اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم
اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم

خط امام : مقصد سفر حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و تیم همراهش در روزهای پایانی هفته ی اول خرداد بود. سفری که به دعوت نماینده ولی فیقه در استان گلستان انجام شد. داستان از آنجا آغاز می شود که در بیانیه ای منتسب به روابط عمومی حزب الله گلستان آمده بود از […]

خط امام : مقصد سفر حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و تیم همراهش در روزهای پایانی هفته ی اول خرداد بود. سفری که به دعوت نماینده ولی فیقه در استان گلستان انجام شد. داستان از آنجا آغاز می شود که در بیانیه ای منتسب به روابط عمومی حزب الله گلستان آمده بود از حضور سید حسن خمینی در استان گلستان جلوگیری می شود و برخوردی مشابه با حوادث شیراز، با وی صورت خواهد گرفت. اما، سید حسن خمینی در جواب خبرنگاری که از او درباره ی این بیانیه پرسید،گفت: قصد سفر به گلستان را ندارم ولی اگر هم داشتم با تهدید این سفر را لغو نمی کردم. گرچه مدتی بعد، انصار حزب الله گلستان بیانیه ای که به نام آن ها منتشر شده بود را جعلی خواند و تکذیب کرد، اما مدتی از این اتفاق نگذشت که آیت الله نورمفیدی، نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان از سید حسن خمینی دعوت می کند تا برای سخنرانی در مراسم بزرگداشت حضرت امام به گلستان سفر کند و سید حسن خمینی هم می پذیرد و قرار می شود سید حسن خمینی در روزهای هفتم و هشتم خرداد به گلستان سفر کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از جماران، حالا زمان سفر فرا می رسد و خبری از تندروها نیست. در شهر گرگان خیابان ها پر است از بنر هایی که خبر از حضور سید حسن خمینی در این شهر را می دهد.گروه ها سیاسی و هیات مذهبی و ادارات هر کدام بنری با آرم خودشان را تهیه کرده اند و در شهر نصب کردند. در خیابان های اصلی و منتهی به مکان سخنرانی سید حسن خمینی در مصلای گرگان، چند ایستگاه صلواتی ایجاد شده است که شیرینی و شربت بین مردم پخش می کنند. گرگانی ها می گویند دو روز است که هوای این شهر گرمتر از قبل شده است، اما معتقدند این گرمای هوا تاثیری در استقبال از سید حسن خمینی نمی گذارد. برنامه سفر سید حسن خمینی و تیم همراه به این شکل است که ابتدا با حضور در گلزار شهدای گرگان به مقام شامخ شهدا ادای احترام می کند و سپس به مصلی این شهر خواهد رفت تا در جمع مردم به سخنرانی بپردازد و شب پنج شنبه نیز در دیداری دوستانه که با روحانیون شیعه و سنی استان گلستان ترتیب داده شده، شرکت کند.

دوساعت مانده به حضور سید حسن در گرگان، شهر پر می شود از مردمی که به سمت مصلی حرکت می کنند. گلزار شهدا پر است از مردمی که آمده اند تا به سید حسن خمینی خوش آمد بگویند و هر مادر و خانواده ی شهیدی نیز بر سر مزار فرزند خود نشسته است و عکس فرزندش را در بغل گرفته است. ساعت شش روز پنج شنبه، یادگار امام و هیات همراه وارد محوطه ی گلزار شهدای گرگان شدند. حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی را در این سفرآیت الله موسوی بجنوردی و حجت الاسلام و المسلمین سید یاسر خمینی همراهی کردند. هجوم جمعیت و علاقه مندان آنقدر زیاد بود که یادگار امام نتوانست توقفی بیش از یک دقیقه در گلزار شهدا داشته باشد. جمعیت به سمت مصلی گرگان که فاصله ای هم با گلزار شهدا ندارد حرکت می کند.

در مسیر اما تجمع و گل افشانی آنقدر سنگین بود که خودروی سید حسن خمینی مدتی متوقف می شود. مردم با گل و گوسفند قربانی از وی استقبال کردند. نکته ی جالب آن است که این مراسم گل افشانی به همت کانون انصار حزب الله گلستان برگزار شده بود و پلاکارد هایشان در میان جمعیت به چشم می خورد. حتی بنر های خیابان منتهی به مصلی نیز پر از بنرهای خوش آمد گویی این کانون بود.

زمان زیادی طول کشید تا سید حسن خمینی وارد مصلای گرگان شد. از درب میهمانان ویژه که وارد شدیم سنگینی جمعت را میشد به خوبی دید. سید حسن خمینی با شعار”صل علی محمد، بوی خمینی آمد” وارد مصلی شد و حالا به زمان شروع برنامه در مصلی رسیده ایم.

سید حسن خمینی ،در جایگاه ویژه،کنار آیت الله موسوی بجنوردی، آیت الله نور مفیدی، حجج اسلام سید یاسر خمینی،محمد صادق صالحی منش ، علی اکبر آشتیانی و سید مجتبی نور مفیدی قرار گرفت نعمت زاده،وزیر صنعت،معدن وتجارت هم که برای رسیدگی به چند پروژه به استان گلستان سفر کرده بود،به مصلی گرگان آمده بود و درکنار یادگار امام خمینی نشست.

نکته ی قابل تامل در این برنامه عدم پخش این برنامه از شبکه ی استانی بود که حجت الاسلام والمسلمین رشید داوودی،در یادداشتی که برای جماران ارسال کرد،این سکوت را “سکوت مرگبار”تلقی کرد.سایت جماران اما این مراسم را به شکل زنده از سایت خود پخش کرد.

ابتدای برنامه با سرودی در وصف امام و خوش آمد گویی به سید حسن خمینی گذشت که سید حسن خمینی در سخنرانی اش ضمن تشکر از این گروه گفت که من قبلا هم خواهش کرده ام که سرود هایتان را در وصف امام خمینی بخوانید نه بنده ی حقیر.

پس از گروه سرود،حسن صادقلو،استاندار گلستان برای خیر مقدم در جایگاه سخنرانی قرار گرفت.صادقلو در سخنانش ضمن تشکر از حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی به خاطر اینکه در استان گلستان حضور پیدا کرده است،سید حسن خمینی را بزرگ میراث دار خط امام دانست و گفت: حضور شما و همراهان بارقه ای از امید به استان ما، که ایران کوچک و نگارستان اقوام است، ایجاد کرد.

پس از استاندار گلستان،آیت الله نورمفیدی،نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه گرگان،حضور سید حسن خمینی در استان گلستان را مغتنم شمرد و گفت: خوشحالیم که آیت الله سید حسن خمینی،عالم متفکر، هوشمند و شخصیتی که بیت امام را تا ظهور امام زمان، روشن نگاه خواهند داشت،دعوت مردم گلستان را پذیرفتند تا مراسم ارتحال امام راحل در گلستان به نحو احسنت برگزار شود.

سپس آیت الله نور مفیدی خودش از یادار امام دعوت کرد تا در جایگاه سخنرانی قرار بگیرد.مجری برنامه اما در این میان پشت تریبون آمد و چند شعار را تکرار کرد و سید حسن خمینی در میان شعار های مردم،پشت تریبون قرار گرفت.

اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در ابتدای کلام، با بیان اینکه یکی از نقاط مهم در زندگی سیاسی امام (س) اتکال به خدا و توجه به نقش و جایگاه مردم است، اظهار داشت: امام (س) با اتکال به خدا و قدرت لایزال الهی و اعتماد به حمایت یک دل و یک صدای مردم، انقلاب را پیروز کرد، به پیش برد و کشور را از جنگ با سرافرازی بیرون آوردند؛ ایشان به ما یاد دادند که اگر این دو بال پابرجا بمانند، جمهوری اسلامی هیچ آسیبی نخواهد دید.

وی با بیان اینکه هر گاه مردم در صحنه ای آمده اند، جامعه اسلامی پیش رفته و دشمنان داخلی و خارجی مأیوس شده اند، یادآور شد: امام درمبارزه هیچگاه به حرکت های گروهگرایانه، ولو با نیت خوب اتکا نکردند و به گروه های چریکی نیز متکی نبودند؛ ایشان حتی بعضی ترورهایی که مفسدین را هدف قرار می دادند مورد بی اعتنایی قرار دادند و همواره می گفتند سربازان من در گهواره هستند و وقتی بزرگ و ارشاد شدند، طوفان ملت نتایجی را به بار می آورد که بنشینید و ببینید.

سید حسن خمینی ادامه داد: امام سال 42 با اتکا به مردم قیام را شروع کردند و دوره روشنگری ایشان تا روز شهادت آیت الله مصطفی خمینی پیش رفت و تا آن هنگام شاگردان امام(س) مردم را ارشاد کرده و توجه آنها را به یک رهبر دور از وطن متوجه کردند و از آنجایی که دلهای مردم دست خداست، آنان متوجه کسی شدند که با یک اشاره طوفانی به نام انقلاب 57 را به وجود آوردند.

 

وی یادآور شد: انقلاب ما به خاطر حضور مردم، خیلی زود پیروز شد در حالی که در تاریخ خوانده ایم که بسیاری از انقلاب های جهان سال ها طول کشیدند، ولی حرکت غیر خشن و آرام ما که مردم در مقابل گلوله سربازان رژیم، گل می دادند و با پیوستگی ایجاد شده در جامعه که همه اقشار از کاسب و سرباز و فرهیخته تا سایر اقشار جامعه در آن یک فرد را به عنوان رهبر و یک جریان را به عنوان یک جریان باورمند و باورپذیر قبول کردند، کمتر از چند ماه پیروز شد و نظام اسلامی تحقق یافت.

 

 

سیدحسن خمینی با بیان اینکه در طول انقلاب در مقابل هر حادثه ای اتکال به خدا و مردم وجود داشته است، تاکید کرد: اتکال به مردم به گونه ای نبوده است که شرک را پدید آورد بلکه امام قدرت مردم را همان قدرت خدا می دید و مردم را ید مبسوطه ای می دید که هرچه می خواهند دیکته می کنند و این درس امام برای ماست.

 

 

یادگار امام گفت: امام همواره به ما توجه داد که علت ایجاد انقلاب علت بقای آن نیز هست و آن علل اتکا به خدا و وحدت کلمه است و فریاد بلند امام در وحدت شیعه و سنی بعنوان دو قشر بزرگ درجامعه اسلامی هنوز درگوش ماست و چند روز پیش نیز مقام معظم رهبری گفتند، هر کس درجامعه اسلامی اختلاف ایجاد کند، سخن آنان غلط و نفرت آفرین است.

 

 

وی با تاکید بر وحدت میان دانشجو و روحانی و اقشارمختلف مردم افزود: هرکس وحدت را خدشه دار کند جامعه را دو پاره می کند و اینکه می گوییم کینه ها را از دل ها بزداییم به این خاطر است که اگر ملت دل های به هم پوسته نداشته باشند وحدت بعنوان رمز بقای جمهوری اسلامی محقق نخواهد شد.

 

 

سیدحسن خمینی بابیان اینکه اگر مردم باشند فساد هم در جامعه نخواهد بود، تصریح کرد: اگر خدای نکرده مردم از جامعه کنار گذاشته شوند فساد در همه ابعاد و ظواهر رخ می نماید؛ فساد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی؛ جامعه ای که مردم آن دل در گرو هم نداشته باشند و مسوولان آن همدل نباشند زمینه هر فسادی مانند بذر در آن فراهم است، اگر می خواهیم فساد از بین رود به آغوش مردم برگردیم و کارها را به خود مردم واگذار کنیم.

 

 

وی با اشاره به حضور امروز مردم گفت: ببینیم موج جمعیت چگونه می تواند هر نوع افرط گری را بشوید و کنار بگذارد؛ وقتی مردم اراده کنند هر نوع نگاهی را می توانند با آرامش کنار بگذارند.

 

 

یادگار امام ادامه داد: مراسم بزرگداشت حضرت امام در 14 خرداد نماد وحدت است که همه اقوام، برادران شیعه و سنی و جریانات مختلف یک دل و یک صدا و با یک پرچم درآن حضور می یابند.

این بخش از سخنان یادگار امام با تکبیر مردم مواجه شد.

 

سید حسن خمینی گفت: این مردم شرط لازم برای مبارزه با فساد هستند. اگر می گوییم، جامعه در فساد فرهنگی غوطه ور است راه آن این است که مردم دلهایشان را به هم گره بزنند؛ بزرگترین راه کنترل، کنترل غیر رسمی است. ما بعضا با یک نگاه منتقدانه دلی را به سمت خدا برمی گردانیم.

وی تاکید کرد، فساد اقتصادی با حضور و نظارت مردم و ارکان مردمی از بین می رود.

 

یادگار امام با اشاره به وضعیت استان گلستان و بیان این مطلب که همه انتظار دارند مشکلات استان به سرعت حل شود، گفت: از وزیر محترم صنعت، که دراین جلسه حاضر است وعده می گیرم و از استاندار محترم می خواهم که مسائل این استان را پیگیری کنند و اگر لازم باشد من نیز کمک می کنم تا زمینه صنعتی شدن استان پیش رود.

 

جنایات اخیر در منطقه آخرین بخش از سخنان یادگار امام در میان اجتماع پرشور مردم گلستان بود که وی دراین زمینه گفت: امروز نمی توان از جنایاتی که امت اسلامی گرفتار آن هستند یاد نکنیم، امروز در یمن، عراق و سوریه شاهد شکل گیری گروهی هستیم که هیچ رنگ و بویی از پیغمبر(ص) و اهل بیت(ع) نبرده و به دروغ خود را به عنوان یک جریان اسلامی مطرح می کنند و بی شک منشاء آبروریزی برای پیامیر اسلام شده است و از خداوند می خواهیم که این مصیبت را مرتفع کند و یادمان باشد برادران ما در کشورهای اسلامی زحمات و سختی هایی را متحمل می شوند و آنها را دعا کنیم.

 

 

وی گفت: کشور ما کشور امنی است و امیدواریم به لطف امام زمان(عج) و تدابیری که بر کشور حاکم است، شاهد هیچ ناامنی نباشیم، اما دل ما برای نا امنی برادران ما در اقصی نقاط کشور و منطقه می تپد و رحمت واسعه خدا را برای آنان خواستاریم.

 

یکی از عوامل برهم زننده وحدت مطلق انگاری است/ظلم دین و مذهب ندارد از سوی همه بد است

 

 

پس از این برنامه سید حسن خمینی در جمع روحانیون سیعه و سنی استان گلستان قرار گرفت.این جلسه و حضور علمای اهل تشیع و تسنن زمینه ی آن را فراهم کرد تا حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی از “وحدت” سخن بگوید.

 

سید حسن خمینی در این دیدار گفت:اکنون بیش از پیش منطقه ما آبستن تحولات سنگینی است که اگر نگوییم جریانی که هیچ علاقه ای به امت اسلامی ندارند آنها را پایه گذاری کرده، قطعا بزرگترین نفع را از وجود این گروه ها می برد.

 

وی افزود: گرچه در تاریخ خشونت کم نبوده است و در جهان نیز غیر مسلمانان کمتر از مسلمانان مرتکب خشونت نشده اند، اما امروز این قتل و غارت ها رنگ و بوی دیگری دارد. خشونت های امروز از یک سو خود را بشدت در پوستین دینداری و اسلام مخفی کرده است و از طرف دیگر نوع خشونت آن بسیار وحشیانه و سبعانه است که انزجاری نامیمون و نامتعارف پدید آورده است. امروز صحنه هایی که جز در فیلم ها انتظار نداشتیم را در واقعیت می بینیم، صحنه هایی که کسی را به خاطر دینش می سوزانند یا بعد از قرن ها، برده داری راه انداخته و زن ها -ولو غیر مسلمان- را به عنوان برده می فروشند.

 

 

یادگار امام با بیان اینکه در طول تاریخ جنگ های زیادی بوده است و انسان ها پرونده سفیدی ندارند به ذکر برخی نمونه های تاریخی از برده داری سیاه پوستان پرداخت و تصریح کرد: تاریخ انسانیت چندان پر افتخار نیست و اتفاقا اگر پیامبران را جدا کنیم تاریخ بشر تاریخ چرکینی است، اما امروز بسیاری از جنایاتی که مربوط به ماقبل تمدن بوده است دوباره تکرار می شود. اگر پنج یا شش سال پیش می گفتند افرادی پیدا می شوند که یک نفر را زنده زنده در قفس می سوزانند و فیلم آن را منتشر می کنند باور نمی کردیم و این اتفاق کمی نیست.

 

 

وی بابیان اینکه سخن گفتن از وحدت این روزها واجب تر است، گفت: یکی از عوامل برهم زننده وحدت، مطلق انگاری است. مطلق انگاری یعنی کسی خود را مطلق بداند و دیگران را براساس نزدیکی به خود مورد قضاوت قرار دهد. مطلق انگاری یعنی همه گروه مقابل خود را هم عقیده و مثل هم بپنداریم. اگر توانستیم این طرز فکر را در خودمان حل کنیم پاشنه آشیل تفرق نشانه گرفته شده است.

 

 

سید حسن خمینی ادامه داد: اگر یک سنی در جهان فلان تفکر را داشته باشد به این معنا نیست که همه اهل تسنن مانند او هستند. در جهان جریانی به شدت خواهان آن است که اندیشه مطلق انگاری را رواج و ادامه دهد، بنابراین نباید رقیب و حریف خود و کسی که در دین یا مذهب ما نیست را مطلق ببینیم؛ زیرا آنها اقسام مختلف دارند.

 

 

یادگار امام گفت: اینکه در یک مقطع زمانی یک فرد از یک گروه حرفی زد یا کاری کرد، حواسمان باشد که آن را ناخودآگاه به همه آن گروه توسعه ندهیم. هم درمیان شیعیان و هم در میان اهل تسنن کسانی بوده اند که کارهای زیادی کرده اند، ازسوی دیگر بیهوده هم نگوییم که ما با هم از ابتدا خوب بوده ایم. هم مذهبان ما دعواهای زیادی با هم کردند اما امروز جهان اسلام را باید از مطلق انگاری بیرون آورد. این چه تفکری است که چون یک سنی قبر امام حسن عسکری(ع) را ویران کرده، خون تمام اهل تسنن مباح است. یا چون یک شیعه حرفی زده او مهدور الدم است. درحالی که اولین شرط وحدت آن است که این باور را بپذیریم که در طرف مقابل طیف های زیادی وجود دارد و نکته دیگر اینکه هر طیف را با بزرگان آنها بسنجیم و شیعه را با امامان بسنجیم. امروز باید تلاش کنیم سبعیت را از جهان اسلام خارج کنیم و محبت و انسانیت را جایگزین سازیم.

 

 

یادگار امام با بیان اینکه امروز شرایط جهان اسلام حساس است و همه ما به نحوی در این شرایط دخیل هستیم، تصریح کرد: باید به حد وسع خود روابط مان را بسیار محبت آمیز سازیم و بگذاریم رابطه ما با یکدیگر الگو باشد و این الگو را جهان ببیند. این که هم لباس و هم مذهب من هرچه کرد به من نسبت دهید و من نیز هر چه هم لباسان شما انجام دادند به شما نسبت دهم، صحیح نیست. اینگونه هم نباشد که هر کس در هرجا هر کاری کرد شما باید به او جواب دهید.

یادگار امام اظهار داشت: بدی از هر کس سر بزند بد است. ظلم دین و مذهب ندارد و از سوی همه بد است، لذا چشم خود را بر روی ظلم نبندیم و اگر دوست ما ظلم کرد آن را محکوم کنیم.

 

دوره آنهایی که در حق ملت ایران ظلم و جنایت کردند تمام شد

 

 

پس از این دیدار در صبح روز جمعه،سید حسن خمینی در جمع ایثارگران استان گلستان حضور پیدا کرد.

 

سید حسن خمینی در سخنانی بابیان اینکه،ظلم ماندنی نیست، یاد آور شد: خداوند به آنهایی که ظلم می کنند فرصت می دهد تا خود را بیشتر نشان دهند، گفت: خداوند در قرآن می فرماید ما به انسانها فرصت می دهیم که گناهاشان بیشتر شود که این نکته از مصادیق مکر خداست؛ آنها فکر می کنند خداوند با دادن فرصت بیشتر به آنها نعمت عطا می کند، اما یکی از دلایل دادن این فرصت آن است که ظالمان یادشان می رود که خدا هست. همانطور که در روزگار خودمان سالها دیدیم که همه پشت سر یک شیطان مجسم جمع شدند که علیه ملت ایران بجنگد. او فقط به ایران ظلم نکرد بلکه بیشتر به اقوام و مذاهب مختلف مردم عراق ظلم کرد. شهدا و جانبازان ما نیز ظلم او را کشیدند، اما این ظلم از ملت ایران و عراق زائل شد ولی برای خودش باقی ماند.

وی در ادامه ای سخنانش افزود:بایدمراقب باشیم که این نکته مهم فقط در زندگی اجتماعی جاری نیست و در زندگی فردی هم وجود دارد و ممکن است روزی حسرت به دل بمانیم؛ همانطور که یکی از خلفای بنی مروان در اواخر عمر روزی بر بالای یک بلندی رفت و کسی را دید که کنار آب لباس می شست و گفت ای کاش من به جای او بودم؛ چشم بر هم بگذاریم دوره های مختلف می گذرند؛ ما در عمر کوتاه خودمان دیدیم، آنهایی که بی ادبی و ظلم کردند دوره شان تمام شد و گذشت.

 

زنان آموزگاران اصلی و رهبران فرهنگی جامعه هستند

پس از این دیدار،سید حسن خمینی در جمع بانوان فعال استان گلستان حضور یافت.

حجت الاسلام سید حسن خمینی در این دیدار به نقش بانوان فرهنگ سازی جامعه اشاره کرد و گفت: در هر نقطه ای که خانم ها و مادران دیروز و فردای جامعه وارد عرصه تاثیرگذاری شدند، آن جمع بیش از هر نقطه و زمان دیگری توفیق یافت.

وی در ادامه گفت:زنان آموزگاگاران اصلی و رهبران جامعه هستند

دیدار پایانی با اعضای ستاد بزرگداشت امام خمینی در استان گلستان

برنامه پایانی سفر یادگار امام یه استان گلستان با دیدار اعضای ستاد بزگداشت امام خمینی در استان گلستان گذشت.

سید حسن خمینی در سخنانی در این جمع، گفت: وقتی از من دعوت شد که به گلستان بیایم به جهات متعدد پذیرفتم؛ اول آنکه آیت الله نورمفیدی از من دعوت کردند دیگر اینکه لازم بود تا عمق ارتباط مردم و جامعه با امام را نشان داده شود و بدانیم که امام در جامعه ما زنده است. این حیات را شاید من بیش از همه در مراوده با مردم و مشاهده ابراز محبت های آنها، احساس می کنم.

وی افزود: ابراز محبت های مردم به خاطر وجود مبارک امام میان مردم و جامعه است که هم یک واقعیت تاریخی است و هم الهی؛ «هزار سال گذشت از حماسه مجنون/مردم صحرا هنوز سیه پوشند.»

یادگار امام با اشاره به وجود مبارک پیامبر(ص) گفت: هنوز با گذشت بیش از 1400 سال از بعثت پیامبر(ص) باعث عزت و افتخار است که همه سادات مانند نخ یک تسبیح انتقال دهنده فرهنگ ایشان و اهل بیت(ع) هستند. این احترام صرفا ظاهری نبوده و امامزادگان متعدد در کشور و تکریم آنها توسط مردم، ایجاد نمادها و پرچم هایی است که جامعه می تواند ارتباط معنوی و عمیقی را با پیامبر(ص) پیدا کند.

وی افزود: مردم روابطشان را با چشم ها و قلب ها ابراز می کنند و این اماکن وسیله ای برای نهادینه شدن محبت در قلب هاست. اگر نهادی ایجاد شود که مردم به آن احترام بگذارند این احترام نیز فراموش نمی شود.

یادگار امام عاشورا را یکی از نمادهایی دانست که ارتباط با پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) را نهادینه می کند و در همین زمینه ادامه داد: این گونه نمادها لازم است تا ارتباط مردم با امام را نهادینه کنیم و این ارتباط مستمر شود تا احیانا اگر کسی خلاف آن می اندیشد با دیدن این روابط متنبه شود.

وی با بیان اینکه امام صرفا یک شخصیت محترم در گذشته نیست، تصریح کرد: امام شخصیتی است که با اتکا به او می توانیم آینده مان را بسازیم و محکم بسوی آینده گام برداریم. لذا باید بزرگداشت امام را به عنوان یک مراسم ملی برای همیشه فراتر از هر جریان و اندیشه ای برای مردم زنده نگه داشت. لذا من دعوت به این سفر را پذیرفتم تا در زنده ماندن یاد امام سهیم باشم.

سید حسن خمینی از دبیر و اعضای ستاد بزرگداشت امام خمینی در گلستان تشکر کرد و گفت: امیدوارم خداوند به جوانان و تمام افرادی که در این مسیر همراه شده اند، توفیق دهد، زیرا سعادت آینده ما از این مسیر می گذرد.

 

پیش از سخنان یادگار امام،حجت الاسلام والمسلمین لیوانی،امام جمعه موقت گرگان گفت:اعضای ستاد برگزاری این مراسم بدون تکلف و با عشق، علاقه و شور مقدمات برگزاری مراسم را فراهم کردند و تمام هزینه های این مراسم از جمله تبلیغات و غیره از جیب ارادتمندان به امام خرج شد و حتی دیناری از بیت المال و بودجه دولتی برای این کار استفاده نشد.

سفر سید حسن خمینی به استان گلستان به پایان رسید. مراسم بزرگداشت امام خمینی هرساله در این استان برگزار می شود که به گفته ی مسئولین این امر، این هزینه از کمک های مردمی تامین می شود و نه از هزینه ی بیت المال. سفر دوروزه یادگار امام به گلستان بدون هیچ حاشیه اما با یک نکته به پایان رسید و آنهم اینکه حضور مردم هرگونه افراط و تندروی را کنار می گذارد و این نکته را یاد آور می شود که مردم هستند که حرف آخر را در جامعه می زنند نه تندروها

سکوت تلویزیون چه استانی و چه ملی نیز درباره ی این سفر، قابل تامل است.سکوتی که به سکوت مرگبار تشبیه شده است.

جماران/سینا رحیم پور