ناکارآمدی سازمان ملل درمقابله با وحشی های داعش
ناکارآمدی سازمان ملل درمقابله با وحشی های داعش

خط امام : روزنامه «لا وانگواردیا» در تحلیلی به قلم «طاهر بن جلون» عضو فرهنگستان «گنکور» فرانسه، نوشت: سازمان ملل متحد به دلیل منافع برخی اعضای آن، در مقابله با داعش ناکارآمد است و دنیا دارد تاوان سیاست بیش از حد محتاطانه ‘باراک اوباما’ رییس جمهوری آمریکا و اروپایی ها را پس می دهد. به […]

خط امام : روزنامه «لا وانگواردیا» در تحلیلی به قلم «طاهر بن جلون» عضو فرهنگستان «گنکور» فرانسه، نوشت: سازمان ملل متحد به دلیل منافع برخی اعضای آن، در مقابله با داعش ناکارآمد است و دنیا دارد تاوان سیاست بیش از حد محتاطانه ‘باراک اوباما’ رییس جمهوری آمریکا و اروپایی ها را پس می دهد.

به گزارش خط امام ، این روزنامه نوشت: غم و ماتم همگانی است؛ اما هیچ فایده ای ندارد؛ خشم، محکومیت، فراخوان دادن و غیره هیچ کدام اوضاع را در عمل تغییر نمی دهند. میلیون ها نفر مسلمان، غیر مسلمان، لائیک، اومانیست، مردم عادی و غیره هستیم که درک نمی کنیم چطور داعش (به عنوان یک غول بیرون آمده از یک تونل زیرزمینی یا از شکم یک ماشین شیطانی) پیشروی می کند؛ شهرها را اشغال و مرزها را در کنترل دارد؛ بانک ها را غارت و نفت عراق را در بازار سیاه به فروش می رساند؛ موزه ها را نابود و زن ها و بچه ها را می کشد و تقریباً هیچ مقاومتی در برابر جاه طلبی های خود نمی بیند.

رسانه اسپانیایی تصریح کرد: «رمادی» در عراق، اشغال شده و «تدمر» در سوریه که شهری زیبا و میراث بشری غایب و در حال کشته شدن است، نیز اخیراً سقوط کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است: زیبایی، شادابی، ذکاوت و تمدن زیر پای غول هایی که قدم بر هر چیزی می گذارند، له شده اند؛ زیر این پاها دیگر هیچ گیاهی جوانه نخواهد زد؛ میدان های نفتی و گازی تحت کنترل این وحشی ها قرار گرفته اند؛ به نظر می آید سرنوشت مردم عرب به وحشی گری این گروه بسته است.

این نشریه خاطرنشان ساخت: با این وضع معلوم نیست تا کجا می خواهند پیش بروند؛ بهانه شان هم اسلام است؛ اما وضع فاجعه بار، در تفسیری است که اینان از اسلام دارند؛ هستند کسانی که با پول و سلاح به آنها کمک می کنند؛ افراد بی نام و نشانی که پشت دولت هایی پنهان شده اند که علاقه مند به از هم پاشیدگی دنیای عرب و وارد هرج و مرج شدن آن هستند.

لا وانگواردیا اضافه کرد: فرقی ندارد چه در آفریقا باشد و چه در اروپا؛ جوانان مدرسه را ترک می کنند؛ خانواده ها خود را متعهد به مبادله سبک «زندگی» با یک سبک «مرگ» به آسانی پذیرفته شده می سازند که حتی آن را آرزو هم می کنند؛ مرگی که خود را در برابر آن قرار می دهند و هراسی از آن ندارند. افراد مختلفی در بین پیروان آنها دیده می شود.

روزنامه افزود: دوست داشتیم سازمان ملل متحد یک کار تحقیقاتی در خصوص تأمین کنندگان مالی داعش انجام می داد و مشخص می کرد این وحشی ها چگونه تسلیح و تأمین مالی می شوند و پیشروی شان در سوریه، عراق و لیبی به نفع چه کسی است؟

به نوشته نشریه اسپانیولی، انجام تحقیقات، ایراد اتهامات و محاکمه کسانی که پشت داعش قرار گرفته اند، ضروری است؛ چرا که نظر به زرادخانه هایی که در اختیار این گروه قرار داده شده و توانایی مالی شان، شکی نیست که آنها از بیهوده پدیدار نشده اند و ریشه در جایی دارند. البته «تحقیق و محاکمه» در ژن های این جامعه ملل یافت نمی شود و این مسأله نباید به کسی بر بخورد.

این رسانه اسپانیایی تصریح کرد: سازمان ملل را از هر منظری نگاه کنیم، از دید دیپلماسی گرفته تا اقدام، می بینیم که ناکارآمد است. در هر صورت بچه هایی که در پی بمباران ها در سوریه و عراق کشته می شوند، دیگر هیچ انتظاری از این سازمان ندارند؛ همین سازمانی که ژنرال ‘دو گل’ در مورد آن می گفت که دهها تن وزن آن است و دهها میلیارد قیمتش.

لا وانگواردیا ادامه داد: بمباران متحدین نیز هیچ اثر بازدارندگی نداشته است؛ هر چند هم که پنتاگون عکس این را ادعا نماید، این اقدام بی فایده است؛ نیروهای این گروه تروریستی بسیار بی رحم و شقی هستند.

به نوشته روزنامه اسپانیولی، دنیا دارد تاوان سیاست بیش از حد محتاطانه ‘باراک اوباما’ و اروپایی ها را پس می دهد؛ یک سیاست ناچیز، بدون اهداف بلند پروازانه که فقط فروش سلاح و چند هدف مشابه را متنفع ساخته است.

نویسنده با اشاره به اوضاع سوریه و هرج و مرج در لیبی پس از سرنگونی ‘معمر قذافی’، می نویسد: امروزه این تروریست های جنایتکار (داعش) به پیشروی خود ادامه می دهند و جهان غرب را، خواه مسلمان باشند و خواه نه، به سخره گرفته اند.

لا وانگواردیا در پایان نوشت: حداقل کاری که می شود کرد، این است که رسماً اعلام کنیم دیگر ابرقدرتی وجود ندارد؛ عدالت و دادگستری وجود ندارد؛ وحشی گری پیروز شده است و ما باید به آن تن دهیم. همین گونه بود که نازیسم و فاشیسم جنایات خود را طرح ریزی کردند. در آن زمان هیچ کسی تصورش را نمی کرد که این دو نظام، میلیون ها نفر را قتل و عام کنند