حق الناس در بررسی صلاحیت نامزدها رعایت نشده است
حق الناس در بررسی صلاحیت نامزدها رعایت نشده است

خط امام : علی مطهری گفت که خبر رد صلاحیتش از هیات‎های نظارت را شنیده و به نظرش «حق الناس» در بررسی صلاحیت نامزدها رعایت نشده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، علی مطهری در کانال تلگرامی خود نوشت: خبر رد صلاحیت بسیاری از افراد منتقد از جمله خودم را برای انتخابات […]

خط امام : علی مطهری گفت که خبر رد صلاحیتش از هیات‎های نظارت را شنیده و به نظرش «حق الناس» در بررسی صلاحیت نامزدها رعایت نشده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، علی مطهری در کانال تلگرامی خود نوشت: خبر رد صلاحیت بسیاری از افراد منتقد از جمله خودم را برای انتخابات مجلس شورای اسلامی شنیدم.

این نماینده مجلس نهم ادامه داد: به نظر می‌رسد که هیئت‌های نظارت استان‌ها در مجموع حق‌الناس را رعایت نکرده‌اند و بسیاری از افراد خوشفکر را به صرف منتقد بودن، رد صلاحیت کرده و با محروم نمودن مردم از انتخاب آن‌ها نوعی تعیین تکلیف برای مردم و دخالت در نتیجه انتخابات و ترکیب مجلس آینده کرده‌اند. امیدوارم شورای نگهبان توجه کافی به حقوق مردم و حق‌الناس داشته باشد و این افراط را تعدیل کند.

وی همچنین نوشت: در اینجا نقل جملاتی از شهید آیت‌الله مطهری درباره انتخاب وکیل، مناسب است:

«از جمله مواردی که رشد و پیشرفت و تکامل مردم در این است که در آن کار آزاد و مختار باشند و اگر مصلحتِ آن‌ها را به زور به آن‌ها بدهیم هیچ‌گاه صلاحیت استفاده از مصالح خود را پیدا نمی‌کنند، موردی است که مردم باید با اراده و میل خود وکیل صالح خود را انتخاب کنند و خودشان برسند به حدی که وکیل صالح انتخاب کنند. تحمیل وکیل – ولو صالح – اثرش این است که هیچ وقت استعداد اجتماعی مردم به فعلیت نمی‌رسد و تجربه اجتماعی و عقل تجربی اجتماعی پیدا نمی‌کنند.»
(یادداشت‌های استاد مطهری، ج ۱ / ص ۸۶)

ilna