یکشنبه, ۲۷ آبان ۱۳۹۷

درسى از مبادله اسیران درلبنان

درسى از مبادله اسیران درلبنان

نویسنده : حمید قزوینى

هفته گذشته شانزده سرباز ارتش لبنان که از سوى عناصر وابسته به جبهه النصره در منطقه عرسال گروگان گرفته شده بودند با تعدادى از زندانیان مرتبط با این گروه مبادله شدند که موجى از شادى را میان خانواده سربازان و مردم لبنان ایجاد کرد.

این مساله در ماه هاى گذشته به موضوعى براى سوء استفاده جریان هاى مختلف سیاسى علیه یکدیگر تبدیل شده بود که به ما و این یادداشت ارتباط ندارد.

آنچه که براى ما درس آموز است, اصالت قائل شدن به گفتگو با مخالف و تبادل داشته ها به خاطر منافع ملى و مصالح عمومى است.

ارتش لبنان و حزب الله در شرایطى وارد این مذاکرات شدند که در وضعیت جنگى با طرف مقابل هستند. یعنی ارتش لبنان و حزب الله همچنان در نقاط مختلف با نیروهاى تکفیرى جبهه النصره و داعش  درگیرند, اما این نزاع, مانع از گفتگو براى بسته شدن  یکى از پرونده هاى مهم  و ملی نیست.

عباس ابراهیم رییس سازمان امنیت لبنان در مصاحبه هاى اخیر خود تاکید کرده است که این مبادله با ابتکار و تدبیر سید حسن نصرالله  دبیر کل حزب الله لبنان و از طریق دولت قطر انجام شده است. حتی در روزهاى پایانى, جبهه النصره بهانه هاى جدیدى را مطرح کرد و موجى از نگرانى را دامن زد که با اقدام سریع نصرالله و پیغام به امیر قطر موانع برطرف و مبادله انجام شد.

شاید گفته شود که فضاى سیاسى و فرهنگى لبنان با سایر نقاط  دنیا متفاوت است و تنوع فرهنگى موجود در آن, گفتگو با مخالف و حتى با کسانى که همه روزه با آن ها در جنگ و تخاصم هستند  را آسان مى کند. اما فراموش نکنیم که مردم لبنان هم مانند بسیارى دیگر از نقاط دنیا با عقب ماندگى هاى عمیق فرهنگى و اجتماعی مواجه بوده اند. روزگارى نه چندان دور در همین کشور براى مسائلى بسیار پیش پا افتاده, جنگ ها و نزاع هاى بزرگ آغاز می شد که تا سال ها ادامه مى یافت. در سال هاى دهه شصت و هفتاد میلادى که امام موسی صدر تلاش مى کرد تا گفتگو میان طوایف را نهادینه کند, همراهان زیادى نداشت و بسیارى از نیروهاى انقلابى آن روز( اعم از ایرانى و لبنانى) او را به محافظه کارى و سازش متهم مى کردندز اما او و همراهان معدودش در طوایف شیعه , سنى و مسیحى بر این مسیر پای فشردند و هزینه هاى فراوانی را براى ترویج فرهنگ گفتگو پرداختند که  بسیار تلخ و تاسف بار است. اما تلاش آن روز ایشان  شرایطى را ایجاد کرد که امروز غیر از آن نمی توان رفتار کرد.

به همین دلیل باید گفت اگر مردم لبنان با همه مشکلاتى که داشته و دارند, می توانند از طریق گفتگو بحران هاى سیاسى و امنیتى را حل کرده و یا مهار کنند, پس در سایر کشورها با همان ریشه هاى فرهنگى نیز می توان چنین کرد, به شرط آنکه انسان هایى شجاع و معتقد و وفادار به فرهنگ گفتگو پیشگام باشند. شاید اصلاح طلبان در این زمینه مسئولیت بیشترى دارندز حتى اگر تندروهاى خشونت طلب تمایلى به آن نداشته و موانعى هم ایجاد کنند.

 

نوشته شده توسط خط امام در یکشنبه, ۱۶ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۳:۱۱ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.