انتظار برای اعلام جمع بندی و پایان خوش مذاکرات هسته ای
انتظار برای اعلام جمع بندی و پایان خوش مذاکرات هسته ای

خط امام : از وین پایتخت اتریش و هتل تاریخ ساز «کوبورگ» خبرهای امید بخشی از پایان خوش مذاکرات به گوش می رسد و خبرنگاران و تصویربردارانی که شب گذشته را پلک نزده اند، همچنان در انتظار به سر می برند تا پایان بحرانی را اعلام کنند که تلاش خستگی ناپذیر حدود دو سال اخیر […]

خط امام : از وین پایتخت اتریش و هتل تاریخ ساز «کوبورگ» خبرهای امید بخشی از پایان خوش مذاکرات به گوش می رسد و خبرنگاران و تصویربردارانی که شب گذشته را پلک نزده اند، همچنان در انتظار به سر می برند تا پایان بحرانی را اعلام کنند که تلاش خستگی ناپذیر حدود دو سال اخیر تیم های مذاکره کننده ایران و شش کشور گروه پنج به علاوه یک حاصل کرده است .

به گزارش خط امام از منابع خبري ، تا ساعاتی دیگر نشست مشترک وزیران امور خارجه ایران و گروه پنج به علاوه یک به همراه سایر اعضای تیم های مذاکره کننده در پشت درهای بسته برای جمع بندی نهایی و اعلام آنچه که بر سر آن اجماع و توافق شده است، برگزار خواهد شد و پس از آن خبرنگاران و تصویربرداران که هم اکنون تعداد آنان به صدها نفر می رسد، در مرکز رسانه ای سازمان ملل در وین دستاوردها را خواهند شنید و به اطلاع جهانیان خواهند رساند.

بر همين اساس ايرنا نوشت ، رسانه های خبری بین المللی گزارش های متنوع و بعضا ضد و نقیضی از احتمال برگزاری کنفرانس خبری برای اعلام جمع بندی مذاکرات هسته ای تا ساعاتی دیگر در مرکز رسانه ای سازمان ملل در وین منتشر کرده اند.

دولت اتریش نیز تدارک ویژه ای را برای برگزاری نشست خبری پایان مذاکرات و اعلام محورهای توافق مندرج در جمع بندی نهایی دیده است. گزارش ها همچنین حاکیست که بسیاری از خبرنگاران و تصویربرداران خیمه کوبورگ (محل استقرار خبرنگاران) در کنار هتل کوبورگ را ترک کرده و در ساختمان اروپایی سازمان ملل متحد در وین مستقر شده اند. خبرنگاران و تصویربردارانی که خواب آلود اما پر انگیزه نشان می دهند.

حضور خبرنگاران در مقر اروپایی سازمان ملل در وین در حالیست که تاکنون به طور رسمی برگزاری کنفرانس خبری مشترکی بین تیم های مذاکره کننده اعلام نشده و سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش برگزاری چنین کنفرانس خبری را تایید نکرده، اما از تدارک و آمادگی برای برگزاری آن خبر داده است.

در این حال خبرگزاری تاس به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که پس از جمع بندی مذاکرات، پیش نویس قطعنامه مربوطه ظرف یک تا سه روز به شورای امنیت خواهد رفت و تا پایان ماه جاری احتمالا تصویب خواهد شد. تاس همچنین به نقل از یک منبع دیپلماتیک دیگر نوشت: این روند زمان کوتاهی (یک تا سه روز) را در بر خواهد گرفت. تصویب این قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل به دلیل ضمانت اجرایی یافتن آن است.

در قطعنامه شورای امنیت جزئیات تعهدات طرفین در مورد تحریم ها، ساز و کار نظارت و همچنین رفع اختلافات احتمالی، تشریح شده است.

در صورت حل و فصل موارد اختلافی بین ایران و 1+5، «جمع بندی مذاکرات» به نهادهای عالی ایران و آمریکا ارائه می شود که بررسی جمع بندی مذاکرات توسط کنگره آمریکا -براساس اعلام منابع آمریکایی- تا 72 روز و در شورای عالی امنیت ملی ایران طی مدت کمتری انجام می شود.

جدیدترین اخبار منتشره حاکیست دیدار سه جانبه جان کری وزیر امورخارجه آمریکا با محمدجواد ظریف همتای ایرانی و فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ساعاتی پیش برگزار شد، بسیار مثبت بوده و دستاوردهای مهمی را به همراه داشته است.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: «احتمالا توافق بر سر حل و فصل برنامه هسته ای ایران ساعاتی دیگر اعلام خواهد شد».