آنکه گفت آری، آنکه گفت نه
آنکه گفت آری، آنکه گفت نه

سهام‌الدین بورقانی همه حرف و حدیث‌ها پیرامون «رستاخیز»، فیلم جدید احمدرضا درویش که این روزها پرده سفیدی روی پوسترش در سینماها کشیده شده، از آنجا آغاز شد که اخباری از یکی دو تجمع اعتراضی علیه این فیلم مقابل وزارت ارشاد منتشر شد. تجمعاتی که مشخص نیست از طرف چه کسانی هدایت می‌شوند و معترضانی که […]

سهام‌الدین بورقانی

همه حرف و حدیث‌ها پیرامون «رستاخیز»، فیلم جدید احمدرضا درویش که این روزها پرده سفیدی روی پوسترش در سینماها کشیده شده، از آنجا آغاز شد که اخباری از یکی دو تجمع اعتراضی علیه این فیلم مقابل وزارت ارشاد منتشر شد.
تجمعاتی که مشخص نیست از طرف چه کسانی هدایت می‌شوند و معترضانی که حتی فیلم را ندیده‌اند خواستار توقف اکران فیلم شده‌اند. البته پیش از این و حتی در زمان نمایش فیلم در سی و دومین جشنواره فیلم فجر هم اعتراض‌های پراکنده‌ای به برخی از مشکلات روایی فیلم و همچنین نمایش چهره حضرت ابوالفضل(ع) شده بود و برخی از مراجع تقلید مثل آیت‌الله وحید، آیت‌الله مکارم شیرازی و آیت‌الله علوی گرگانی نگرانی‌ خود را ابراز کرده بودند.
اما مسأله این است که احمدرضا درویش که همه او را به متعهدبودن می‌شناسند، برای ساخت این فیلم 10سال زحمت کشیده، پروانه ساخت و نمایش گرفته و قبل از ساخت فیلم سراغ مراجع تقلید رفته؛ برای اکران فیلمش هم، به نظر علما و منتقدین احترام گذاشته و روی فیلمی که سرمایه‌ زیادی در بخش خصوصی صرفش شده، اصلاحات زیادی انجام داده و حتی 40 دقیقه‌اش را کوتاه کرده است. همه اینها نشان می‌دهد که او از همان ابتدا و در همه مراحل ساخت فیلم از جمله تحقیق، پیش‌تولید و تولید، هم به قانون و هم به شرع پایبند بوده و تلاش کرده با روحیه مسالمت‌جویی که دارد مقدمات نمایش فیلمش را در بستری آرام و بدون حاشیه فراهم کند.
با همه این احوال، وزارت ارشاد ترجیح داد اکران فیلم را متوقف کند و در بیانیه‌ای، تنها چند ساعت پس از شروع اکران عمومی «رستاخیز» اعلام کرد: «نظر به رعایت جایگاه و شأن مراجع عظام تقلید و عالمان شاخص دینی یادآوری می‌کنیم که اکران فیلم «رستاخیز» تا تأمین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می‌افتد.»
آنچه صاحبنظران سینما از هفته گذشته تاکنون در مورد این توقف اکران نوشته‌اند و گفته‌اند همگی به مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره دارد و اینکه در نهایت بار اصلی بر دوش این نهاد است. واقعیت هم این است که توقف نمایش یک فیلم، باید آخرین راه‌حل و راهکار باشد. آنچه از زبان مسئولان مختلف در مورد فیلم رستاخیز شنیده می‌شود، این است که نمایش فیلم برای تأمین نظر علما متوقف شده است؛ موضوعی که به اعتقاد برخی  از اهالی سینما چندان قانع‌کننده و مستدل نیست.
به زعم این سینماگران، مسئولان وزارت ارشاد باید با دقت بیشتری حاشیه‌های فیلمی دینی مثل رستاخیز را که مراحل تولید گسترده و بزرگی داشته، و حاشیه‌هایش از همان زمان نمایش در جشنواره آغاز شد، مدیریت می‌کردند.
اگر به واکنش‌ها و اظهارات مسئولان وزارت ارشاد در مورد این فیلم دقت کنیم، متوجه اشاراتی به بحران‌آفرینی برخی از گروه‌ها می‌شویم که به نظر می‌رسد نیاز به توضیحات بیشتر و تکمیلی دارد. در حال حاضر استدلال مسئولان برای خیلی از دست‌اندرکاران سینما، مخاطبان و مردم شاید چندان روشن و شفاف نباشد. کما اینکه آنها خودشان بارها اشاره کرده‌اند که درویش در تمام مراحل ساخت فیلم در تماس با علما و روحانیون بوده است، و برای تأمین نظر آنها حتی حاضر شده لطمه وارد شدن به فیلمش را بپذیرد.
نکته مهم دیگری که حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد در مورد نمایش چهره حضرت ابوالفضل(ع) به آن اشاره کرد، می‌تواند حجت را برای کسانی که مخالف این کار بودند تمام کند.
وی در این باره گفته: «علما درباره نمایش برخی چهره‌ها بخصوص شخصیت‌های ارزشمند اما غیرمعصوم نظرات متفاوتی دارند اما کشور ما کشوری است که براساس فقه و فقه حکومتی اداره می‌شود و وزارت ارشاد نیز خود را مکلف به عمل به احکام حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم هبری می‌داند و آن را ملاک عمل قرار می‌دهد.»
مسأله‌ای که حجت الله ایوبی هم به شکل دیگری به آن اشاره کرد و گفت: «نمایش چهره قمر بنی هاشم(ع) در فیلم براساس فتاوی متقن است. سازندگان فیلم به عنوان مقلدین متدین برای این اقدام خود حجت شرعی دارند و به فتوای مرجع خویش عمل کردند.»
بنابراین با توجه به همه این نکات، دیگر نگرانی ها جای تأمل دارد؟ اگر هم نگرانی وجود می‌داشت، مسئولان می‌توانستند باز هم صبر کنند و تا حل شدن همه مشکلات، اکران فیلم را به تعویق می‌انداختند، نه اینکه به محض اینکه فیلم روی پرده رفت، اکران آن را متوقف کنند.
اما در میان همه این اتفاقات اگر نگاهی به صحبت‌های ایوبی رئیس سازمان سینمایی و نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد بیندازیم، شاید برخی مسائل روشن شود. دو روز بعد از توقف اکران رستاخیز، نوش‌آبادی در جمع برخی از فرهیختگان زنجان گفت: «به سبب آنکه برخی گروه‌ها نگران صحنه هایی که در فیلم وجود داشت بودند، این وزارتخانه برای آنان احترام قایل شد و اکران فیلم را متوقف کرد.»
از سوی دیگر ایوبی هم ضمن مضر دانستن برخورد چکشی با فیلمسازان دینی همچون درویش گفت: «ما یقین داریم که برخی از گروه‌های سیاسی و بویژه رقیبان سازمان سینمایی آتش بیار معرکه بودند و با بزرگنمایی برخی از نقدها، ستم بزرگی را در حق محبان اهل بیت و عاشقان حسینی کردند که خودشان می‌دانند و خدای خودشان.»
اظهارات فوق نشان می‌دهد علی رغم همه انتقادهایی که در زمینه اکران فیلم رستاخیز و حواشی به وجود آمده در مورد آن، به وزارت ارشاد وارد شده است، پای برخی از گروه‌ها و افرادی در میان است که آگاهانه تلاش می‌کنند با بحران‌آفرینی، فیلمی را که هیچ‌گونه مشکل قانونی ندارد – بلکه به قول رئیس سازمان سینمایی، حتی صدور پروانه نمایش فیلم در وزارت ارشاد هم پس از بازبینی و کسب اطمینان از انجام همه اصلاحات، با حجیت شرعی و براساس فتوای معتبر صورت گرفته است- از پرده سینما پایین بکشند.
اشاره‌های ایوبی رئیس سازمان سینمایی در مورد نقش برخی گروه‌های سیاسی که آتش بیار این معرکه بودند، به‌اندازه کافی شفاف است. در واقع روی دیگر این سخن این است که برخی از گروه‌های سیاسی این قدرت را دارند که در مقابل قانون بایستند و با بی‌تفاوتی نسبت به فتاوی شرعی و نظرات مراجع و علما، آنچه را که سلیقه خودشان است حاکم کنند بدون اینکه حتی درباره اقدام خود توضیح روشنی بدهند.   با وجود همه اقداماتی که دست‌اندرکاران فیلم «رستاخیز» و بویژه احمدرضا درویش برای تأمین نظر مراجع و علما انجام داده‌اند، باید راهکارهای بهتر و بیشتری توسط سازمان سینمایی و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شود و با پیش‌دستی کاری کرد تا تیر گروه‌های سیاست بازی که آتش‌بیار معرکه هستند، به سنگ بخورد و راه‌حل‌های اصلاحی جایگزین توقف شود.
می‌توان همان‌‌طور که محمد بهشتی مدیرعامل پیشین بنیاد سینمایی فارابی نوشته است، سراغ پل‌های ارتباطی میان علما و قشر فرهیخته رفت: «مدیران سینمایی باید به سراغ علما و فقهایی بروند که نسبت به این فیلم معترضند و نظرات آنها را به فیلمسازان منتقل کنند تا به جای توقف راهی برای تغییر و اصلاح وجود داشته باشد.»
به نظر می‌رسد یکی از راه‌هایی که علاوه بر تأمین نظر مراجع و علما، می‌تواند به روشن شدن بیشتر موضوع توقف اکران فیلم «رستاخیز» و حاشیه‌های آن کمک کند، اطلاع‌رسانی بیشتر در مورد ماهیت چنین گرو‌ه‌هایی است تا با شفاف‌سازی، جلوی کار آنهایی که صرفاً علاقه‌مند به ایجاد بحران و حاشیه هستند، گرفته شود و زحمات چندین ساله یک گروه بزرگ در مدتی کوتاه از بین نرود و از تبعات منفی این توقف اکران کاسته شود.