سید هادی خامنه ای : اصلاح‌طلبان اگر متحد باشند می‌توانند مانع از بازگشت نالایق‌ها شوند
سید هادی خامنه ای : اصلاح‌طلبان اگر متحد باشند می‌توانند مانع از بازگشت نالایق‌ها شوند

خط امام : این روزها گروه های تندروی اصولگرا موسوم به دلواپسان که دیر زمانی دلسوزان و یاران امام و انقلاب را به عدم ولایت پذیری جهت حذفشان از صحنه سیاسی کشور متهم می کردند حال بر خلاف ادعای فصل الخطاب قرار دادن فرامین رهبری توسط خویش در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت […]

خط امام : این روزها گروه های تندروی اصولگرا موسوم به دلواپسان که دیر زمانی دلسوزان و یاران امام و انقلاب را به عدم ولایت پذیری جهت حذفشان از صحنه سیاسی کشور متهم می کردند حال بر خلاف ادعای فصل الخطاب قرار دادن فرامین رهبری توسط خویش در سال همدلی و همزبانی دولت و ملت که از سوی مقام رهبری نام گذاری شده است به هر بهانه ای علیه دولت منتخب ملت هجمه وارد می کنند خاصه در باب مذاکرات اتمی که یک روز تظاهرات بدون مجوز و غیر قانونی راه می اندازند و روز دیگر در رسانه های خود با نقل قول های غیر موثق از جانب رهبر تشویش اذهان عمومی ایجاد میکنند آنهم در شرایطی که مقام رهبری بارها از توافق خوب و تیم مذاکره کننده ایرانی حمایت کرده اند، به همین بهانه و برای واکاوی بیشتر این موضوع بع سراغ «سید هادی خامنه ای» یکی از یاران حضرت امام خمینی (ره) در ایام مبارزات پیش از انقلاب و همچنین پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی رفته ایم تا در خلال گفتگویی ریشه های تاریخی این پارادوکس در جناح راست را دریابیم. مشروح گفت و گوی روزان با سید هادی خامنه ای درذیل آمده است: 

تحلیل شما نسبت به این پارادوکس اصولگرایان در باب فصل الخطاب دادن رهبری چیست که از یک سو مخالفان خود را به ضدیت با رهبری متهم می کنند و از سوی دیگر خود خلاف نظرات ایشان عمل می کنند که این امر با اعتراضات گاه و بی گاه آنان علیه دولت خاصه مذاکرات اتمی و تیم مذاکره کننده مورد حمایت رهبری کاملا مشهود است؟

نمی‌دانم تعبیر پارادوکس درباره‌ی کسانی که حرف و عمل آن‌ها تضاد دارد تعبیری صحیح است یا نه، ولی به هر حال این قوم نشانه‌هائی دارند که درباره‌ی آن‌ها در آیات ابتدای سوره‌ی بقره به تفصیل سخن گفته شده است. شاخص‌ترین ویژگی‌های این‌ها دروغ‌گوئی است و چون دروغ، مادر همه‌ی گناهان است بنابراین دروغگویان می‌توانند هر گناهی را مرتکب شوند مانند تهمت، غیبت، تملق و …

یعنی دلواپسان دغدغه های جناحی و منافع شخصی و محفلی خود را به نام دغدغه حفظ نظام و منافع ملی در بوق و کرنا کرده اند؟ 

یکی از دروغ‌ها ادعای دلواپس بودن است البته دلواپسی برای نظام و انقلاب، ولی از ماهیت آنان روشن است که آن‌ها دلواپس و نگران منافعی هستند که در دوره‌های قبل از آن بهره‌منده بودند و اکنون، آن‌ها را از دست می‌دهند.

در زمان حیات مبارک امام خمینی نیز گروهی از اصولگرایان امروزی معروف به 99 نفر در مجلس سوم مقابل نظر امام راحل مبنی بر اینکه تغییر نخست وزیر خیانت است به اسلام ایستادند، برخورد امام خمینی با چنین گروه هایی که منافع بلند مدت ملی خاصه مربوط به مدیریت کشور در دوران جنگ را فدای منافع زودگذر جناحی می کردند چگونه بود؟ 

امام خمینی در آن دوران از نخست‌وزیری مهندس موسوی حمایت کردند. البته باید گفت اصولگرایان آن زمان با گروه موسوم به پایداری و دلواپسان، تفاوت‌های بسیاری دارند.

عملکرد دولت فعلی را چگونه ارزیابی می کنید از این باب که چه باید ها و نباید هایی را باید در دستور کار قرار دهند تا جریانات انحرافی که به قول امام توانایی اداره یک نانوایی را هم نداشتند و کشور را طی هشت سال زمامداری محمود احمدی نژاد به ورطه نابسامانی های مختلف در حوزه های داخلی و خارجی کشیدند بار دیگر در پی تصاحب قدرت نباشند؟

اگر دولت فعلی بتواند هشت سال گذشته را به طور کامل برای مردم تشریح و ترسیم کند، کار بزرگی کرده است!

اصلاح طلبان در این بین چه نقشی می توانند اجرا کنند، آیا تنها حمایت صرف از اقدامات دولت تدبیر و امید و همچنین تلاش برای کسب کرسی های قدرت مانند مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان می تواند باعث ممانعت از بازگشت تندروها به عرصه مدیریت کشور شود یا اینکه باید پیگیر عملی شدن شعارها و وعده های انتخاباتی حسن روحانی پیرامون رفع برخی از محدودیت های موجود نیز باشند؟

اصلاح‌طلبان اگر متحد باشند و در انتخابات هم متحد عمل کنند و بعضی افدامات اختلاف‌افکن را تعطیل کنند می‌توانند مشکلات و موانع اصلاحات را از سر راه بردارند و مانع از بازگشت نالایق‌ها شوند.

 

گفت و گو : امیر حسین مصلی