سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

زمان پایان منطق” کیهان”فرا رسیده ؟

به قلم : مهرداد گرمسیری *

سالهای درازی است که در منطق روزنامه ی کیهان همپوشانی و یکسانی سخنان و مواضع سیاسی چهره ها و جریانات سیاسی داخلی با نظرات بیگانگان و مراکز قدرت خارجی یا دلیلی بوده برارتباط آنها با بیگانگان و یا در خوشبینانه ترین حالت نشانه ای تلقی شده از آلت دست واقع شدن و بازی ناخواسته در زمین دشمن . در این سالها کم نبودند چهره ها و جریانات سیاسی درون نظام که با این منطق توسط کیهان نواخته شدند و حتی در مواردی از آنها به پیاده نظام دشمن یاد شد .

برای نمونه به یاد داریم که این روزنامه در وقایع پس ازانتخابات سال ۸۸ چگونه هر صدای معترضی را به حنجره ی آمریکا و اسرائیل وصل می کرد و مکررا به یکسانی شعارها و مواضع معترضان با شعارهای ترویجی از سوی وزارت خارجه ی رژیم صهیونیستی استناد می نمود ! جالب است که این سئوال هیچ گاه نزد دست اندرکاران کیهان مطرح نشد که چرا دشمنان زیرکی که همه روزه در حال رصد فضای سیاسی کشورهستند به جای آنکه از عوامل نفوذی و همسو با خود حفاظت کنند و مانع لو رفتنشان شوند ، ناشیانه به تعریف و تمجید صریح و آشکار از آنان می پردازند و اینگونه موجب رسوایی آنها در فضای سیاسی داخلی می گردند ؟!

نکته دیگرآنکه دربسیاری از نوشته های کیهان در بخش تحلیل سیاسی و نقل مواضع سیاسیِ اشخاص و گروه ها ، انصاف و جامع نگری به چشم نمی خورد و مطالب در این زمینه نوعا به صورت گزینشی و جهت دار و حتی در پاره ای موارد تحریف آمیزمنعکس می گردند . برای مثال باز هم به خاطر داریم که در اوج التهابات ناشی از وقایع سال ۸۸ ، هنگامیکه مهندس موسوی در صریح ترین و روشن ترین مرزبندی با اپوزیسیون برانداز از بازگشت به دوران طلایی امام سخن گفت و از این بابت از سوی همان اپوزیسیون به سختی مورد شماتت وحتی تمسخر قرار گرفت ، چشمان تیزبین کیهان حتی تا به امروز این موضع گیری را ندید ویا به تعبیردرست تر نخواست ببیند . چنانکه کل کارنامه ی پرافتخار سیاسی و مدیریتی نخست وزیر دوران دفاع مقدس به بهانه ی مواضع سیاسی او در یک دوره ی کوتاه مدت که درست یا غلط مورد پسند کیهانیان ! نیست ، نادیده گرفته شده است . نتیجه آنکه اکنون که با تجویز نسخه ی اقتصاد مقاومتی علاج اقتصاد برجای مانده ازمدیریت اقتصادی سردمداران اقتصاد غارتی در دستور کار نظام است ، عرصه ی مدیریتی کشوراز بهره گیری از تجارب، توانمندیها ومشاوره های سردار پاکدست اقتصاد مقاومتی به دلیل محصور بودن ، محروم مانده است .

اما این مقدمه گفته شد تا به اینجا برسیم که چگونه امروز رقبای سیاسی کیهان نیز می توانند با اتکاء به همان منطقی که سالهاست این روزنامه داعیه دار آن بوده ، گردانندگان کیهان را به بهانه ی مخالفت با برجام به همسویی با رژیم صهیونیستی و تاثیر پذیری از سیاستهای این رژیم متهم سازند . چرا که درایام پس از توافق وین تیترها وسرمقاله های کیهان – صرفنظراز تفاوت استدلال و بیان مقدمات – با مواضع مسئولان رژیم صهیونیستی شباهتی عجیب به هم یافته اند آن هم درراستای مخالفت با برجام و ایجاد مانع بر سر راه تصویب نهایی توافق در ایران و آمریکا . با این حساب ایراد این اتهام به گردانندگان کیهان آن هم به استناد همان منطق پیش گفته شده ی کیهانی ، پر بیراه نخواهد بود . ولی حقیقت آن است که این برچسب زدنهای متقابل نه تنها مفید به حال کشور و مردم نیست که موجب شکل گیری سیکلی خسارت بار و پایان ناپذیر از مُچ گیری و فرسایش ظرفیت های سیاسی کشور خواهد شد .

نگارنده پیشنهاد می کند اکنون که امثال گردانندگان روزنامه کیهان در دام منطقِ ترویجی خویش گرفتار شده اند فرصت مناسبی است تا یک بار برای همیشه درفضای رسانه ای کشور بر منطق غلط کیهان مُهر بطلان زده شود و براین واقعیت تاکید گردد که یکسان بودن موضع مقطعی و موردی جریانات سیاسی داخلی با بیگانگان لزوما به منزله ی وابستگی و سرسپردگی ایشان به دشمنان نیست. باید گفت همانطور که هم موضع بودن امروز مدیر مسئول کیهان با نخست وزیررژیم صهیونیستی در مخالفت با توافق هسته ای به معنی همپیمانی ایشان با نتانیاهوتلقی نمی شود ، هم موضع و هم نظر شدن دیگران نیز با بیگانگان لزوما نشانه ی خیانت نیست . چه بسا عده ای در خارج ازمرزها برای تامین منافع خود و به دلیل مقاصد سیاسی اهرم حقوق بشر را علیه جمهوری اسلامی به کار گیرند اما این واقعیت نباید موجب گردد تا دلسوزانی در داخل با استناد به آموزه های دینی و حقوق مصرح ملت در قانون اساسی از پیگیری حقوق مردم صرفا به دلیل هم موضع شدن با دشمن صرفنظر کنند. ویا اگر روزی دیگر بلندگوهای خارجی به بهانه ی انتخابات با سوء نیت علیه نظارت استصوابی شورای نگهبان تبلیغات به راه انداختند ، نمی توان از ترس همنوا شدن با مخالفان نظام از نقد مشفقانه و مسئولانه ی نظارت شورای نگهبان شانه خالی کرد و این خطر را گوشزد ننمود که کارکرد معیوب و خدای ناکرده ناعادلانه ی سیستم نظارتی و نمایش عریان چماق رد صلاحیت می تواند به ترویج خود سانسوری و حتی منافق پروری در فضای رقابتهای انتخاباتی بینجامد .

به طور کلی باید بین مواضع مشترک با اهداف ، مقاصد ، انگیزه ها و همچنین منافع مشترک تفاوت قائل شد . معیارهای بسیاری برای ارزیابی و قضاوت نسبت به سلامت و استقلال سیاسی شخصیت ها و جریانهای سیاسی وجود دارد . مورد تجلیل یا مورد بغض قرار گرفتن از سوی بیگانگان تنها یکی از این معیارهاست آن هم در صورتیکه قادر باشیم درمیان پیچیدگی های سیاسی دنیای امروز تجلیل ها و تخریب های واقعی را از نوع بدلی و مصلحتی آن تمیزدهیم . در فضای رسانه ای بین الملل نمونه های بسیاری به چشم می خورد که هدف غایی از تمجید و تعریف از یک شخص یا جریان سیاسی در واقع تخریب او بوده و بالعکس در مواردی نیز تخریب ها و حملات ظاهری به کار گرفته شده در باطن خود مطرح نمودن و مهم جلوه دادن فرد و یا جریانی خاص را مد نظرداشته اند .

همین چند روز پیش بود که رییس جمهور آمریکا تحت تاثیرعمل اخلاقی یک کودک ایرانی ساکن تبریزدر شبکه های اجتماعی واکنشی تجلیل آمیز نشان داد . این نوشتار را با این امید به پایان می بریم که هموطن خردسال تبریزیمان متاثرازمنطق منسوخ کیهان به دلیل مورد تجلیل واقع شدن از سوی رییس جمهور آمریکا نسبت به شایستگی عمل خود دچار تردید نشود!

 

*عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام (ره)

نوشته شده توسط خط امام در سه شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ ساعت ۶:۲۷ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.