانی ها برای تحقق آمال خود به اشغالگران صهیونیست دل بسته و حتی با آن همکاری امنیتی و نظامی کردند ، بخشی دیگر این همکاری را تا روز 25 ماه مه 2000 در نوار مرزی ادامه دادند.

سیدحسن نصرالله افزود: گروهی از لبنانی ها مشکلی با اشغال لبنان توسط صهیونیست ها نداشتند، بخشی از این گروه با آن همراهی کرده اما همکاری نکردند و بخشی اصلا همراهی و همکاری نکردند.

وی اضافه کرد:برخی از لبنانی ها اصلا بی تفاوت و بی طرف کامل بودند و خطر را درک نمی کردند و مشغول زندگی روزمره خود بودند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد:گروهی که خطر ، تهدید و اهداف و طرح دشمن صهیونیستی را به درستی تشخیص دادند، قاطعانه موضع گیری کرده و با اراده وارد میدان نبرد و مقاومت در همه سطوح شدند، البته در میان این گروه هم بودند عده ای که احساس عجز و ناتوانی می کردند و معتقد بودند نمی شود تغییری ایجاد کرد و باید دست روی دست گذاشت تا سرنوشت ما رقم بخورد.

سیدحسن نصرالله تصریح کرد: گروهی که با اراده وارد میدان مقاومت شد، به قدرت خود در خلق پیروزی و تحمیل شکست به دشمن صهیونیستی ایمان داشت و منتظر رقم خوردن سرنوشت خودشان و کشورشان نشدند و براین اساس مقاومت از بیروت و ضاحیه جنوبی آن و جبل لبنان شروع شد و تا صیدا ، جنوب لبنان و بقاع غربی و راشیا ادامه یافت.

** تقسیم بندی های رسانه ای و سیاسی و شکل گیری مقاومت

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهارداشت: بعداز شروع مقاومت ، بازهم لبنانی ها در مواضع سیاسی و رسانه ای به دسته های مختلف تقسیم شدند، برخی اسراییل را دوست و همپیان خواندند و آن را ناجی خود می دانستند، برخی هم هرگاه از تجاوزهای اسراییل علیه لبنانی ها و اردوگاه های فلسطینی سخن گفته می شود، این تجاوزها را توجیه کرده و مسئولیت را متوجه مقاومت می دانستند و حتی از اسراییل به عنوان « بیچاره مظلوم» یاد می کردند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: برخی از همان روزهای اول در مواضع سیاسی و رسانه ای خود به مقاومت وگزینه ها و روش هایش توهین و حتی موفقیت های آن را که دشمن صهیونیستی هم به آنها اعتراف می کرد، انکار می کردند و تلاش داشتند خسارت های مادی و معنوی و بشری مقاومت را بزرگ نمایی کنند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: این دست از لبنانی ها، مقاومت را مزدور سوریه و ایران می خواندند و از مزدوران لبنانی صهیونیست ها مانند آنتوان لحد حمایت و با آنها ابراز همدردی می کردند و در مقابل اینها برخی از لبنانی ها از مقاومت حمایت سیاسی، رسانه ای و مردمی کرده و به آن دل بسته و از آن تا روز پیروزی دفاع کردند.

وی گفت: مقاومت مسلحانه شامل جنبش امل ( مقاومت لبنانی)، حزب الله و نیروهای اسلامی دیگر( مقاومت اسلامی)، احزاب و نیروهای ملی(مقاومت ملی) و مقاومت گروه های فلسطینی مقیم لبنان شکل گرفت.

دبیرکل حزب الله اضافه کرد: مقاومت تنها در سه سال رویارویی با ارتش اسراییل که متشکل از یکصد هزار افسر و سرباز با حمایت ده ها هزار نیروی چند ملیتی و ده ها هزار مزدور لبنانی به سرزمین کوچک لبنان یورش برده بود، شکستی سخت به آن تحمیل کرد.

سید حسن نصرالله افزود: این اولین پیروزی بدون قید و شرط بود که شامل عقب نشینی از بیروت و ضاحیه و کوهها و خط ساحل ، صیدا ، صور ، نبطیه ، بخش هایی از بقاع غربی و راشیا تا نوار مرزی معروف به سال 1985 می شد و مقاومت از این طریق قدرت خود را برای پیروزی و آزادسازی سرزمین های اشغالی به رخ دشمن و حامیان آن کشید.

وی اظهارداشت: با وجود این پیروزی، روش های سیاسی و رسانه ای تردید افکن و اهانت کننده تا آستانه ماه مه 2000 میلادی و حتی بعداز عقب نشینی های پی در پی ارتش اسراییل به سوی نوار مرزی متوقف نشد در حالیکه مقاومت قربانی های زیاد و شهدا ، مجروحان و اسیرانی تقدیم کرده ، خانه ها ویران و مردم مجبور به مهاجرت شده بودند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: رویارویی های بزرگ مانند جنگ تابستان93 ، جنگ 96 تا جنگ ماه مه 2000 موجب شد که ارتش اسراییل متحمل شکست های سنگین شود و بدون قید و شرط و بدون هیچ گونه توافقنامه و دستاوردی عقب نشینی کند و به همین دلیل پیروزی مقاومت روشن، قدرتمندانه و مقتدرانه بود.

** بعضی از لبنانی ها در پیروزی آزادسازی جنوب سهم داشتند

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم با صراحت سخن بگوییم این پیروزی را بعداز توفیق الهی، بعضی از لبنانی ها خلق کردند و این بعضی ها همان هایی بودند که گزینه مقاومت را برگزیدند و از سوی فقط و فقط جمهوری اسلامی ایران و سوریه حمایت شدند و بسیاری از ملت های عربی و اسلامی و آزادگان جهان با آنها اعلام همبستگی و همراهی کردند.

وی تصریح کرد: بعضی از لبنانی ها که برای دفاع از کرامت ، عزت ، آزادی و حاکمیت لبنان و مردم آن ، همه ملت های عرب و مسلمان، شهدا ، مجروحان و اسیران را تقدیم کردند و خانواده هایشان رنج های زیادی را متحمل شدند، این پیروزی بزرگ را از همان روز اول به همه لبنانی ها ، اعراب ، مسلمانان و آزادگان جهان به ویژه ملت فلسطین هدیه کردند و خیانت های مزدوران و خنجرهای از پشت سر مانع این بزرگواری نشد.

دبیرکل حزب الله گفت: آیا این واقعیت ندارد که همه لبنانی ها از برکات و نتایج پیروزی ماه مه 2000 سود برده اند؟ آیا لبنانی ها به روستاها و شهرها و خانه هایشان به جز کشتزارهای شبعا ، تپه های کفرشوبا و بخش لبنانی روستای الغجر بازنگشتند؟ آیا اسیرانشان با کرامت وعزت آزاد نشده و به خانه هایشان باز نگشتند؟

** حمایت از معادله ارتش ، ملت و مقاومت

سیدحسن نصرالله افزود: معادله ارتش ، ملت و مقاومت قدرت بازدارندگی و پیروزی را در جنگ های 1393، 1396، 2000 و 2006 برای لبنان به ارمغان آورد و جایگاه لبنان را در منطقه و جهان بالا برد و امروز دشمن اگرچه یقین دارد هیچ جایی در سرزمین ما و حقی از آب ها و منابع ما ندارد اما طمع ورزی هایش تمام نشده است.

وی اظهارداشت: متاسفانه عده ای امروز مقاومتی را که حتی با لبنانی های مزدور و خطاکار همدست و همکار دشمن صهیونیستی مانند مزدوران آنتوان لحد با اخلاق انسانی و اسلامی برخورد کرده و الگویی از ایمان ، اسلام ، دین ، اخلاق و وطن دوستی را در تعامل هایش ارائه کرده با گروه تروریستی تکفیری داعش مقایسه می کنند.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: اگر مقاومت بعداز اشغال لبنان توسط اسراییل در سال 1982 شکل نگرفته بود، اکنون جنوب و شمال لبنان ، شهر نبطیه ، بقاع و بیروت و ضاحیه آن در چه شرایطی بودند؟ اکنون می توان اوضاع را تصور کرد و به عظمت مقاومت این نعمت و منت الهی بر ملت لبنان پی برد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: امروز که به چشمان لبنانی ها در شهرهای مرزی نگاه می کنیم امنیت و آرامش در آنها موج می زند و همه به قدرت بازدارندگی مقاومت در مقابل هردشمنی اطمینان و اعتماد دارند و می دانند که دست هر متجاوزی را قطع می کند.

وی تاکید کرد: بعضی از لبنانی ها منتظر اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی ، شورای امنیت و سازمان ملل ، آمریکا و اروپا نشده و برای دفاع از کشور خود فقط به خداوند متعال کرده و به قدرت مردان و زنان قهرمان خود و همچنین کمک دوستان به ویژه ایران و سوریه دل بستند و با عملیات های شهادت طلبانه رژیم صهیونیستی را به لرزه در آوردند.

** تاریخ تکرار می شود و جای دشمنان عوض

دبیرکل حزب الله گفت: امروز تاریخ اما با عناوینی جدید تکرار شده و طرحی که کشورها ، ملت ها ، جوامع و ارتش های منطقه را تهدید می کند ، طرح متوحش تکفیری است.

سید حسن نصرالله افزود: امروز به راحتی می توان از واقعیت های منطقه از اوضاع سوریه ، عراق ، صحرای سینای مصر، یمن و قطیف عربستان سخن گرفت و نمونه های زیادی از طرح تکفیری و داعش و جبهه النصره و القاعده ارائه کرد.

وی اظهارداشت: امروز فقط از داعش سخن می گویم زیرا با یک طرح تکفیری به نام داعش مواجه هستیم که فقط خون می ریزد، می کشد، ویران می کند، تکفیر می کند و سر می برد ، همین دیروز 400 بی گناه را در شهر تدمر سوریه سر برید.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: داعش یک گروه کوچک در نقاطی از جهان عرب و جهان اسلام نیست ، امروز در مساحتی گسترده در سوریه و عراق ، صحرای سینای مصر ومرزهای فلسطین اشغالی ، یمن ، افغانستان ، پاکستان ، لیبی و شمال آفریقا حضور دارد و اخیرا هم در قطیف عربستان وجود و حضور خود را اعلام کرد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: جبهه النصره هم مثل داعش است وفرقشان در این است که النصره شاخه القاعده در شام است و امروز هم برای بازسازی چهره کریه آن ، جیش الفتح خوانده می شود.

** داعش در تاریخ نمونه ندارد/ لبنانی ها باید چکار کنند؟

وی با طرح این سئوال، اکنون ما در منطقه و لبنان چه باید انجام دهیم؟، گفت: ابتدا باید خطر و تهدید را به درستی بشناسیم اما متاسفانه در لبنان ، سوریه و عراق هنوز عده ای سرشان را در شن فرو برده و می گویند خطر و تهدیدی وجود ندارد و ما در آسایش زندگی می کنیم.

دبیرکل حزب الله افزود: متاسفانه برخی حتی از داعش و جبهه النصره حمایت کرده و آنها را تایید می کنند و به این گروه های تروریستی تکفیری دل بسته و آنها را دوست ، ناجی و همپیمان خود می دانند.

سیدحسن نصرالله تاکید کرد: در گذشته ارتش ها و گروه هایی سرزمین ها را برای دستیابی به اموال، آب ، نفت و گاز ، بازارها و تصمیم های سیاسی اشغال می کردند ولی با طایفه ، مذهب ، سنت ها ، خوردن و پوشش و نحوه زندگی مردم کاری نداشتند اما امروز با اندیشه خطرناکی مواجه هستیم که در تاریخ نمونه ندارد و موجودیت انسان را هدف گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: نمونه عراق پیش روی ما قرار دارد، داعش با اهل سنت و عشایری که حاضر به همکاری و یا بیعت با خلیفه آن نشدند و یا حتی همکاری کردند، چه کرد؟ با موصل ، الانبار و الرمادی، با شیعه ، مسیحی ، ایزدی ، عرب ، کرد و ترکمن چه کرد؟ آیا بریدن سر 1700 ، 2000، 5000 و 10000 انسان تا این لحظه واقعیت ندارد؟

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: داعش در سوریه با سنی ، مسیحی ، علوی ، اسماعیلی و درزی چه کرد؟آیا اخبار تدمر و حتی جنگ های بین داعش و النصره را نمی شنوید، آیا بیانیه های این بی عقل ها را نمی خوانید؟ که حتی به راحتی خون همدیگر را می ریزند ، انسان ها را بدون محاکمه سرمی برند و یا اعدام می کنند.

سیدحسن نصرالله اظهارداشت: طرح داعش، قرار دادن سنی در مقابل شیعه ، مسیحی و دیگر طوایف و گرایش های دینی نیست ، این یک اندیشه متوحشانه تکفیری است که در مقابل همه ملت ها قرار گرفته و با زور و قدرت سلاح بیعت می گیرد.

وی گفت: متاسفانه برخی همه این جنایات و وحشی گیری های داعش و النصره را می بینند و می گویند که این جنایات در واکنش به دولت های دیکتاتور است و احساس خطر نمی کنند.

دبیرکل حزب الله افزود: این خطر فقط متوجه مقاومت لبنان و یا یک طایفه مشخص و یا جزئی از آن نیست، این خطر فقط متوجه نظام و دولت سوریه و عراق و یا گروهی در یمن نیست، بلکه خطری است که همه را تهدید می کند و نباید سر خود را در شن فرو ببریم.

** گزینه های در اختیار برای مقابله با داعش و جبهه النصره چیست؟

سیدحسن نصرالله در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: نخستین گزینه این است که برخی از توهم خارج شوند ، لبنانی های متوهم تصور می کنند که اگر در مقابل جنایات داعش و النصره سکوت کنند، روزی از روزها اگر لبنان را اشغال کردند، کاری به آنها نخواهند داشت و این سکوت از آنها حمایت می کند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از لبنانی ها حتی داعش و النصره را انقلابی ، مجاهد و مبارز برای آزادی می خوانند و از آن حمایت سیاسی و رسانه ای می کنند.

دبیرکل حزب الله تصریح کرد: در عراق، گروهی از مردم در کنار داعش علیه ارتش در موصل ، صلاح الدین و الانبار جنگیدند و بعداز سیطره داعش بر این شهرها خواستار بیعت شد و زمانی که حاضر به بیعت نشدند، داعش سر همه آنها را برید و زنانشان را به اسارت برد و اموالشان را مصادره کرد.

سید حسن نصرالله گفت: به کسانی که در قبال جنایات داعش و النصره سکوت کرده ، به آنها دل بسته و یا از آنها حمایت و دفاع می کنند، توصیه می کنم تا دیر نشده در محاسبات خود بازنگری کنند زیرا خودشان اولین قربانیان داعش و النصره خواهند بود.

** جریان المستقبل نخستین قربانی داعش

وی افزود: نخستین قربانیان داعش و النصره در صورت اشغال لبنان، رهبران و نمایندگان جریان المستقبل خواهند بود.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه همه لبنانی ها قربانیان این گروه های تکفیری خواهند بود، اظهارداشت: از مسیحیان لبنان سئوال می کنم، آیا مواضع و وعده های برخی رهبران و زعمای گروه 14 مارس می تواند یک تضمین واقعی باشد و از شما ، زنان شما و کلیساها در مقابل جنایات داعش و النصره مانند سربریدن و اعدام حمایت کند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: اگر کسانی بگویند ما زندگی و آینده شما را تضمین می کنیم، آیا با مشاهده این واقعیت ها بازهم لبنانی ها ، سوری ها ، عراقی ها و دیگر ملت های منطقه و برادران ما مانند علوی ها، دروزی ها ، اسماعیلی ها ، زیدی ها و اباضی ها می توانند این تضمین ها را بپذیرند؟

** تجربه عراق/ حمایت آمریکا تضمین آفرین نیست

وی تصریح کرد:کسانی که گزینه حمایت آمریکا را انتخاب کرده اند، آیا تاریخ و طرح های این کشور را نمی شناسند و ندیده اند که چگونه با کشورها و ملت های منطقه بازی می کند و سلاح های خود را به آنها می فروشد و نفت و گاز و منابع مالی منطقه را سرقت می کند.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: تجربه عراق را مشاهده کنید، دو هفته و چند روز دیگر نخستین سال اشغال استان موصل توسط داعش تمام می شود، استانی بزرگ که چند برابر لبنان است و همین طور استان های صلاح الدین و دیالی و بخش هایی از استان های کرکوک و اربیل و الانبار در اشغال داعش هستند و حتی بغداد در معرض تهدید قرار دارد.

سید حسن نصرالله با بیان اینکه « تاکنون ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در این یک سال چه کرده و آیا داعش را طرد کرده و استخوانش را شکسته است؟»، گفت: تعداد بمباران های یک سال ائتلاف بسیار کمتر از بمباران های اسراییل علیه لبنان در جنگ سی و سه روزه تابستان سال 2006 و یا جنگ های 22 و 51 روزه علیه غزه است.

وی افزود: همه و حتی عراقی ها می دانند که خودروها ، تانک ها و زره پوش های داعش زیر چشمان نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سراسر عراق جابجا و از عراق به سوریه و برعکس منتقل می شوند.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: به همه کسانی که در عراق ، سوریه و یا لبنان و یا هر کشور دیگری به آمریکا دل بسته اند، می گویم که نه تنها موصل آزاد نشد که الرمادی هم اشغال شد و این بود نتیجه دل بستن به آمریکا.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: خوشبختانه عراقی ها بیش از این منتظر آمریکایی ها نماندند و بعداز دعوت مرجعیت دینی و با تمسک به اراده و ارتش و الحشد الشعبی ، تلاش های خود را افزایش داده و دیالی و بخشی بزرگ از صلاح الدین را آزاد کردند.

** دل به توفان قاطعیت نبندید

وی تصریح کرد: اتحادیه عرب ، نیروی مشترک عربی ، توفان قاطعیت هیچ کدام نمی توانند از لبنان در مقابل داعش و النصره حمایت کنند، زیرا کشورهای عضو اتحادیه عرب و توفان قاطعیت و شبکه های ماهواره ای آنها از این گروه های تروریستی تکفیری حمایت های رسانه ای ، سیاسی ، اندیشه ای ، مالی و تسلیحاتی می کنند.

** گزینه صحیح/ ایران دوست صادق ملت های منطقه

دبیرکل حزب الله تاکید کرد:گزینه صحیح و واقعی این است که عراقی ها ، سوری ها ، لبنانی ها و یمنی ها و همه ملت های منطقه به خودشان ، همتشان ، قدرتشان تکیه و باهم همکاری و هماهنگی کنند و دنبال دوستان صادق و حامیان واقعی باشند که در راس آنها جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

سیدحسن نصرالله گفت: با اراده و هوشیاری می توان تروریست های تکفیری را شکست داد زیرا آنها قوی تر از آمریکا و اسراییل نیستند و پیشتر جنبش های مقاومت و ملت های مقاومت در منطقه شکست های سختی را به اسراییل و آمریکا تحمیل کرده اند.

وی افزود: نبرد ما در عراق ، سوریه ، و لبنان نبرد برای وجود است و می توانیم با اعتماد و تکیه به نیروهای مردمی و ارتش ها و حمایت از دولت ها بر تروریست های تکفیری پیروز شویم.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: برای مقابله و رویارویی با خطر داعش و النصره از همه طرف ها در لبنان ومنطقه می خواهیم که مسئولیت های خود را تحمل و از دایره شک ، سکوت ، بی طرفی و حمایت از این گروه های تروریستی تکفیری خارج شوند.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: برخی محاسباتی در لبنان کرده اند، به طور مثال گروه 14 مارس اما این محاسبات اشتباه است زیرا در نبرد سوریه یک طرف نظام و ارتش و بشار اسد هستند و در طرف دیگر داعش و النصره و گروه ائتلاف ملی مخالفان است و این گروه که نگران پیروزی بشار اسد است، نمی تواند ضمانتی برای 14 مارس باشد.

وی تصریح کرد: به شما می گویم، نباید از پیروزی حزب الله و یا نظام سوریه بترسید، بلکه باید از پیروزی داعش و النصره خوف داشته باشید، بعداز جنگ 33 روزه برخی اعلام کردند که از پیروزی حزب الله می ترسند اما من در یک سخنرانی گفتم که باید از شکست حزب الله بترسید امروز هم می گویم که از شکست حزب الله نترسید بلکه از پیروزی داعش و النصره باید بترسید.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: ما تضمین می دهیم که اگر نظام سوریه پیروز شود امنیت و ثبات و حاکمیت لبنان محفوظ خواهد بود اما آیا شما می توانید از سوی داعش و النصره تضمین کنید و وعده بدهید، آیا زندگی خودتان را هم می توانید تضمین کنید؟ امیدوارم روزی به این سئوال من پاسخ دهید.

** این جنگ لبنان است

سیدحسن نصرالله گفت: این یک خطای بزرگ است که نبرد با گروه های تروریستی در مرزها و داخل لبنان مانند بلندی های عرسال ، نبرد حزب الله خوانده و ادعا شود که حزب الله می خواهد دولت وارتش لبنان را به جنگ سوق دهد.

وی افزود:این جنگ لبنان است و دولت باید مسئولیت کامل خود را برعهده بگیرد، ما نمی خواهیم دولت و ارتش وارد جنگ شوند بلکه می خواهیم از خاک و حاکمیت و ملت لبنان دفاع کند و از زیر بار مسئولیت فرار نکند.

** نبرد القلمون متوقف نخواهد شد

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: نبرد بلندی های القلمون ان شاء الله متوقف نخواهد شد و ادامه خواهد یافت تا زمانیکه ارتش عربی سوریه ، نیروهای دفاع مردمی و مردان مقاومت بتوانند امنیت کامل مرزهای لبنان و سوریه را برقرار کنند.

** پرونده شهرک عرسال

سیدحسن نصرالله به پرونده شهرک عرسال و بلندی های آن اشاره کرد و گفت که به طور عملی اکنون مرزها و بلندی های لبنان به جز بلندی های عرسال خارج از سیطره تروریست های مسلح است.

وی افزود: مردم شهرک عرسال همچون خانواده ، برادران و دوستان و بخشی عزیز از ملت لبنان هستند و این نظر را هنگامی که زنان و مردان عرسالی خودروهای بمب گذاری شده را به عمق لبنان منتقل می کردند و اکنون برخی از آنها در زندان هستند و با انفجار این خودروها گوشت فرزندان ما در هرمل و نبی عثمان ، بئر حسن و ضاحیه جنوبی را تکه تکه می کردند و خون ها بر زمین جاری می شد، اعلام کردم.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: برخی از اهالی و عشایر بعلبک و هرمل توسط گروه های تروریستی تکفیری و اهالی عرسال کشته شدند اما عرسالی ها در امنیت و صلح به زندگی خود ادامه دادند و این یک رفتار انسانی ، اخلاقی و تمدنی مردم بعلبک و هرمل بود.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: ما همواره گفته ایم که دولت مسئولیت برقراری امنیت و ثبات و آرامش را در لبنان دارد، اما آیا نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان که از جریان المستقبل است ، نگفته که شهر عرسال تحت اشغال گروه های تروریستی تکفیری است؟ چرا دولت برای آزادی این شهر اشغالی اقدام نمی کند و اجازه می دهد این گروه ها فرزندان عرسال را بربایند ، بکشند و سر ببرند.

وی تصریح کرد:همه می دانند که در عرسال همچنان دادگاه های داعش و النصره فعال هستند و حکم اعدام و حد زدن می دهند و حتی می گویند که مردم چه بپوشند ، بخورند و بنوشند ، همه چیز را تعیین تکلیف می کنند، چرا دولت به مسئولیت خود عمل نمی کند.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: چرا در جلسات دولت، وزیران 14 مارس از گفت وگو و بحث در باره عرسال فرار می کنند و اجازه نمی دهند دولت تصمیم گیری کند، ما اطلاعاتی بسیار دقیق و صحیح از داخل عرسال داریم ، بشتر مردم خسته شده اند و خواستار رهایی از فشارهای گروه های تروریستی تکفیری مسلح هستند و به کمک نیاز دارند.

سیدحسن نصرالله گفت: خطاب به اهالی عرسال تاکید می کنم ، ما همواره آماده هستیم و دست دوستی و برادری و کمک را به سوی شما دراز می کنیم اما دولت باید مسئولیت خود را تحمل کند.

وی افزود: به همه توصیه می کنم که مسئله عرسال و اهالی آن را از مسائل طایفه ای و مذهبی خارج کنند زیرا مصلحتی در آن نیست.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: بلندی های عرسال اگر دولت نمی خواهد مسئولیت خود را تحمل کند من امروز همانند دو سال قبل که از موضوع القصیر گفتم ، می گویم که ما در بلندی های القلمون به درخواست اهالی بعلبک و هرمل حضور داریم .

سید حسن نصرالله تصریح کرد: بگویید هر آنچه می خواهید ، اتهام بزنید هر طور که می خواهید و توصیف کنید و بنامید هر طور که اراده می کنید اما بدانید که اهالی شریف و بزرگ بعلبک و هرمل و عشایر، خانواده ها و نیروهای سیاسی آنها هرگز نمی پذیرند که حتی یک تروریست تکفیری در بلندی های عرسال و بقاع باقی بماند.

وی خاطرنشان کرد: این تصمیمی است که از اهالی عرسال هم حمایت می کند و به آنها اجازه می دهد تا به بلندی ها و کارخانه ها و کشتزارهای خود بروند در حالیکه امروز گروه های تروریستی تکفیری مسلح مانع آنها می شوند، حتی امنیت در خانه هایشان برقرار خواهد شد و دولت به عرسال بازخواهد گشت.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: ما در عید مقاومت و آزادسازی بار دیگر تمسک خود به معادله طلایی ارتش ، ملت و مقاومت را اعلام می کنیم و این معادله پیروزی را به ارمغان می آورد همان طور که در جنگ های گذشته از لبنان حمایت کرد.

سید حسن نصر الله گفت: این معادله ازلبنان در مقابل خطر صهیونیست ها حمایت کرد و امروز هم می تواند از لبنان در مقابل خطر و تهدید تکفیری ها حمایت کند.

وی افزود:ما معادله طلایی و پیروزی بخش و بازدارنده را به سوریه ، عراق ، یمن تقدیم کرده و می کنیم ، یمنی ها از 60 روز قبل اجرای آن را شروع کرده اند، این معادله را به همه ملت ها و ارتش های کشورهایی که در معرض تهدید و خطر داعش و النصره هستند، تقدیم می کنیم زیرا امروز در عراق ارتش به تنهایی کافی نیست و به الحشد الشعبی و مقاومت مردمی نیاز است.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: دامنه الحشد الشعبی باید توسعه یافته و شامل همه گروه ها اعم از عشایر شیعه و سنی ، کردها و ترکمن ها و دیگر نیروهای مردمی عراق شود.

سیدحسن نصرالله خاطرنشان کرد: معادله ارتش ، ملت و مقاومت در عراق شکستی سخت در صلاح الدین و دیالی به داعش وارد کرد و این تجربه می تواند در الانبار و موصل تکرار شود.

وی با بیان اینکه، در سوریه و لبنان هم این تجربه می تواند موفق و کارساز باشد و پیروزی را به ارمغان آورد، اظهارداشت که تجاوز بزرگ سعودی – آمریکایی علیه یمن تاکنون هیچ یک از اهداف خود را محقق نکرده و اکنون معادله ارتش ، ملت و مقاومت مردمی در یمن شکل گرفته و ضربات کاری به رژیم سعودی وارد کرده است.

دبیرکل حزب الله به برخی نبردها و نزاع های کنونی در منطقه از جمله با رژیم صهیونیستی اشاره و تصریح کرد: امروز من لبنانی اگر بخواهم به فلسطین ، سوریه ، یمن و عراق کمک کنم باید دلایل قانونی ، فرهنگی ، شرعی و اخلاقی ارائه کنم زیرا می گویند که لبنان چه ارتباطی با این کشورها دارد.

سیدحسن نصرالله اظهارداشت: این فرهنگی است که آمریکا و اسراییل و نخبه های رسانه ای ، سیاسی و فرهنگی آنها در جهان عرب جا انداخته اند.

وی گفت: امروز با خطری مواجه هستیم که از خطر اسراییل کمتر نیست و آن توهمی است که همچنان درصدد جدا کردن میدان های نبرد است و می گوید تحولات و مشکلات عراق ، لبنان ، مصر، سوریه ، یمن و فلسطین هیچ ارتباطی با هم ندارند و هر کشوری خود باید مشکلاتش را حل کند.

** تشکیل جبهه واحد منطقه ای برای مبارزه با داعش

دبیرکل حزب الله افزود: این یک خطای راهبردی ، تاریخی و کشنده است و امروز از همه می خواهیم برای مبارزه با دشمنان از جمله تروریست های تکفیری یک جبهه واحد تشکیل دهند زیرا نبردهای جداگانه نتیجه بخش نخواهد بود.

سید حسن نصرالله اضافه کرد: اگر در عراق ، یکسال قبل جلوی داعش گرفته می شد، هرگز نمی توانست بر موصل ، صلاح الدین ، دیالی و بخش هایی از کرکوک و الانبار سیطره یابد، زمانی که جهان در قبال حضور داعش در سوریه سکوت کرد ، داعش براساس یک طرحی که برای آن برنامه ریزی شده بود به دمشق نیامد بلکه به الرقه ، دیرالزور و مرزهای سوریه و عراق و بخش هایی از الحسکه و حلب رفت و نفت و گاز در اختیارش قرار گرفت.

وی تاکید کرد: داعش مقابل چشم ترکیه ، آمریکا ، اردن و همه دنیا هرکاری دلش خواست انجام داد و به آن فرصت داده شد تا نفت بفروشد و سلاح و امکانات و نیروی تکفیری از سراسر دنیا وارد سوریه کند و اردوگاه بزند و سپس به عراق برود.

دبیرکل حزب الله گفت: چه کسی مسئولیت رنج های مردم ، زنان ، کودکان و سالخوردگان آواره سوری و عراقی را برعهده می گیرد اما مسئولیت تنها متوجه کسانی نیست که با داعش و جبهه النصره وارد جنگ شده و به تکلیف خود عمل کرده اند.

** هر جایی که لازم باشد مقاومت حاضر خواهد شد

سید حسن نصرالله افزود: ما زمانی برای دفاع از مقام حضرت زینب (س) به سوریه و بعدها به القصیر و القلمون رفتیم تا جلوی خودروها بمب گذاری شده را بگیریم اما دو سالی است که شرایط کاملا تغییر کرده و امروز در کنار برادران ، ملت و مقاومت سوریه در دمشق، حلب ، حمص ، دیرالزور ، الحسکه ، القلمون ، ادلب و القصیر می جنگیم تا از همه از جمله سوریه ، لبنان ، عراق، یمن و فلسطین ، الرمادی ، عرسال ، بعلبک ، لاذقیه و کربلا دفاع کنیم و حضور ما در سوریه اگر شرایط اقتضا کند بیشتر خواهد شد.

وی اضافه کرد: امروز در سالگرد پیروزی مقاومت تاکید می کنم که وجود ما در سوریه براساس این گرایش فکری ،سیاسی و راهبردی و فهم دقیق و تشخیص درست می باشد و بدون هرگونه تحفظ می گویم که ما در مناطق زیادی حضور داریم و در هر نقطه سوریه که نبرد ایجاب کند، حضور خواهیم یافت.

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: ما و مردان مقاومت قادر هستیم با همکاری و هماهنگی ارتش ، ملت و مقاومت سوریه پیروزی ها را رقم بزنیم و جلوی تجاوزها را بگیریم.

** سعودی ها جنگ علیه یمن را متوقف کنند

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: داعش در همه جا حضور یافته و به همین دلیل از سعودی ها می خواهم که تجاوز علیه یمن را متوقف و شرایط گفت وگوی سیاسی در ژنو را تسهیل کنند و فصلی جدی را برای حل سیاسی بحران یمن و پایان جنگ و رنج های ملت این کشور بگشایند.

** توصیه به دولت بحرین

وی تصریح کرد: از دولت بحرین می خواهم که بداند ملت بحرین هرگز خسته و مایوس نمی شود و به یاری خداوند مسیر خود را تا پیروزی ادامه می دهد و براین اساس برای آزادی زندانیان و در راس آنها نمادهای دینی و علما را آزاد و محاکمه های مخدوش و شکلی را که چند روز قبل در خصوص شیخ علی سلمان مشاهده کردیم، متوقف کند و به گفت وگو روی آورد.

** نبرد همزمان در دو جبهه/ در بالاترین درجه آمادگی هستیم

دبیرکل حزب الله اظهارداشت: ما در دو جبهه همزمان باید حاضر باشیم و هرگز نمی توانیم یک جبهه را فدای جبهه دیگر کنیم و نسبت به هریک از این دو جبهه که تکمیل کننده یکدیگر هستند، غفلت کنیم.

سیدحسن نصرالله گفت: مقاومت در آمادگی و هوشیاری کامل به سر می برد و با قدرت و اقتدار همه تحرکات دشمن های صهیونیستی و تکفیری و برنامه های آنها را رصد و کنترل می کند و دشمنان بهتر از خود لبنانی ها این را می دانند و برای همین همواره از مقاومت می ترسند و جنگ های روانی و رسانه ای به راه می اندازند و تهدید هایشان را بیشتر می کنند اما ما هرگز نمی ترسیم و تصمیم ها و مواضع خود را تغییر نمی دهیم.

وی افزود: در نبرد آزادسازی جنوب لبنان و نبرد کنونی القلمون قطعا شهدا و مجروحانی را تقدیم کرده ایم و همه باور دارند که در نبردهای وجودی قربانی ها زیاد خواهد بود و نبرد با تکفیری ها که یک جنگ داخلی است ، سخت تر و شدید تر است.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد: هرگز از اعلام تعداد شهدا و زخمی ها احساس شرم نکرده بلکه اهل مقاومت به شهدا و مجروحان خود افتخار می کنند و می بالند اما دیگران که آمارهای دروغ ارائه می کنند باید از خودشان خجالت بکشند زیرا به دلیل فداکاری و از خودگذشتگی شهدا و مجروحان و اسرای مقاومت در آسایش و آرامش زندگی می کنند.

** نقش سفارت آمریکا در جنگ روانی علیه مقاومت

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: این ها یک جنگ روانی است که سفارت آمریکا و برخی کشورها علیه مقاومت راه انداخته اند تا بگویند حزب الله شکست خورده است اما این ادعا را از سال 2005 میلادی مطرح می کنند در حالیکه ما همواره پیروز شده ایم.

وی تاکید کرد: برخی مدعی شده اند که حزب الله در داخل دچار مشکل شده اما می دانند که هیچ حزبی در دنیا از نظر رهبری، کادر و نیرو اعم از مرد و زن و کوچک و بزرگ مانند حزب الله نیست.

دبیرکل حزب الله گفت: برخی می گویند که حزب الله نوجوانان را به جبهه ها می برد و این در حالی است که یک نوجوان در یک حادثه در اردوگاهی آموزشی درگذشت و ما او را شهید اعلام کردیم از آن به بعد مدعی هستند که ما نوجوانان را به جبهه های جنگ می بریم خجالت نمی کشند و این ادعا را تکرار می کنند.

** به بسیج عمومی نیاز نیست

سیدحسن نصرالله افزود: دیروز برخی گفتند که سید حسن نصرالله می خواهد بسیج عمومی اعلام کند، اما من در زمان حاضر چنین قصدی ندارم و شرایط بسیار خوب است ، بله گفتم ممکن است روزی اگر لازم بود بسیج عمومی هم اعلام می کنیم.

وی اظهارداشت: رهبری حزب الله حتی اگر امروز بسیج عمومی اعلام کند، خواهید دید که ده ها هزار رزمنده در میادین نبرد حاضر خواهند شد.

** مقاومت در بهترین شرایط

دبیرکل حزب الله خطاب به ملت های لبنان ، سوریه و فلسطین و همه ملت های منتطقه خاطرنشان کرد که در روز عید مقومت و آزادسازی می گویم و دشمن نه دشمنان دوست نما هم تصدیق می کند ، تاکنون قسم نخورده ام اما امروز سوگند می خورم که از ژوئن سال 1982 تا امروز اکنون مقاومت در بهترین شرایط از لحاظ نیرو و تجهیزات ، بالاترین درجه خبرگی و قوی تری عزم و اراده قرار دارد و نیروهای مجاهد برای حضور گسترده و شورآفرین در میادین نبرد و حماسه آفرینی آماده هستند.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: مقاومت و مردم آن و گزینه هایش از 1982 تا 2006 پیروزی بعداز پیروزی را رقم زده است و پیروزی های دیگر در سوریه در مقابل ما قرار دارد .

وی اظهار داشت: پیروزی واقعی در سوریه این است که از چهار سال و چند ماه قبل می گفتند نظام سوریه امروز ، فردا و یا هفته و ماه آینده ساقط می شود اما دیدند که نظام سوریه با تمسک به مقاومت و پایداری باقی مانده و با تروریست های تکفیری می جنگد.

دبیرکل حزب الله تاکید کرد که مقاومت به زودی طرح تکفیری را نابود می کند و هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند