چگونه اوباما از اسراییل دست کشید؟
چگونه اوباما از اسراییل دست کشید؟

خط امام : السفیر نوشت ، مشاجرات بین دولت آمریکا و اسراییل روز به روز بیشتر می شود بدون اینکه هیچ گونه شکافی در روابط بین آنها به وجود آمده باشد. به رغم هشدار مقامات بلند پایه در هر دو طرف نسبت به استمرار این مشاجرات، سطح روابط بخصوص در زمینه های نظامی هیچ گونه […]

خط امام : السفیر نوشت ، مشاجرات بین دولت آمریکا و اسراییل روز به روز بیشتر می شود بدون اینکه هیچ گونه شکافی در روابط بین آنها به وجود آمده باشد. به رغم هشدار مقامات بلند پایه در هر دو طرف نسبت به استمرار این مشاجرات، سطح روابط بخصوص در زمینه های نظامی هیچ گونه خدشه ای را نشان نمی دهد.

به نظر می رسد آخرین مشاجرات مربوط به انکار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل باشد که حاضر نشد از توصیفات مایکل اورن، سفیر سابق اسراییل در آمریکا اعلام برائت کند. او دولت کنونی آمریکا را دشمن اسراییل توصیف کرده بود. اظهارات اورن واکنش های تندی را در بین آمریکا به همراه داشت و جان کری، وزیر خارجه و دان شابیرو، سفیر آمریکا در تل آویو به آن واکنش نشان دادند. روزنامه اسراییلی هارتص دراین باره نوشت بنیامین نتانیاهو درخواست آمریکا مبنی براعلام برائت آشکار از مواضع منتشر شده از سوی سفیر سابق اسراییل در واشنگتن را رد کرده است. مایکل اورن سفیر سابق اسراییل در آمریکا شخصیتی ضد باراک اوباما رییس جمهور آمریکا دارد.

اورن دیدگاه های خود را چند روز پیش در قالب مقاله ای در روزنامه «وال استریت ژورنال» تحت عنوان «چگونه اوباما از اسراییل دست کشید؟» به چاپ رساند. این مقاله در چارچوب ترویج کتاب او که یادداشت هایی پیرامون دوران سفارت اسراییل در واشنگتن است منتشر شد. مایکل اورن بین سالهای 2009الی 2013سفیر اسراییل در آمریکا بود.

دراین مقاله اورن گفته بود باراک اوباما از دو اصل مربوط به روابط آمریکا و اسراییل کناره گرفته است و آن دو عبارتند از: دوری کردن از علنی شدن اختلافات و تعهد طرفین به غافلگیر نکردن طرف دیگر درباره تغییر سیاست هایش.

شایان ذکر اینکه اورن الان دیگر سفیر نیست و مقامی دولتی نیز ندارد. اما او عضو پارلمان اسراییل از فهرست «همه ما» به رهبری موشه کحلون وزیر دارایی است. کحلون بزرگ ترین شریک نتانیاهو در کابینه کنونی اسراییل به شمار می رود. از این رو چند ساعت بعد از انتشار این مقاله، سفیر آمریکا به صورت تلفنی با نتانیاهو تماس گرفت و درخواست کرد با دادن یک توضیح روشن خودش را از اتهاماتی که اورن به اوباما زده است مبرا کند زیرا اورن در مطلب خود گفته بود باراک اوباما از همان زمانی که درسال 2008 وارد کاخ سفید شد اسراییل را کنار گذاشت.

به نوشته روزنامه هارتص، به نقل از یک منبع مطلع، نتانیاهو این درخواست را رد کرده و گفته بود هیچ قصدی ندارد که به صورت علنی درباره سخنان اورن توضیح دهد. روزنامه هارتص نوشت حتی تلاش کرده است از برخی از مقامات حکومتی پاسخ هایی دراین باره دریافت کند اما نخست وزیر جواب داده بود که قصد چنین کاری را ندارد. دان شابیرو، سفیر آمریکا در اسراییل پس از آن تلاش کرد با موشه کحلون رییس حزب «همه ما» تماس گرفته و همین درخواست را داشته باشد. کحلون اما برخلاف نتانیاهو، به صورتی آشکارا گفته بود اظهارات اورن موضع رسمی حزب او نیست. وی حتی پیش از آنکه به سفیر آمریکا پاسخ بدهد از اورن خواسته بود در این باره توضیح دهد.

در نامه ای که کحلون به شامیر نوشت آمده بود: «پیوسته من بر این باور بوده ام که روابط مستحکمی بین اسراییل و ایالات متحده آمریکا وجود دارد و آمریکا همواره به لحاظ امنیتی به اسراییل کمک کرده است. همچنین کمک های آمریکا به اسراییل در عرصه بین المللی بزرگ ترین توشه و کانون اصلی امنیت ملی ما بوده است». وی گفته بود: «وقتی بخش هایی از کتاب اورن را که منتشر شده است خواندم فورا دریافتم که باید اختلاف برانگیز باشد. بخصوص حرفی هایی را که او در مقاله خودش دروال استریت ژورنال نوشت». کحلون بسیار تمایل داشت بر این نکته تاکید کند که اورن وقتی آن کتاب را نوشته که عضو حزب «همه ما» نبوده است و حتی برای فهرست حزب درانتخابات پارلمانی نیز نامزد نشده بود. به گفته وی کتاب اورن تنها بازتاب دهنده دیدگاه شخصی او در رابطه با یک دوره زمانی مشخص به عنوان سفیر اسراییل در آمریکا بوده است. کحلون به سفیر آمریکا همچنین وعده داد که این موضع را در نخستین جلسه فراکسیونش در پارلمان توضیح خواهد داد و تاکید کرده بود که روابط و ارزش های مشترکی بین آمریکا و اسراییل وجود دارد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز سخنان اورن را رد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت کری مقاله اورن را خوانده و اعتقاد دارد برداشت های او علیه اوباما «دروغ و اصلا دقیق نبوده و از همه مهم تر اینکه بیانگر اتفاقاتی که افتاده نیست». وی افزود کری بر این باور است که اورن مقاله اش را به عنوان «سیاستمداری که تلاش می کند کتابش را به فروش برساند » نوشته است و وزیر خارجه می داند که او از همه مذاکرات و تماس ها بین اسراییل و آمریکا طی سالهای خدمتش در واشنگتن اطلاع نداشته است.

نکته قابل توجه اینکه گلعاد اردان وزیر امنیت داخلی اسراییل با انتقاد شدید از سخنان اورن گفته است: «اورن اشتباه کرد که رییس جمهور باراک اوباما را متهم به سوءنیت نسبت به اسراییل کرد. این درحالیست که رییس جمهور امریکا تاکنون تصمیمات مهمی را علیه اسراییل در سازمان ملل لغو کرده است و در جهت تقویت همکاری امنیتی بین اسراییل و آمریکا کارهای زیادی کرده است. این حرف که اوباما اسراییل را رها کرده حرف درستی نیست و با واقعیت ها ارتباطی ندارد». وی حرف هایش را به این صورت خلاصه کرده که: «بین اسراییل و آمریکا اختلافاتی اصولی وجود دارد. ما بر مواضع خودمان اصرار می ورزیم اما در عین حال آمریکا همواره دوست ما بوده و هست. آمریکا نقش مهمی در اقتصاد و امنیت اسراییل داشته است».

شابیر، سفیر آمریکا در اسراییل در یک گفت وگو با رادیو اسراییل نیز گفت: «اورن داستانی خیالی را برای خود تعریف کرده است. من با آنچه او نوشته موافق نیستم. او سفیر بوده و امروز یک سیاستمدار شده است و حال می خواهد کتابش را به فروش برساند. گاه ممکن است یک سفیر برای خود دیدگاهی شخصی داشته باشد که در چارچوب تماس های جاری بسیار محدود است. آنچه را او نوشته بیانگر حقیقت نیست».

منبع : السفیر

ترجمه: شفقنا