روحانی: پیچیده ترین مشکل پای میز مذاکره حل می شود/ ایرانی را تهدید نکنید و خشونت را کنار بگذارید
روحانی: پیچیده ترین مشکل پای میز مذاکره حل می شود/ ایرانی را تهدید نکنید و خشونت را کنار بگذارید

خط امام : رییس جمهوری در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت با اشاره به توافق هسته ای گفت:کاری که دیپلمات های شما در صحنه بین الملل انجام دادند پیامش آن بود که پیچیده ترین مشکل پای میزمذاکره حل خواهد شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین […]

خط امام : رییس جمهوری در همایش ملی سازمان های مردم نهاد سلامت با اشاره به توافق هسته ای گفت:کاری که دیپلمات های شما در صحنه بین الملل انجام دادند پیامش آن بود که پیچیده ترین مشکل پای میزمذاکره حل خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، از ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در این همایش ملی که در سالن همایش های برج میلاد درحال برگزاری است ، افزود: بسیار خوشحال هستم و سپاسگزار از حضور یکایک شما عزیزانی که در مسیر سلامت مردم ، امید به مردم ، رفاه در زندگی مردم، کاهش غم در خانه های مردم می کوشید.

وی گفت: علامت رشد و توسعه واقعی یک کشور به صنعت آن کشور نیست، علامت واقعی رشد و توسعه در یک کشور به این نیست که زندگی و وسایل رفاه لازم در اختیار مردم باشد. اگر جامعه ای غم یکدیگر را داشت و نه تنها غم خود، اگر جامعه ای تنها به فکر خود نبود و دیگران را هم مثل خود دید، اگر جامعه ای هر فردش تمام کشور را اعضای خانواده خود دید، این کشور ، کشور توسعه یافته و پیشرفته است.

روحانی ادامه داد: کشوری که غمخواری، خیرخواهی، تعاون، نیکوکاری و دست دیگران را گرفتن و کمک کردن به عنوان یک اصل اساسی باشد ، این کشور توسعه یافته و پیشرفته است.

رییس جمهوری یادآور شد: دولت یازدهم از آغاز شروع به کارش مبنایش بر این بود که همه امور با مشورت مردم و متخصصین باشد و هر کاری که مردم می توانند انجام دهند و جزو امور حاکمیتی نیست تصدی آن به مردم بازگردد و دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد چون کشور و پول بیت المال از آن مردم است.

وی با بیان این که اراده حاکم بر اداره جامعه هم از اراده انسان ها و جمع و جامعه نشات می گیرد، گفت: اگر ما توانستیم در این مسیر و راه قدم برداریم به نظر من امیدها بر می گردد.

روحانی با بیان این که سلامتی که ما از آن حرف می زنیم تنها سلامت جسم و حتی سلامت جان نیست گفت: سلامت جسم، سلامت جان، سلامت اخلاق، سلامت معنویت و سلامت جامع را در زندگی می خواهیم و در این راستا اگر جامعه آی امیدوار و متحد باشد همه مشکلات را از پیش پای خود برمی دارد.

رییس جمهوری یادآور شد: نه تنها سازمان های مردم نهاد بلکه مردم و جامعه می توانند در امور بسیار مهم اجتماعی،اقتصادی، علمی و فرهنگی بار مسوولیت را بدوش بگیرند و دولت قدم به قدم تصدی امور را به مردم بازگرداند.

وی ادامه داد: این مردم هستند که با اراده خودشان پیچیده ترین معضلات منطقه ای و بین المللی را نیز با انگشت تدبیر قادرند باز و حل کنند.

روحانی در ادامه گفت: همه حرف از روز اول این بود بگذاریم مردم حرف بزنند و تصمیم بگیرند و ما به راستی مجری خواست مردم باشیم چرا که مردم به خوبی می فهمند چه راهی را باید انتخاب کنند و مصلحت آنها در چه مسیر و راهی است.

رییس جمهوری با بیان این که مردم اگر ببینند مسوولان مجری مطالبات و پاسخگو خواست آنها هستند، ملت بزرگی همچون ایران به صحنه می آید، کنار نمی نشیند و نظاره گر نخواهد بود.

وی تاکید کرد: اگر یک ملت به صحنه آمد چه قدرتی می تواند در برابر خواست یک ملت بزرگ متمدن صاحب فرهنگ ، عالم، شجاع، دلاور و یکپارچه بایستد؟

روحانی در ادامه با طرح این سوال که چگونه گره هسته ای باز شد و چه کسی توانست آن را باز کند و چه کسی توانست پیام نویی را در منطقه طنین انداز کند؟ گفت: همه نگاه می کنیم که بندهای برجام چیست؟ خوب است البته همه نگاه کنند و باید دقت کنیم که بندهای قطعنامه 2231 چیست؟ کار مهمتر از این حرفها است. پیام رساتر از این حرفها است.

رییس جمهوری گفت: کاری که دیپلمات های شما در صحنه بین الملل انجام دادند بالاتر از این حرف ها است. پیام این است خشونت را کنار بگذاریم. پیام این است تهدید ارعاب و تحریم را کنار بگذارید. پیام این است دوران معامله برد باخت تمام شد. پیام این است پیچیده ترین مشکل پای میزمذاکره حل خواهد شد.پیام این است که راه ما راه اعتدال است. راه ما راه ادب، اخلاق، منطق ، استدلال، علم توام با شهامت و توام با هنر است.

روحانی یادآور شد، دیپلمات ها و نمایندگان شما دانش کافی داشتند. اگر دانش کافی نداشتند نمی توانستند قطعنامه ها و جملات سیاسی را که راز و رمز دارد و نیاز به کسانی دارد که عالم ، دانشمند و تحصیل کرده باشند به پیش ببرند.

وی ادامه داد: آن کسی که واژه واژه را بار سیاسی و بار حقوقی اش را می فهمد عالم می خواهد و ما عالم نیاز داشتیم.

رییس جمهوری گفت: اگر من بگویم در مسایل سیاسی بین المللی حداقل یکی از افراد انگشت شمار برتر کشور ما آقای دکتر ظریف بوده و هست اغراق و مبالغه ای در کار نیست و اگر بگویم در زمینه مسایل هسته ای و دانش هسته ای یکی از متخصصین سرآمد کشور ما آقای دکتر صالحی است باز هم اغراق و مبالغه ای نکردم .

روحانی یادآور شد:البته از خود گفتن خیلی زشت است اما تنها هنر من این بود که این بهترین ها را برگزیدم.

روحانی گفت: ساعت های بسیار سختی بر اینها و بر ما گذشت، یادشان هست آقای دکتر ظریف ساعت هایی را که من حداقل دو بار در لوزان به وی گفتم میز مذاکره را ترک کنید و برگردید. بارها و بارها در وین و ژنو پیش آمد که ما باهم مشورت کردیم که من گفتم اگر نمی پذیرند میز مذاکره را ترک کنید و همین امشب برگردید تهران.

رییس جمهوری گفت:شاید گفتن این مطالب اینجا آسان باشد اما خدا گواه است ساعت ها فکر می کردم و از خدای متعال استمداد می طلبیدم که بگویم میز مذاکره را ترک کنید یا ادامه دهید.

رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: بار مسوولیت سنگینی بر دوش این عزیزان (تیم مذاکره کننده هسته ای) بود آنها با شهامت، دلاوری، در کنار علم و هنرشان مذاکره کردند.

روحانی با بیان اینکه مذاکره هنر است و فقط دانش و تجربه کافی نیست اظهار داشت: مذاکره فن بسیار پیچیده ای است همچون جراح زبردستی که تنها عالم نیست بلکه هنرمند هم است و در کنار این علم و هنر باید شهامت هم ضمیمه شود. هنگامی که چاقوی جراحی را به دست می گیرد علم، دانش، شهامت و هنر را با یکدیگر به کار می بندد.

رییس جمهوری با طرح این سوال که چرا این کار تا اینجا به خوبی پیش رفت گفت: در روز توافق برجام گفتم که تاریخ ورق خورد، برخی تصور کردند که فقط روز 23 تیر 1394 را می گویم ، نه ؛ تاریخ در 24 خرداد 92 ورق خورد.

روحانی اضافه کرد: مردم 24 خرداد 92 تصمیم بسیار مهمی اتخاذ کردند که اگر سانتریفیوژ بچرخد زندگی مردم نچرخد آن هم خواهد ایستاد و این کار اشتباه است که کسی تمام کشور و همه زندگی مردم را فقط در چرخش سانتریفیوژ ببیند.

وی با تاکید بر اینکه این تصمیم اساسی ملت بزرگ ایران بود ادامه داد: این ملت بسیار بزرگ است بیش از آنچه که در تصور و مخیله دیگران باشد؛ ملت صبوری که سال ها تحریم و فشار را در سراسر زندگی خود تحمل و بردباری کردند.

روحانی با اشاره به اینکه در دو سفر قبلی در سازمان ملل به روسای کشورهای غربی به صراحت گفتم تحریم شما نسبت به ایران کار غیراخلاقی، غیرانسانی و ضدحقوق بشری بود. نه تنها دارو و تجهیزات را تحریم کرده بلکه سیستم بانکی و همه جا را قفل کرده بودند تحریم کور، غلط ، ظالمانه و ضدانسانی.

رییس جمهوری به مثالی اشاره کرد و ادامه داد: یکی از همکاران برای تشخیص نوعی سرطان که در ایران امکانپذیر نبود مدارک را برای یک بیمارستان مجهز آمریکایی فرستاد تا پول بگیرد و تشخیص خود را بگوید اما آنها هنگامی که دیدند که پرونده متعلق به یک ایرانی است گفتند شما تحریم هستید و ما نمی توانیم تشخیصمان را بگوییم.

رییس جمهوری با تاکید مجدد بر تحریم ضدانسانی، غیراخلاقی و ضدحقوق بشری علیه ملت ایران گفت: حتی آنها در اعلام یک تشخیص بیماری گفتند شما تحریم هستید و نمی توانید این تشخیص را اعلام کنیم .

رییس شورای عالی امنیت ملی توضیح داد: همه فکر می کنیم در مذاکرات هسته ای، توفیقی که ایران به دست آورد این بود که حقوق هسته ای ما را در دنیا به رسمیت شناختند؛ بله این درست است اما فکر می کنم توفیق ما بیشتر از این بود حال اینکه سازمان ملل با قطعنامه 2231 ایران را از زیر یک تیتر خطرناک خارج کرد که آن حرکت علیه صلح و امنیت جهانی بود.

روحانی ادامه داد: آنها می گفتند فعالیت هسته ای ایران علیه صلح و امنیت جهانی است و ما را با این عنوان به شورای امنیت و فصل هفت بردند. ما از این تیتر خارج شدیم حتی فقط این هم نیست از این بالاتر؛ می گویند 6 قطعنامه قبلی سازمان ملل لغو شد درست است اما باز هم تنها این نیست.

رییس جمهوری ادامه داد: تحریم های مالی، بانکی، بیمه ای، تجاری، کشتیرانی، حمل و نقل و بسیاری موارد دیگر همه برطرف می شود؛ بله درست است اما باز هم فقط این نیست.

رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: این توافق پیامی را به دنیا داشت که سلاح و تهدید را برای همیشه زمین بگذارید، این توافق این پیام را برای دنیا داشت که راه حل مشکل ترین و پیچیده ترین مسائل بین المللی مذاکره و مفاهمه است.

به گفته وی این توافق این پیام را برای جهانیان داشت که به جای تقابل همه تعامل را برگزینیم و انتخاب کنیم البته آن پیام زیبا را داشت که دیگر ایرانی را تهدید نکنید.

رییس جمهوری ادامه داد: این کار عظیم، بزرگ با اراده، حضور و تلاش مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب انجام شد که از روز نخست در همه مسیر و هرگاه نیاز به کمک و حمایت و ارشاد داشتیم. ایشان حتی یک بار نیز به ما نگفتند که وقت ندارند و آن را به عنوان یک مساله اهم همواره مدنظر داشتند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در سراسر کشور آرامش، وحدت و همدلی به خاطر حضور رهبر انقلاب در صحنه و حمایت ایشان است گفت: آن نکته که معظم له در روز عید فطر تاکید کردند همه باید توجه کنیم ایشان فرمودند مبادا این موضوع (توافق) تبدیل به دو دستگی در کشور شود. ما ملت متحد و یکپارچه هستیم.

روحانی به مثالی اشاره کرد و گفت: در بازی والیبال، کشتی، فوتبال و غیره وقتی تیم ایران در برابر تیم رقیب پیروز می شود همه ما ایرانی ها کف می زنیم، مگر می شود کسی ایرانی باشد و برای این تیم بزرگ، این کار باعظمت کف نزند.

روحانی اظهار کرد: کار بزرگی که حضور ملت بزرگ باعث آن شد و اگر همه ملت در همه امور به صحنه بیایند ما پیروز هستیم و اگر جایی ملت در صحنه نباشد پیروز نخواهیم شد.

رییس جمهوری با اشاره به اهمیت مساله سلامت مردم گفت: دولت از روز نخست این موضوع را دنبال کرد دولت یک قدم برداشت و مردم هم یک قدم مهم برداشتند که این قدم متقابل باید ادامه یابد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه سلامت جسم و روح، معنویت و اخلاق مردم فقط با پزشک، بیمارستان، وزارتخانه و دولت و غیره حل نمی شود اظهار داشت: مردم باید در این حوزه به صحنه بیایند.

روحانی گفت: وقتی در مورد بهداشت می گوییم فقط میوه و سبزی نیست بلکه از بوق در خیابان و رانندگی تا بداخلاقی در سایت ها و روزنامه ها را شامل می شود که البته انشاالله رادیو و تلویزیون اینگونه نیست، آن بداخلاقی هایی که شما باید B12مصرف کنید تا اعصابتان آرام شود.

رییس جمهوری ادامه داد: بهداشت از رفتار ما در خیابان آغاز می شود، یکدیگر را عصبانی نکنیم، نشاط آغازگر سلامت است به همین دلیل اسلام می گوید به هر کسی که رسیدی سلام کن.

وی بهداشت را دارای دامنه وسیعی دانست و خطاب به سازمان های مردم نهاد گفت: شما باید جامعه و مردم را تشویق کنید. پیغمبر اسلام (ص) به امیرالمومنین (ع) فرمود: اگر یک نفر را هدایت کنی به اندازه همه جهان ارزش دارد.

رییس دولت یازدهم در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در زمینه درمان هم باید کمک کنیم گفت: گاهی تصور می شود درمان در اختیار پزشک، دارو، پرستار و تجهیزات است اما برخی مواقع یک احوالپرسی و عیادت از مریض بسیار موثر است همانطور که کار پزشکان غیر از کار پزشکی، زبان و بیان نیز است.

روحانی گفت: اجتماع های مردم نهاد برای کمک به افراد گرفتار و بیماران تلاش می کنند حتی باید یک دانشجوی با استعداد را کمک کنیم چرا که این کمک از او متخصص رده بالایی خواهد ساخت بنابر این باید در همه زمینه ها تلاش و فعالیت کنیم.

به گفته وی دولت در امر سلامت به این نکته توجه کرد که در ادامه یارانه به جای تقسیم پول بخشی از یارانه را به حوزه درمان و بهداشت اختصاص دهد و این کاری بود که دولت آغاز کرد، انجام داد و بار سنگینی را از دوش بیماران برداشت.

روحانی با تاکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد باید به هر قشری که نیاز به کمک دارند یاری دهند ادامه داد: این مشارکت دولت با سازمان های مردم نهاد و مردم ما را به نقطه مطلوب می رساند.

وی اضافه کرد: من باید از سازمان های مردم نهاد، وزارت بهداشت، و به ویژه دکتر هاشمی که کار بسیار و سنگینی را بر دوش کشیده اند قدردانی کنم.

رییس جمهوری گفت: وزیر بهداشت از یک سو به کارهای وزارتخانه و بیمارستان ها می رسد و از سوی دیگر در تلاش برای تامین اعتبار از سازمان مدیریت است. دولت امسال مشکل مالی داشته و دارد اما انشاالله شرایط و فضا بهتر خواهد شد که مردم در همه زمینه ها به ویژه حوزه سلامت فعال شوند.

رییس جمهوری در پایان خاطرنشان کرد که دولت همه گام ها را برخواهد داشت. روحانی همچنین از حضور خانم چان مدیرکل سازمان بهداشت جهانی قدردانی کرد.