چهارشنبه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۷

گزارش از پنجاه و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیروت

نمایشگاه کتاب بیروت، عید نویسندگان

نمایشگاه کتاب بیروت، عید نویسندگان

خط امام : لبنان را پایتخت کتاب جهان اسلام می دانند که در دهه­های اخیر به رغم مشکلات مختلفی که در این کشور بوده همچنان این موقعیت را حفظ کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام : نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت که ازسال ۱۹۵۶ میلادی تاکنون در حال برگزاریست و هیچگاه ( حتی در جریان جنگ­های داخلی و یا دوران اشغال اسراییل) رنگ تعطیلی به خود ندیده است، نشانه­ای از همین موقعیت ویژه به شمار می آید.

سالن «مجتمع فرهنگی بیال» در مرکز شهر و کنار ساحل بیروت همه ساله در اوایل آذر ماه با همکاری باشگاه فرهنگی عربی لبنان و اتحادیه ناشران این کشور شاهد برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت است.

این نمایشگاه که مهم‌ترین رویداد از همین نوع در جهان اسلام و عرب به‌شمار می‌آید و تاثیری مهم در تحولات فکری و فرهنگی جهان عرب دارد، از سال ۱۹۵۶ به‌رغم سال‌ها جنگ داخلی و حملات و اشغال‌گری اسراییل، هیچگاه تعطیل نشده و زمان آن نیز تغییر نکرده است.

ترافیک اطراف نمایشگاه روان و پارکینگ اصلی در کنار سالن نمایشگاه بازدیدکنندگان را دجار مشکل نمی­کند. چینش کتاب‌ها و قفسه‌بندی‌ها مناسب است و مراجعان از امکان ورود و مطالعه در بیشتر غرفه‌ها برخوردارند. ساعت طولانی بازدید (۱۰ صبح تا ۱۰ شب) از ازدحام جمعیت کاسته و مجموعا شرایط مناسبی را برای بازدید کنند گان فراهم آورده است. به عکس آنچه که برخی خبرگزاری ها نقل کردند فضای امنیتی اطراف نمایشگاه عادی بود و تدابیر امنیتی زیادی به صورت محسوس مشاهده نمی شد.

شاید یکی از تفاوت های مهم نمایشگاه امسال نسبت به سال­های گذشته، تغییرات محسوسی است که در غرفه ایران انجام شده بود.

رایزنی فرهنگی سفارت ایران (وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی) در غرفه‌ای به مساحت ۲۴ متر مربع به نمایندگی از ناشران ایرانی از جمله گروه انتشارات بین‌المللی الهدی به معرفی و عرضه‌ی آثار ناشران ایرانی به زبان‌های عربی، فرانسه و انگلیسی پرداخت.

سال گذشته غرفه ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها مثل عربستان، کویت، عمان، فلسطین، عراق و دیگران بسیار کوچک و مهجور بود و حتی آثار ارائه شده در آن از نظم و ترتیب هم برخوردار نبود و طراحی مناسبی نداشت. اما امسال علاوه بر ایتکه ایران غرفه بزرگتری را به خود اختصاص داده بود، آثار عرضه شده از نظم و ترتیب مناسبی برخوردار بودند.
چهار دانشگاه لبنانی ، البلمند، الکسلیک ، اللویزه و اللبنانیه هم حضوری فعال در نمایشگاه کتاب بیروت دارند. همچون سال های گذشته در ایام برگزاری نمایشگاه که مردم از نقاط مختلف لبنان برای بازدید و خرید کتاب های مورد نیاز خود به نمایشگاه مراجعه می کنند، چندین سخنرانی و میزگردهای فرهنگی ، اندیشه ای، تربیتی ، تاریخی و سیاسی تشکیل می شود.
ضمن تشکیل نشست هایی برای بررسی بحران مطالعه در لبنان، فلسفه دین، اوضاع اقتصادی لبنان و مشکلات ناشی از جنگ جهانی اول ، شب های شعر نیز برگزار و از برخی ادیبان و نویسندگان تجلیل و تکریم خواهد شد.
تعدادی از روایان ، نویسندگان، روزنامه نگاران و سیاستمداران تالیفات جدید خود را در نمایشگاه بیروت عرضه کرده اند.
در نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت، امسال برای نخستین بار بخش فضای دیجیتال بیروت با همکاری و مشارکت اتاق تجارت، صنعت و کشاوری لبنان برگزار شد.
نرمین الخنسا رییس کمیته فرهنگی باشگاه فرهنگی عربی گفت که نمایشگاه کتاب بیروت در مقابل جهل مقاومت کرده و برای خلق فضاهایی به منظور نوشتن، اختراع و اندیشه کردن ادامه می یابد.
سمیح البابا رییس باشگاه فرهنگی عربی هم از نمایشگاه بین المللی کتاب بیروت به عنوان «عید نویسندگان و چهره درخشان فرهنگ» یاد کرد و گفت که دلیل اصرار ما به برگزاری نمایشگاه درهر شرایطی ، ادامه نشرو گسترش فرهنگ است.
وی با بیان این که « قبول نداریم که فرهنگ در انحصار صاحبان قدرت، پول و جاه و مقام است»، افزود: هدف اصلی ما دعوت از صاحبان اصلی فرهنگ یعنی مردم بدون توجه به رنگ، تابعیت و وابستگی دینی و سیاسی برای مشارکت در این جشنواره فرهنگی است.
سمیح البابا خاطرنشان کرد: اگر از آزادی فرهنگی صحبت می کنیم منظور گسترش فرهنگ سازندگی ، ساختن ، توسعه و گشایش ، فراهم کردن زمینه گفت وگوی ملی ، حمایت از آزادی بیان ، رسانه ، نقد و اعتراف به حق اختلاف سلیقه است.

در نمایشگاه امسال، ناشران عرب از کشورهای مختلف آثار چهره‌هایی مانند امام خمینی،مقام معظم رهبری، هاشمی رفسنجانی، مرتضی مطهری، حسن روحانی، علی شریعتی، سیدعبدالحسین دستغیب، سید محمد خاتمی، محمد تقی بهجت، ابراهیم دینانی، جوادی آملی، حسن زاده آملی، سید محمد بهشتی، میرحسین موسوی، محمود طالقانی، علامه طباطبایی، محمد مصدق، میرزا مهدی اصفهانی، محمد حسین نایینی، مصطفی چمران، عبدالکریم سروش شیرین عبادی و برخی دیگر از شخصیت­های ایرانی را عرضه کرده بودند.

موضوعاتی مانند: تاریخ، زندگینامه رجال علمی و دینی، جریان­های سیاسی معاصر، روابط ایران و اعراب و اندیشه سیاسی و دینی بیشترین موضوعات مرتبط با ایران را به خود اختصاص داده بود. البته آثار برخی داستان نویسان ایرانی هم در نمایشگاه مشاهده می­شد.

پنجاه و نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب بیروت روز نوزدهم آذر ۱۳۹۴ به کار خود پایان داد.

نوشته شده توسط خط امام در دوشنبه, ۲۴ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۰ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.