یکشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۷

یاداشت احمد مسجد جامعی در پی توافق هسته ای

ملت ایران را نمی‌توان از تاثیرگذاری بر تاریخ جهان کنار گذاشت

خط امام : این ملت را به آسانی نمی توان از صحنه تاثیرگذاری بر تاریخ جهان کنار گذاشت. یکی از ویژگی های ملی ایرانیان این است که پیوسته راه های صلح آمیز در برابر خشونت طلبی در پیش می گیرند، ‌به نحوی که منافع ملی خود را نیز تامین کنند.

به گزارش خط امام ، احمد مسجد جامعی درباره پیروزی در مذاکرات ایران و ۵+ یادداشتی را در سایت شفقنا قرار داده است که مشروح آن را در زیر می خوانید.

به تازگی تاریخ جامع ایران در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی رو نمایی شد. در آنجا یکی از سخنرانان در مورد ایران گفت: «ما ملتی تاریخی هستیم و تاریخ ملی داریم.» این ملیتی که از سپیده دم تاریخ بشری پیشینه دارد‌ و حضورش را در بسیاری از آثار باقی مانده تمدنی می توان دید، ‌افت و خیزهای فراوانی را تجربه کرده و آب ‌دیده شده است. این ملت را به آسانی نمی توان از صحنه تاثیرگذاری بر تاریخ جهان کنار گذاشت. یکی از ویژگی های ملی ایرانیان این است که پیوسته راه های صلح آمیز در برابر خشونت طلبی در پیش می گیرند، ‌به نحوی که منافع ملی خود را نیز تامین کنند. انقلاب مشروطیت،‌ ملی شدن صنعت نفت، انقلاب اسلامی،‌ همه در همین راستاست که هر کدام در زمانه خود الهام بخش جهانیان به‌وی‍ژه در این سوی عالم بوده اند.

دستاورد اخیر هسته ای یکی از حلقه های این رشته بلند تاریخی است. در شرایطی که از انقلاب های موسوم به بهار عربی در قرن بیست و یکم، با آن همه تجربه جهانی ‌صلح و دموکراسی جز خشونت، ترور و خونریزی نتیجه ای حاصل نشد و بهاری به خزان نشسته را بر روی دستان منطقه گذاشت؛ این بار مردانی با کوله باری انباشته از این پیشینه تمدنی و بهره مندی از عقلانیت و نورانیت علوی، ‌باز هم راه گشای افقی نو بر روی جهان و این منطقه آشفته و زخم خورده شدند و برای نخستین بار در رمضان المبارک از یک سو ایران و از سوی دیگر همه قدرت های جهانی،‌ در سندی مشترک به توافق رسیدند.

باشد که یاران دانا و توانای ما با ظرافت و درایت و تدبیر،‌ این راه را به سرانجام رسانند و الگویی دیگر بر تجربه های پیشین این مرز و بوم اهورایی بیفزایند: «که ایران چو باغی است خرم بهار»

نوشته شده توسط خط امام در چهارشنبه, ۲۵ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۲:۴۸ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.