خط امام : اسفند سال گذشته علی مطهری روانه شیراز شد تا در دانشگاه سخنرانی کند، اما در بدو ورود او به این شهر، به‌جای سخنرانی، غائله‌ای به وجود آمد که هنوز هم رسیدگی به حاشیه‌های آن ادامه دارد. گرچه شیرازی‌ها همیشه به میهمان‌نوازی شهره بوده‌اند، اما یکی، دو حادثه در این شهر تصویر تازه‌ای […]

خط امام : اسفند سال گذشته علی مطهری روانه شیراز شد تا در دانشگاه سخنرانی کند، اما در بدو ورود او به این شهر، به‌جای سخنرانی، غائله‌ای به وجود آمد که هنوز هم رسیدگی به حاشیه‌های آن ادامه دارد. گرچه شیرازی‌ها همیشه به میهمان‌نوازی شهره بوده‌اند، اما یکی، دو حادثه در این شهر تصویر تازه‌ای از آن رقم زده است، یکی در ماجرای حمله به سخنرانی علی مطهری از سوی لباس‌شخصی‌ها و دیگری بازگرداندن خاموش «الهه کولایی» از شیراز و ندادن مجوز سخنرانی به او و دیگری برهم‌خوردن سخنرانی هادی غفاری.
داده‌های تازه‌ای از پرونده حمله به علی مطهری به دست آمده و او در همین زمینه به «شرق» می‌گوید: «هشت نفری که در پرونده متهم شناخته شده و برای آنها کیفرخواست صادر شده است، دستور داشتند و در بازجویی‌های خود به این نکات اشاره کرده اند؛ این نکته که پیش از ورود من به شیراز برای حمله برنامه‌ریزی شده بود، صحت دارد. اینها حدس و گمان نیست و مستندات آن در اختیار ماست که در دادگاه ارائه خواهد شد، بنابراین بنا ندارم وارد جزئیات بیشتر این ماجرا شوم».
او درباره دلایل درج نام يك دانشجو و دو مسئول دانشگاه شیراز و شکایت از آنها در این پرونده نیز به «شرق» گفت: «دلیل این شکایت برای من هم روشن نیست… ما بارها اعلام کرده‌ایم که هیچ شکایتی از اینها نداشته‌ایم و کار دیگری از ما برنمی‌آید».
برهم‌زدن سخنرانی برنامه‌ریزی‌شده بود
وکیل پرونده «علی مطهری» نیز در همین حال به برنامه‌ریزی مطول صورت‌گرفته پیش از سفر مطهری به شیراز خبر داده و تأکید می‌کند همه‌چیز پیش از سفر مطهری برنامه‌ریزی شده بود.
مصطفی ترک‌همدانی در همین زمینه به «شرق» می‌گوید: «هشت نفر از متهمان این پرونده از پیش برای حمله به سخنرانی مطهری برنامه‌ریزی کرده بودند». او تأکید دارد اطلاعات پرونده باید محرمانه بماند و می‌افزاید «اطلاعاتی درباره سازمان‌یافته‌بودن این حمله براساس مدارک و مستندات موجود و سخنان اشخاص مسئول به دست آمده است».
پرونده در شعبه ١٠١
همدانی به ایلنا گفته: «تحقیقات مقدماتی پرونده به پایان رسیده و قرار است ۱۳ مرداد نخستین جلسه رسیدگی به آن در شعبه ۱۰۱ کیفری شیراز برگزار شود.» تاکنون در دادسرا تحقیقات مقدماتی انجام شده بود و بعد از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه آمد که برای این جلسه ما اسناد و مدارک جدیدی ارائه خواهیم کرد.
به گفته وکیل پرونده مطهری «قرار است در جلسه ۱۳ مرداد به اتهام هر ۱۱ متهم پرونده به‌صورت یکجا رسیدگی شود، علنی‌بودن یا نبودن جلسه روز ۱۳ مرداد هنوز مشخص نیست و این بستگی به تشخیص قاضی پرونده دارد».
ماجرای آن ٣ نفر
کماکان در ابهام
چندی‌پیش خبر آمده بود برای ١١ متهم پرونده علی مطهری، کیفرخواست تعیین شده است. در سفر پیشین وکیل پرونده به شیراز، مشخص شد هشت نفر از این ١١ نفر، به برخی نهادها مربوط هستند و در حمله به علی مطهری دست داشته‌اند، اما آن سه نفر دیگر به‌دلیل سرپیچی از دستور شورای تأمین و به‌دلیل دعوت از علی مطهری در دادگاه حضور خواهند یافت.
علي مطهري ١٩ اسفند ٩٣، براي سخنراني راهي دانشگاه شيراز شده بود که عده‌اي لباس‌شخصي به او هجوم آوردند و آن‌طور که خودش توضيح داد او را مضروب و خودرو حاملش را تخريب کردند. خودرو حامل علي مطهري در ميانه راه متوقف و از حضور او در دانشگاه ممانعت شد و او در اين ماجرا از ناحيه صورت آسيب ديد و اکثر سياست‌مداران کشور اين حادثه را محکوم کردند.
وعده قرائت گزارش حمله به مطهری
در صحن علنی
دهم فروردين بود که معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور خبر داد گزارش واقعه شيراز در حال نهايي‌شدن است. بعدتر وزير کشور در اين زمينه به بيان جزئيات بيشتري پرداخت و رفته‌رفته اطلاعات پرونده بيشتر شد. امير خجسته، رئيس کميسيون شوراها، نيز پيش‌ازاين تأکيد کرده بود: «گزارش حادثه شيراز در صحن علني مجلس قرائت مي‌شود».
مدتی است که خبر خاصی از برهم‌زدن سخنرانی‌ها در شیراز به گوش نمی‌رسد، اما تابه‌اینجا، نه‌تنها نیروهای خودسر با سخنرانی علی مطهری مخالفت کرده و به او حمله کرده بودند که الهه کولایی، نماینده پیشین مجلس و استاد دانشگاه را از همان فرودگاه شیراز به تهران بازگردانده و مانع از سخنرانی ایشان شده بودند.

آمنه شیرافکن / شرق