آسوشیتد پرس بررسی کرد: چرا لغو توافق هسته ای برای رئیس جمهور بعدی آمریکا آسان نیست؟
آسوشیتد پرس بررسی کرد: چرا لغو توافق هسته ای برای رئیس جمهور بعدی آمریکا آسان نیست؟

خط امام : جمهوری خواهان آمریکا چندان از توافق هسته ای بین ایران و 1+5 راضی به نظر نمی رسند و حتی تعدادی از نامزدهای جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 تهدید کرده اند که در صورت ورود به کاخ سفید، در همان روز اول، برای لغو این توافق اقدام خواهند کرد. با […]

خط امام : جمهوری خواهان آمریکا چندان از توافق هسته ای بین ایران و 1+5 راضی به نظر نمی رسند و حتی تعدادی از نامزدهای جمهوری خواه برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 تهدید کرده اند که در صورت ورود به کاخ سفید، در همان روز اول، برای لغو این توافق اقدام خواهند کرد. با این وجود، شواهد و قرائن حاکی از این است که لغو توافقنامه وین کار چندان راحتی هم نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ،خبرگزاری آسوشیتد پرس با استناد به نظرات چندین کارشناس خبره در حوزه سیاست خارجی تأکید می کند در صورت پایبندی ایران به تعهداتش در توافقنامه وین، جمهوری خواهان حتی پس از تصاحب عنوان ریاست جمهوری آمریکا، برای اینکه شعارهای انتخاباتی خود در مورد ایران را به سیاست خارجی تبدیل کنند، کار بسیار سختی خواهند داشت. مقاومت متحدان غربی آمریکا و نیز ژاپن و کره جنوبی در برابر لغو توافقنامه، دشواری های انکارناپذیر در برقراری مجدد تحریم هایی که با دقت وضع شده و با دقت برداشته می شوند، و نیز وارد آمدن خدشه جدی به وجهه آمریکا در نزد سایر کشورهای جهان، از جمله عواملی هستند که به عقیده کارشناسان، هر رئیس جمهوری را در لغو توافقنامه وین با تردید جدی مواجه خواهند کرد.

جان آلترمن مدیر حوزه خاورمیانه اندیشکده مطالعات استراتژیک و بین الملل در واشنگتن، در این باره می گوید: «هیچ رئیس جمهوری از قدرتی نامحدود برای همراه کردن سایر کشورهای جهان با تصمیمات خود برخوردار نیست. یکی از پیامدهای لغو توافق هسته ای برای آمریکا، منزوی شدن روزافزون در جامعه بین المللی خواهد بود؛ آن هم در شرایطی که ایران روز به روز روابط خود با سایر کشورهای جهان را بهبود می بخشد».

هم اوباما و هم جمهوری خواهان به خوبی می دانند که از اعتبار ساقط کردن سیاست های مهم چه هزینه ها و دشواری هایی دارد. از طرفی هرچه مدت اجرای یک سیاست طولانی تر باشد، لغو یا تغییر آن دشوارتر خواهد بود. به عنوان مثال اوباما پس از 6.5 سال حضور در کاخ سفید، هنوز در عمل به یکی از مهمترین وعده های انتخاباتی خود مبنی بر تعطیل کردن زندان گوانتانامو ناکام مانده است. از آن سو، در شرایطی که بیش از 5 سال از زمان تصویب قانونی اصلاحات اساسی دولت اوباما در بخش سلامت می گذرد، جمهوری خواهان علیرغم در اختیار داشتن اکثریت کرسی های کنگره هنوز نتوانسته اند اقدامی در جهت لغو یا تعدیل آن انجام دهند.

در مورد ایران هم وضعیت به همین صورت خواهد بود. اگرچه برخی از مفاد توافقنامه وین سریعاً به اجرا در نخواهد آمد، اما انتظار می رود در صورت عمل کردن ایران به تعهداتش، «شاه بیت» این توافقنامه یعنی آزادسازی میلیاردها دلار دارایی بلوکه شده ایران، در آینده ای نزدیک به واقعیت بپیوندد. بدین ترتیب برگرداندن آب رفته به جوی چندان برای جمهوی خواهان راحت نخواهد بود.

رئیس جمهور بعدی آمریکا حتی در صورتی که بتواند راهی قانونی برای دور زدن توافقنامه وین پیدا کند، باید با دشواری های دیگری در این دست و پنجه نرم کنند. اگر هیچ نشانه ای از تخلف و یا تقلب ایران در عمل به تعهداتش مشاهده نشود، بسیار بعید است متحدان غربی آمریکا که حدود دو سال برای به ثمر رسیدن توافق هسته ای در تکاپو بوده اند، به راحتی لغو توافقنامه و بازگشت تحریم ها را بپذیرند. از طرفی جمهوری خواهان برای همراه کردن دو عضو دیگر گروه 1+5 یعنی روسیه و چین با تصمیمات آتی خود، تقریباً هیچ شانسی نخواهند داشت.

ایلان گلدنبرگ کارشناس صاحب نام اندیشکده «امنیت آمریکای جدید» و از مقامات سابق وزارت خارجه آمریکا، در این رابطه خاطرنشان می سازد: «مطرح کردن چنین خواسته ای با انگلیس، فرانسه و آلمان مسلماً پیامدهای خوبی به همراه نخواهد داشت. قطعاً یک رئیس جمهور دوست ندارد دوران ریاست جمهوری خود را با رنجاندن متحدان کشورش آغاز کند».

البته نمی توان انکار کرد که با توجه به تسلط نسبی جمهوری خواهان بر کنگره آمریکا، یک رئیس جمهور جمهوری خواه کار سختی برای بازگرداندن تحریم های یک جانبه آمریکا بر علیه ایران نخواهد داشت. اما آثار چنین تحریم هایی به مراتب کمتر از تحریم هایی است که با همراهی سایر کشورها صورت می پذیرد. تا زمان آغاز به کار رئیس جمهور بعدی آمریکا در ژانویه 2017، علاوه بر متحدان اروپایی واشگتن، سایر متحدان قدرتمند آن مانند ژاپن و کره جنوبی نیز روابط تجاری و نفتی خود با ایران را به شدت تقویت خواهند کرد و بدین ترتیب عرصه برای تحت فشار گذاشتن ایران، با گذشت زمان تنگ تر خواهد شد.

اکنون نمایندگان مخالف توافق وین در کنگره آمریکا سعی دارند به هر نحوی که شده ظرف مهلت 60 روزه، جلوی اجرای این توافق را بگیرند اما به گفته آنها دولت اوباما قصد دارد با گرفتن تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد طی روزهای آینده، کنگره را در جهت پذیرش توافقنامه تحت فشار مضاعفی قرار دهد. البته کاخ سفید بارها تأکید کرده که رفع تحریم های شورای امنیت علیه ایران، هیچ الزامی برای رفع تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران ایجاد نمی کند اما پر واضح است که به محض پذیرش توافقنامه وین در شورای امنیت، نظام تحریم ها عملاً از هم فرو خواهد پاشید.

مایکل هایدن رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، مسئله را حتی فراتر از تلاش اوباما برای تحت فشار قرار دادن کنگره می داند. وی می گوید: «به نظر می رسد تلاش چشمگیر کاخ سفید برای گرفتن تأییدیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد توافقنامه وین، نه با هدف تحت فشار گذاشتن کنگره، بلکه با هدفی بلند مدت تر صورت می گیرد. من فکر می کنم آنها قصد دارند با درج مهر تأیید شورای امنیت پای توافقنامه وین، عملاً دست رئیس جمهور بعدی را هم برای لغو آن ببندند».