توافقی بسیار خوب برای ایران، و بسیار بد برای آمریکا
توافقی بسیار خوب برای ایران، و بسیار بد برای آمریکا

خط امام : «ویلیام کریستول» 64 ساله، بنیانگذار نشریه‌ی «ویکلی استاندارد» است که ارگان نئوکان‌ها یا نومحافظه‌کاران آمریکایی محسوب می‌شود. او از چهره‌های اصلی حامی دولت بوش در حمله به عراق بوده است و همواره شعار حمایت از حمله‌ به ایران را سر داده است. کریستول همچنین از حامیان مالی برخی از اعضای کنگره‌ی آمریکا […]

خط امام : «ویلیام کریستول» 64 ساله، بنیانگذار نشریه‌ی «ویکلی استاندارد» است که ارگان نئوکان‌ها یا نومحافظه‌کاران آمریکایی محسوب می‌شود. او از چهره‌های اصلی حامی دولت بوش در حمله به عراق بوده است و همواره شعار حمایت از حمله‌ به ایران را سر داده است. کریستول همچنین از حامیان مالی برخی از اعضای کنگره‌ی آمریکا است که سیاست‌های حمایت از اسراییل و مقابله با ایران را در دستور کار خود دارند. او در یادداشتی که دقایقی پیش در وبسایت «ویکلی استاندارد» منتشر کرده است، به انتقاد شدید از توافق «وین» پرداخته است و خواستار ابطال آن در کنگره آمریکا شده است.

ترجمه‌ی این یادداشت صرفا برای اطلاع‌رسانی از نظرات موجود در عرصه‌ی سیاست آمریکا به حضور مخاطبان محترم تقدیم می شود

توافقی پیش روی ماست. توافقی است حتی بدتر از هر آنچه فکرش را می‌کردیم. توافقی است که 140 میلیارد دلار در اختیار رژیم ایران می‌گذارد تا در ازای آن… واقعا هیچ: نه برنامه‌ی هسته‌ای ایران منحل می‌شود، نه بازرسی‌های سرزده صورت می‌گیرد، نه محدودیتی بر برنامه‌ی موشک‌های بالستیک ایران اعمال می‌شود، نه تحریم تسلیحاتی آن ابقا می‌شود، نه حمایت ایران از تروریسم را متوقف می‌کند.

بدیهی است که توافقی بسیار خوب برای رژیم ایران است. توافقی بسیار بد برای آمریکاست. پس کنگره باید خودش را نشان بدهد. کنگره باید وارد مناقشه‌ای تمام و کمال بشود؛ کنگره باید لایحه‌ای برای عدم پذیرش آن تصویب کند؛ بعد کنگره باید وتوی «اوباما» را ابطال کند، و سیاست آمریکا در قبال ایران را به گفتگو از موضع قدرت بازگرداند نه از موضع تضرع.

اگر چنین بشود، مورخان به عقب خواهند نگریست و خواهند گفت روز 14 ژوئیه 2014 حضیض و ذلتی بود که آمریکا از آن نجات یافت. اگر کنگره نتواند وتوی رییس‌جمهور را ابطال کند، این نجات‌بخشی را باید یک سال و نیم دیگر آغاز کرد [تاریخ انتخابات ریاست‌جمهوری آتی آمریکا]، اما از چاله‌ای عمیق‌تر، از موضعی وخیم‌تر، برای آمریکا، خاورمیانه، و جهان.

در هر صورت، این توافق ماندنی نیست.

منبع: The Weekly Standard / William Kristol

ترجمه: شفقنا