خط امام : حادثه تروریستی شهر سوروچ در مرزهای جنوبی ترکیه و موج اعتراضات مردمی و سیاستمداران مخالف سرانجام اردوغان را واداشت، در مسیری قرار بگیرد که پیش از آن عربستان در آن گام نهاده بود. ترکیه در دو روز گذشته، از آغاز عملیات خود علیه داعش خبر داد در همان حال به امریکا اجازه […]

خط امام : حادثه تروریستی شهر سوروچ در مرزهای جنوبی ترکیه و موج اعتراضات مردمی و سیاستمداران مخالف سرانجام اردوغان را واداشت، در مسیری قرار بگیرد که پیش از آن عربستان در آن گام نهاده بود. ترکیه در دو روز گذشته، از آغاز عملیات خود علیه داعش خبر داد در همان حال به امریکا اجازه داد، از دو پایگاه نظامی این کشور برای مبارزه علیه داعش استفاده کند. این در حالی است که مقامات آنکارا همزمان 251 نفر از کردهای معترض را در 13 استان این کشور بازداشت کردند.
به گزارش نیویورک تایمز، ترکیه به عنوان یکی از اعضای ناتو در طول یک سال اخیر حاضر نشده بود، خاک خود را در اختیار نیروهای ائتلاف ضد داعش بگذارد، اما ورود داعش به انجام حملات تروریستی در خاک این کشور مقامات آنکارا را مجاب ساخت، نه تنها به امریکا اجازه دهند از پایگاه‌های نظامی «اینجرلیک» و «پرینچلیک» در جنوب ترکیه برای حمله پهپادها و بمب‌افکن‌های امریکایی به مواضع داعش استفاده کند که خود نیز در صورت لزوم در این عملیات مشارکت کند.
اینجرلیک از پایگاه‌های متعلق به امریکا در خاورمیانه است، اما واشنگتن برای استفاده از آن به منظور عملیات جنگی نیاز به موافقت ترکیه دارد. به نوشته راشا تودی، مقام‌های امریکایی این تصمیم آنکارا را «تغییردهنده بازی» توصیف کرده‌اند. زیرا این اقدام به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش اجازه می‌دهد، پروازهای شناسایی و نظامی بیشتر و سریعتری علیه داعش انجام دهند. هرچند گفته شده است توافق بر سر استفاده از این پایگاه در جریان گفت‌و‌گوی تلفنی روز چهارشنبه بین باراک اوباما و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری امریکا و ترکیه به دست آمده‌است اما روزنامه حریت در شماره دیروز خود، جزئیات این توافقنامه را که در 16 و 17 تیرماه گذشته در آنکارا امضا شده است، منتشر کرد.
با این حال محافل سیاسی و خبری ترکیه معتقدند، حمله انتحاری روز دوشنبه در سوروچ و حمله دیروز داعش از خاک سوریه به سربازان ترکیه‌ای باعث شد موافقتنامه امریکا و ترکیه علیه داعش اجرا شود. در این حمله یک مرزبان و دو سرباز ارتش ترکیه بر اثر تیراندازی عناصر داعش از خاک سوریه کشته شدند. حادثه‌ای که واکنش شدید نظامی ترکیه علیه داعش را به دنبال داشت.
حملات نظامی ترکیه علیه مواضع داعش
دولت آنکارا اندکی پس از آنکه دو پایگاه نظامی «اینجرلیک» و «پرینچلیک» را به روی امریکا گشود، ضمن کسب مجوز از دولت سوریه برای انجام عملیات هوایی و زمینی در این کشور، با سه بمب‌افکن‌ اف 16 مواضع گروه تروریستی تکفیری داعش را در مناطق مرزی خاک سوریه هدف قرار داده و بیش از صد تروریست را به هلاکت رساندند. این سه بمب‌افکن نیروهای داعش را که در تدارک انجام عملیاتی علیه ترکیه بودند، هدف قرار داده و از بین بردند.
روزنامه ینی شفق چاپ آنکارا نیز در گزارشی درباره حملات ترکیه علیه مواضع داعش نوشت: روز پنجشنبه نیز 60 نفر از کماندوهای ارتش ترکیه وارد روستای «عیاش» در نزدیکی شهر اعزاز سوریه شدند و آن را به طور کامل از عناصر داعش پاکسازی کردند. اسکای نیوز هم در گزارشی نوشت، حملات جنگنده‌های ترکیه با ورود محدود تانک‌ها و زره‌پوش‌های این کشور به داخل مرزهای سوریه همراه بود و ده‌ها کشته در صفوف داعش که در نزدیکی مرز با ترکیه مستقر هستند، برجای گذاشت.
دیروز همچنین نهاد نخست وزیری ترکیه از دستگیری 300 تن در عملیات گسترده پلیس ضد تروریسم این کشور علیه مخالفان دولت خبر داد. نزدیک به 20 هزار مأمور پلیس ترکیه دیروز عملیات گسترده‌ای را در 13 استان این کشور علیه مخالفان دولت با پشتیبانی بالگردها آغاز کردند.
گفته می‌شود هدف از این عملیات امنیتی دستگیری افراد مرتبط با عناصر «پ.ک.ک»، گروه تروریستی داعش و گروه موسوم به جبهه انقلابی رهایی بخش خلق بوده است. در این عملیات همچنین یک تن از مخالفان دولت در استانبول کشته شد. بیانیه نهاد نخست وزیری ترکیه از هویت خارجی 36 تن از دستگیر شدگان خبر داد اما به تابعیت آنان اشاره نکرد. در این عملیات بیش از 5 هزار نیروی پلیس شرکت داشتند.
این در حالی است که آژانس خبری آناتولی ترکیه اعلام کرد، نیروهای مسلح این کشور در شش ماه اول سال جاری میلادی 457 تن را به عنوان تروریست‌های خارجی بازداشت کرده‌اند. این مظنونین از 32 کشور جهان بوده و سعی داشتند با عبور غیرقانونی از مرز ترکیه وارد سوریه شده و به گروه تروریستی داعش بپیوندند.
انفجار بمب مقابل مقر حزب عدالت و توسعه
روزنامه حریت نیز نوشت، همزمان با اینکه حزب کارگران کردستان ترکیه مسئولیت کشته شدن دو افسر پلیس ترکیه را بر عهده گرفت، بمبی در مقابل دفتر حزب عدالت و توسعه در نزدیکی مرز سوریه منفجر شد که هیچ‌ تلفاتی نداشت و هیچ گروه یا فردی مسئولیت این بمب‌گذاری را بر عهده نگرفته است. همچنین روز پنجشنبه یادداشت تهدید آمیزی در خصوص بمب‌گذاری در هواپیمای خطوط هوایی ترکیه در فرودگاه آتاتورک موجب تأخیر در پرواز این هواپیما شد.