امام (ره) احیاگر همه ی سنت های از یاد رفته ی دین بود
امام (ره) احیاگر همه ی سنت های از یاد رفته ی دین بود

خط امام : حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان استاد حوزه علمیه و دانشگاه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (س)، از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان شخصیتی یاد کرد که در اداره کشور همواره از اندیشه های نو بهره می گرفتند. به گزارش پايگاه اطلاع رساني خط امام […]

خط امام : حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان استاد حوزه علمیه و دانشگاه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (س)، از بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به عنوان شخصیتی یاد کرد که در اداره کشور همواره از اندیشه های نو بهره می گرفتند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني خط امام ، مشروح مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمين غرویان را در ادامه می خوانید:

نقش امام خمینی(س) در آشتی جهان مدرن با دین چه بود؟

ببینید تکنولوژی، علم و همه شئون زندگی انسان در حال تحول است. امام نگاهشان این بود که با حفظ اصول دین و شریعت می توانیم پدیده های نوین علمی را بپذیریم و اسلام را با این شرایط جدید تمدنی تطبیق دهیم، خود امام هم در اداره کشور و مدیریت جامعه و سیاست از اندیشه های نو بهره گرفتند.

از طرفی در قرن اخیر، نهضت امام با نگاه عمیقی که به قرآن، سنت پیامبر اکرم(ص)، سیره امیرألمومنین و ائمه معصومین(ع) داشت، اسلام را از انزوا بیرون و به میان جامعه ی جهانی آورد و می توان گفت ایشان احیاگر همه ی سنت های از یاد رفته ی دین بود که با همت، جهاد و روشنگری، حرکتی انجام داد و اسلام را زنده کرد، اسلامی که به جامعه و مرد و زن نوید حیات طیبه می دهد، آن را عملیاتی کرد و به مرحله ظهور و بروز رسانید، زمانی که امام نهضت را شروع کردند اکثر دانشگاه ها کمونیست بودند و دین را یک افیون می دانستند، اما امام به یاری خدا و همت مردم، این حرکت را به مرحله ای رساندند که در جهان ظهور و بروز پیدا کرد.

به عقیده شما آیا در زمان کنونی، اجتهاد در اندیشه امام، یک نیاز واقعی است؟

مسلمأ اینطور است، در جریان هستید که در مذهب شیعه اجتهاد آزاد است و مجتهدین مطالعه کرده و درباره امور مختلف نظر می دهند، امام نیز باب جدیدی را در اجتهاد و تفکر در دین و احکام باز کردند و زمان و مکان را هم در آن دخالت می دادند و می فرمودند زمان و مکان در موضوعات و احکام اثرگذار است و فقیه کسی است که زمان شناس و مکان شناس باشد و بداند در چه زمان و مکانی چه موضوعی را مطرح کند، همانطور که خودشان هم اینطور بودند و در طول 40 سال نهضتی که داشتند در هر زمانی، مناسب با آن موضوع، حرف می زدند و بیانیه و اعلامیه می دادند، تا نهضتشان به نتیجه رسید.

چرا امام خمینی(س) بر عنصر زمان و مکان تأکید داشتند؟

این یک ضرورت است. به عنوان مثال، ممکن است در فضایی، حدیثی مطرح شده اما در حال حاضر آن فضا دیگر حاکم نیست و به همین دلیل موضوع منتفی می شود، مثل موضوع شطرنج که ایشان حرام می دانستند، اما امروز از حالت قمار بیرون آمده و به یک ورزش تبدیل شده که برد و باختی هم ندارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی آستان مقدس امام خمینی (س)