سرنوشت توافق هسته ای در گرو تصمیم های سیاسی
سرنوشت توافق هسته ای در گرو تصمیم های سیاسی

خط امام : توافق در دسترس و گذر از مرحله تکنیکی و فنی به مرحله تصمیم گیری سیاسی دو وجه مشترک مصاحبه کریستین امانپور از شبکه سی ان ان با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سید حسین موسویان مذاکره کننده پیشین ایران بود. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، فدریکا […]

خط امام : توافق در دسترس و گذر از مرحله تکنیکی و فنی به مرحله تصمیم گیری سیاسی دو وجه مشترک مصاحبه کریستین امانپور از شبکه سی ان ان با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سید حسین موسویان مذاکره کننده پیشین ایران بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، فدریکا موگرینی در گفتگو با سی ان ان با اشاره به اینکه «تکلیف مذاکرات هسته ای ظرف چند ساعت آتی مشخص خواهد شد» گفت: هنوز امکان دستیابی به توافق وجود دارد و من این را می گویم، اما هیچ درصدی ارائه نمی کنم زیرا ما همچنان به توافق نزدیکیم با این حال اگر تصمیم های مهم تاریخی و سیاسی طی ساعات آتی اتخاذ نشود ما توافقی نخواهیم داشت.

وی گفت:دستیابی به یک توافق تاریخی عدم اشاعه، منطقه و جهان را بسیار امن تر خواهد کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: همه، مسئولیت های مهم و تاریخی را که پیش روی همه افراد دور میز مذاکره وجود دارد را درک می کنند.

موگرینی تصریح کرد: شش کشوری که در یک طرف میز مذاکره نشسته اند فرایند به شدت سازنده و مفیدی را دنبال می کنند. همه شش کشور تاکنون نقشی بسیار خوب را بازی کردند و اتحاد شش کشور بسیار عالی بوده است. با این حال آنچه می بینم و به من و همه مربوط است و اینکه در پشت درهای بسته چه می گذرد و به گفتگوها درباره بخش های سیاسی فنی توافق و نیز خود توافق مربوط می شود، همه چیز کاملا سازنده است.

موگرینی این را هم گفت که «گفتگوها هر از چند گاهی پرتنش می شود و گاهی مواقع حرفهایی که رد و بدل می شود پرتنش است اما احترام متقابل همواره وجود دارد.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا،شرایط آینده را در مذاکرات چنین تشریح کرد: شرایط به زودی مشخص خواهد شد و لحظه سرنوشت ساز به زودی فرا می رسد. تصمیم های دشوار و سیاسی باید درباره دو مسئله ای که باقی مانده است، گرفته شود و این تصمیم گیری ها مربوط به مسایل تکنیکی نیست، بلکه سیاسی است.

موگرینی گفت:فکر می کنم آن لحظه به زودی و ظرف چندساعت آتی فرا می رسد و معلوم می شود که آیا طرف ها از فضای سیاسی لازم برای اتخاذ این تصمیم های سیاسی برخوردارند یا خیر.

سیدحسین موسویان نیز در مصاحبه با سی ان ان بعد از سخنان موگرینی گفت: 97% متن توافق تمام شده است. خانم موگرینی گفت مسایل باقیمانده تکنیکی نیست و سیاسی است، زیرا مشکل مهمی در مورد مسایل تکنیکی مربوط به مقررات معاهده ان پی تی و آژانس بین المللی انرژی اتمی باقی نمانده است.

موسویان افزود: اما مشکل سیاسی موجود مذاکرات مربوط به زیاده خواهی های فراتر از معاهده ان پی تی و مقررات بین الملل است.

مذاکره کننده اسبق تیم مذاکره کننده هسته ای ایران توضیح داد: مساله اصلی باقیمانده در مورد تحریم های مربوط به قطعنامه های سازمان ملل است. در توافق نوامبر 2013 ژنو و توافق آوریل لوزان، ایران و قدرت های بزرگ توافق کردند که کلیه تحریم های مریوط به مسیله هسته ای برداشته خواهد شد.

موسویان سپس گفت: اکنون آمریکا یک بازی سیاسی را آغاز کرده است. آمریکا تحریم های سازمان ملل را به دو قسمت تقسیم کرده است. دسته اول را تحریم های اقتصادی مثل بانک و نفت و بیمه می داند و دسته دوم را تحریم های مربوط به اشاعه سلاح هسته ای دانسته که تحریم های تسلیحاتی را هم در این دسته گنجانده است. طرف ایرانی هم می گوید: آقای کری ما یکبار قبلا توافق کرده ایم که کلیه تحریم های مرتبط هسته ای اعم از تحریم های سازمان ملل و یک جانبه و چند جانبه برداشته خواهند شد.

موسویان افزود:مشکل مهم دیگر این است که آمریکا برخی از مواضع خودرا بعد از توافق لوزان تغییر داده است. مثلا در لوزان توافق کردند که سانتریفیوژهای نطنز از 3000 به 1000 کاهش خواهد یافت . این چیزی بود که در فکت شیت وزارت خارجه آمریکا هم آمد. اما بعد از توافق لوزان آمریکا تغییر موضع داد و از ایران خواست که سانتیقیوژ های نطنز از 3000 به 300 کاهش یابد.این رفتار سیاسی آمریکا موجب مشکلات فعلی مذاکرات است.

سیدحسین موسویان گفت: درهرصورت من معتقدم توافق می تواند صورت بگیرد.

irna