ساختارشناسی قدرت در سپهر سیاسی ایران

تحلیل تقسیم قدرت در مجلس دهم

كيومرث بشريه

به قلم : کیومرث بشیریه

انتخابات مجلس کم‌کم در حال تبدیل شدن به سوژه روز است. سوژه‌ای که نتیجه آن می‌تواند موازنه قدرت در کشور را تغییر دهد و تاثیر عمیقی بر آینده کشور داشته باشد.
انتخابات این دوره مجلس با توجه به شرایط حساس کنونی و به‌وجود آمدن طیف‌های جدید قدرت در کشور و نیز تصویب توافق‌نامه برجام باعث شده تاشرایط خاصی داشته باشدو همگان انتظار نتیجه آن‌را بکشند. این مهم باعث می‌شود که انتخابات این دوره از شرایط خاص و مهمی برخوردار باشدو آن‌رااز انتخابات دوره‌هایقبل متمایز کند.
تشکیل طیف‌های جدید و تغییر ساختار و بروز گروه‌ها و احزاب جدید باعث شده که تقسیم و مراودات قدرت از دو قطبی بودن خارج شود. نو اصلاح‌طلبان و ااصول‌گرایان سعی در تغییر شرایط قدرت و گرفتن سهم بیشتر دارند درحالی‌که گروهی با تابلوی اعتدال نیز به میدان آمده‌اند.
اصلاح‌طلبان که نقش بسزایی در روی کار آمدن دولت اعتدال داشته‌اند حال خواهان تسلط بر مجلس و سهم بیشتر در آن هستند. نو اصلاح‌طلبان که طیف جدیدی را تشکیل داده‌اند و خود را حلقه واسط اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان می‌دانند؛ امیدوارندبا نقشی که برای خود تعریف کرده‌اندو بواسطه حضور حلقه‌ای در بین اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بتوانند نقش و سهم مهمی در مجلس آینده داشته باشند. اعتدالیون که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اعلام موجودیت کردند؛ متشکل از اصلاح‌طلبان میانه‌رو و اصول‌گرایان معتدل است و با اتکا به حضور در بین دو جناح اصلیقدرت اتنظار دارند تا با مقبولیتی فراگیر روبه‌رو شوند و به همین دلیل بتوانند ضمن برقراری ارتباط با هر دو طیف اصلی قدرت، جایگاه مناسبی نیز در آینده سیاسی کشور داشته باشند. اصول‌گرایان سنتی نیز طبق روال سابق خود برنامه‌ریزی بر آرا سنتی خود دارند و با نزدیکی به اعتدال‌گرایان تلاش می‌کنند تا بخشی از سبد رای آنان رااز آن خود کنند و حضور پر رنگ‌تری در مجلس آتی داشته باشند. اما طیفی از اصول‌گرایان از مجموعه آنان خروج کرده‌اند و بسیار افراطی عمل می‌کنند.
گروه موسوم به پایداری تلاش می‌کند تا سبد رای اصول‌گرایان تندروو نیز بعضی افراد خاص که در مجلس فعلی حضور دارند و رفتار ویژه‌ای دارند را به‌دست آورند. هرچند که این افراد تعداد اندکی هستند اما سعی دارند با اقلیت فعال و خاص، نبض مجلس آتی را در دست گیرند و امید به بخش خاصی در جامعه دارند که با رای آنان بتوانند در مجلس آینده حضور داشته باشند و برنامه‌های خود را اجرایی کنند.
فعل و انفعالات در حال انجام و تحرکات علنی و زیرپوستی در جامعه حکایت از آن داردکه همه گروه‌ها در حال آماده شدن، برنامه‌ریزی و فعالیت برای انتخابات اسفند ۹۴ هستند. اما با توجه به نتیجه انتخابات ۹۲ و عملکرد دولت تدبیر و امید و نیز با نزدیکی زمان آغاز اجرای برجام به انتخابات ۹۴؛ به نظر می‌رسدکه شانس اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان از دیگر گروه‌ها بیشتر باشد و کمترین بخت را طیف پایداری داشته باشد. با نگاهی به شرایط فعلی، انتظار می‌رود که مردم حضور پر رنگی در انتخابات ۹۴ داشته باشند که نتیجه آن تغییر اساسی در ساختار قدرتی مجلس آینده داشته باشد و مجلس آتی مجلسی معتدل و نزدیک به اصلاح‌طلبان باشد.

نوشته شده توسط خط امام در یکشنبه, ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۵:۳۰ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.