شنبه, ۲۶ آبان ۱۳۹۷

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در نخستین دوره همایش «قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی(ره)» :

موفقیت امام(ره) در غلبه برمستبدان همراه با محاسبه و تعقل بود

موفقیت امام(ره) در غلبه برمستبدان همراه با محاسبه و تعقل بود

خط امام : دبیر همایش از پخش نشدن فراخوان ارائه مقاله این همایش توسط صدا و سیما انتقاد کرد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : روز گذشته برج میلاد تهران میزبان همایشی بود تا ضمن بررسی اندیشه‌های حضرت امام خمینی(ره) نگاهی به جایگاه قرآن در سیره و افکار او داشته باشند. در این همایش یک روزه که در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد، آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهوری، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان فرهنگی کشور و پژوهشگران داخلی و خارجی حضور داشتند. این همایش با قرائت قرآن کریم و پخش پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی آغاز شد و سپس حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی دبیر اجرایی این همایش درباره جزئیات و رویکردهای آن صحبت کرد. وی گفت: این همایش با رویکرد علمی و اخلاقی به صورت سالانه در سطح بین‌المللی و ملی ادامه می‌یابد.

حجت‌الاسلام محمدعلی خسروی افزود: ستاد برگزاری همایش مصمم است با همت دولت، استفاده از منابع مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و همدلی دلسوزان نظام، همه ساله این همایش را تداوم بخشد.
خسروی تأکید کرد: تحولات سیاسی و اجتماعی ایران و اسلام مانع دیده شدن اندیشه‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران شده و این همایش علمی به ابتکار علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت حجت‌الاسلام سید حسن خمینی در دی ماه سال گذشته رقم خورد و معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد با همکاری مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) و مشارکت وزارتخانه‌های علوم، آموزش و پرورش، بهداشت و ورزش و جوانان و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی و شهرداری تهران آن را برپا کرد. دبیر همایش قرآن در سیره و اندیشه امام خمینی(ره) در ادامه با انتقاد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به دلیل پخش نکردن تیزرهای تبلیغاتی این همایش گفت: تاکنون ۶۰۰ مقاله از اندیشمندان داخلی و ۵۰ مقاله از پژوهشگران خارجی به دبیرخانه رسیده که از میان این مقالات ۱۱۰ مقاله امتیاز گرفتند و ۲۴ مقاله به عنوان مقالات برتر شناخته شده‌اند. پس از سخنان خسروی، هیأت رئیسه همایش به ریاست حجت‌الاسلام سید حسن خمینی و با حضور علی جنتی، عبدالعزیز ساشا دینا از دانشگاه ویرجینیای امریکا و شیخ قاضی حنینه از لبنان در جایگاه هیأت رئیسه قرار گرفتند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در سخنانی کوتاه با اشاره به جایگاه عرفانی و قرآنی امام خمینی(ره) از علی جنتی و حجت‌الاسلام خسروی دبیر این همایش تجلیل و از مؤسسات و نهادهایی که در برگزاری این جلسه نقش داشتند تشکر کرد.
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: حرکت امام برگرفته از قرآن همراه با تعقل و تفکر بود
آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی نیز در این همایش گفت: هرچه پیش می‌رویم امام(ره) را بهتر می‌شناسیم و روح اساسی، شخصیت، افکار و کارهای بزرگ و انقلاب عظیمی که در تاریخ تشیع بعد از ائمه معصومین بی‌نظیر است، توانست در عصری مناسب شکل گیرد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: علمای بزرگی در خدمت انقلاب، قرآن و اسلام بودند اما با نگاه‌ها به انقلاب‌های منطقه‌ای می‌توان دریافت که امام با توجه به اینکه انقلابی قرآنی کرد، توانست آن را حفظ کند و تا کنون نیز ادامه دارد. هاشمی رفسنجانی اظهارداشت: اگر توانسته بودیم با افکاری که امام(ره) راه‌اندازی کرده بود بخوبی عمل کنیم وضع ما امروز متفاوت بود اما مأیوس نیستیم چرا که با افکاری که در مردم وجود دارد و روح جدیدی از پیشرفت‌های همه جانبه که تا به حال نگذاشته بودند انجام شود، می‌توانیم شرایط نوینی در دنیا به نام اسلام و قرآن به ثبت برسانیم.
وی افزود: امام(ره) قرآن را به زبان همه مردم بیان می‌کرد و کمتر سخنرانی از ایشان مشاهده می‌شود که متکی به قرآن نباشد. امام به عنوان چهره واقعاً قرآنی، هم زندگی و هم تحصیل و هم تدریس را به یک نقطه برگرداند و آن فهم ایشان از قرآن و معارف قرآن بوده است.
وی گفت: ما از آثار امام راحل می‌توانیم ایشان را خوب بشناسیم؛ در آن دوران که امام انقلاب کرد همه قدرت‌های دنیا غافلگیر شدند که امام(ره) در حکومتی که بیشترین فشار را به مردم وارد می‌کرد توانست چنین انقلابی را به وجود آورد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وقتی انقلاب شد هم شرق و هم غرب با انقلاب مخالف بودند اما امام(ره) توانست کشورهای قدرتمند را از کشور بیرون کند و حاکمیتی که حمایت جهانی را داشت از کشور بیرون براند.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه امام در کنار انقلاب آن را تا پایان حفظ کرد، گفت: در انقلاب‌های عربی می‌بینیم که بسیاری از آنها از جمله کشورهای مصر و تونس با شکست مواجه شده‌اند ولی به رغم اینکه شرق و غرب و ارتجاع منطقه پشت سر صدام قرار گرفتند و جنگ را به ما تحمیل کردند با جان نثاری‌های مردم نتوانستند این انقلاب را از حرکت باز دارند. وی خاطرنشان کرد: امروز کشور عراق به رغم اینکه در هر خانه‌ای یک شهید داده ولی در نهایت با کمک امریکا، صدام را ساقط کرد و تا کنون هم نتوانسته آرام بگیرد اما انقلاب در گذر زمان با همه شرایط جنگ، تحریم و آشوب‌های منطقه‌ای ادامه دارد و به رغم اینکه برنامه دارند کشور را ناامن کنند در امنیت کامل به سر می‌بریم و این از برکات انقلاب امام(ره) است.
هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه امام راحل در ابتدا و انتهای کلاس‌های درس خود با آیه ۴۶ سوره صبا شاگردان خود را نصیحت می‌فرمودند، گفت: ایشان می‌فرمودند خداوند در این آیه به پیغمبر خود می‌فرماید قبل از رسیدن به هر اقدامی ابتدا باید اخلاص داشته باشیم. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: در این آیه خداوند به پیامبرش می‌گوید وقتی قصد اقدامی دارید که در راه خدا و با اخلاص است چه فردی و چه جمعی باید به تفکر بپردازید و در قرآن کریم حدود ۶۰۰ بار کلمات علم، تفکر و تعقل ذکر شده است که ماهیت اساسی عرفانی انسان را شکل می‌دهد.
هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: آن‌طور که من می‌فهمم اگر امام موفق شد به آسانی بر مستبدان آن دوران و طاغوت غلبه کند، همراه با محاسبه و تعقل و تفکر بود و اگر زندگی ایشان را با قرآن مطابقت دهیم از این اقدامات بسیار مشاهده می‌شود.
وی یادآور شد: ما گاهی با امام(ره) مزاح می‌کردیم که چرا آیه دیگری نمی‌خوانید که ایشان می‌فرمودند شما همین یک آیه را بفهمید کافی است. هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه دستیابی به اطلاعات روز دنیا از جمله کارهایی است که دانشمندان انجام داده‌اند و باید در آن تعمق کنیم، گفت: باید تلاش کنیم تا محتاج دیگران نباشیم. وی تصریح کرد: اینکه در تحریم باشیم و مستقل نیز روی پای خود بایستیم، کافی نیست بلکه با توجه به آیات قرآن در هر کجا فنی و علمی مشاهده کردیم باید به آن دست پیدا کنیم.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: قشری از انسان‌های کوته فکر که این موضوعات را منکر می‌دانند، باید بدانند که اسلام دیگر به این گونه پیش نمی‌رود، مسلمان‌ها توانستند بزرگترین تمدن دنیا را خلق کنند و این را تاریخ نویسان غربی اذعان کرده‌اند.
در مذاکرات حق خود را گرفتیم
عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: باید الگوی واقعی برای بشریت و مسلمانان باشیم و اگر این اقدامات با تعقل و تفکر در آیات قرآنی باشد اسلام را بزرگ تر و با مفهوم واقعی به دنیا نشان خواهیم داد. هاشمی رفسنجانی همچنین گفت: به رغم تمام اقداماتی که دنیا انجام داد، توانستیم ۶ کشور قدرتمند را در مذاکرات شکست دهیم و حق خود را بگیریم و در حال حاضر نوبت آن است که خود را آماده کنیم تا با جهشی مادی و معنوی در دنیا ظاهر شویم.
در نخستین دوره همایش «قرآن در اندیشه های امام(ره)» بیش از ۶۰۰ مقاله از سوی پژوهشگران و اندیشمندان داخلی به دبیرخانه ارسال شده و ۴۵ مقاله نیز از سوی اندیشمندان خارجی به دبیرخانه رسیده که ۲۰ مقاله به عنوان مقالات برتر معرفی خواهد شد. ریاست این همایش با علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و کارهای علمی همایش نیز در پژوهشکده امام خمینی(ره) انجام شده است.
وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش و همچنین ورزش و امور جوانان و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) در برگزاری این همایش مشارکت داشتند و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت(ع) و سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی نیز در بخش بین‌الملل همایش فعال بودند.

نوشته شده توسط خط امام در سه شنبه, ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۹:۴۹ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.