گفت وگو نسخه شفابخش جامعه جهانی
گفت وگو نسخه شفابخش جامعه جهانی

رضا سلیمان نوری* بالاخره ماراتن مذاکرات هسته‌ای پس از 23 ماه تلاش به سر رسید و توافقی که بیش از مردم کشورهای دخیل در آن یعنی ایرانیان و مردم تبعه 6 دولت ائتلاف 5+1 جامعه جهانی،در انتظارش بود، اعلام شد. این سخن را از این منظر مطرح کردم که مذاکرات 5+1 با ایران نمادی بزرگ […]

رضا سلیمان نوری*

بالاخره ماراتن مذاکرات هسته‌ای پس از 23 ماه تلاش به سر رسید و توافقی که بیش از مردم کشورهای دخیل در آن یعنی ایرانیان و مردم تبعه 6 دولت ائتلاف 5+1 جامعه جهانی،در انتظارش بود، اعلام شد.

این سخن را از این منظر مطرح کردم که مذاکرات 5+1 با ایران نمادی بزرگ از تلاش برای جایگزینی فرهنگ گفت وگو به جای جنگ افروزی بود. نمادی که امروز با به ثمر رسیدن آن تمامی جهانیان به عینه دریافتند که بهترین راه برای حل مشکلات همانا گفت وگو و هم کلامی با طرف مقابل است تا دشمن دانستن و حمله کردن به او چه از منظر کلامی و چه عملی.

و این درست همان امری بود که سال‌های پیش و در دوران هدایت کشور توسط دولت اصلاحات حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی آن را نسخه شفابخش جامعه جهانی دانست و برهمین اساس ، سالی را هم جامعه جهانی سال بین المللی گفت وگوی تمدن ها لقب داد.

گفت وگوی تمدن هایی که البته با بیش از 10 سال تاخیر امروز حاصل آن برای جامعه جهانی توسط یکی از شاگردان مکتب اصلاحات در ایران یعنی محمد جواد ظریف به ثمر رسید و جهانیان بر حق بودن اندیشه گفت وگوی تمدن ها و باطل بودن تفکر جنگ تمدن‌ها صحه گذاشتند.

آن هم بعد از دورانی که برخی دولتمردان آن به نوعی مروج اندیشه دوم بود و رئیس جمهوری که یارانش معجزه هزاره سوم لقب داده بودند،طی 8 سال بر طبل دشمنی ها چه داخلی و چه خارجی کوبید. کوبیدن نادرستی که نتیجه اولیه سیاسی آن در سال 88 بروز کرد و بحرانی بزرگ را در کشور آفرید. بحرانی که قربانی آن جوانان پاک ایران زمین و برخی از مدیران لایق دلبسته به خط و اندیشه بنیانگذار کبیر انقلاب امام خمینی(ره) بودند.

و البته نتیجه ثانویه آن در سطح داخلی فسادهای گسترده ای که هر روز یکی از آنها عیان می شود و در سطح بین المللی قطعنامه های مکرری که شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران صادر کرد و هر روز بیش از دیروز ایران هراسی را در دنیا رواج داد ،آن گونه که یکی از وعده های رئیس جمهور روحانی در کنار رفع مشکل تحریم ها بازگرداندن اعتبار به گذرنامه ایرانی بود.

اقدامی که بی شک با همین توافق امروز به نوعی رخ داده است و بر این اساس همگان منتظر هستند تا وی و تیم همراهش پس از پیروزی دیپلماتیک در جبهه خارجی ، دیگر وعده بزرگ خود در دوران انتخابات را اجرایی کرده و شرایط را برای خروج یاران راستین امام وانقلاب از حصر ایجاد کند. امری که در صورت وقوع خود بازگو کننده توانایی گفت وگو خواهد زد.

پس همگان به امید تحقق این وعده دولت تدبیر و امید، در این شب های پایانی ماه رمضان از خدای رحمان و رحیم پیروزی فرهنگ گفت وگو را درخواست می کنیم. آمین یا رب العالمین.

*عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام (ره) خراسان رضوی