سه شنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۷

در مراسم گرامیداشت مهندس بازرگان عنوان شد:

پیشگام نهاد سازی در ایران معاصر

پیشگام نهاد سازی در ایران معاصر

خط امام : مراسم گرامیداشت بیست و یکمین سالگرد درگذشت نخست وزیر دولت موقت جمهوری اسلامی با عنوان «توسعه سیاسی از منظر مهندس بازرگان » به میزبانی بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، در این نشست یک عضو شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام خراسان رضوی در سخنانی با اشاره به ادوار مختلف زندگی مهندس بازرگان، گفت: انتقاد سالم روش کار مهندس بازرگان در دوران پس از نخست وزیری محسوب می شود. البته وی در این راه مثل همیشه در چارچوب قانون عمل می کرد زیرا احترام به قانون همچون صداقت و صراحت لهجه از اصول زندگی ایشان است.
رضا سلیمان نوری با اشاره به این موضوع که مرحوم مهندس بازرگان تا قبل از دولت مرحوم دکتر مصدق بیشتر به عنوان یک فرد دانشگاهی و البته متخصص شناخته می‌شد، تصریح کرد: کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ شرایط را به گونه‌ای تغییر داد که مهندس بازرگان فعالیت سیاسی در چارچوب قانون وقت برای جلوگیری از نابودی ثمرات دولت ملی دکتر مصدق را مهم‌ترین اولویت زندگی خود قرار داد و در این راه تا آنجا پیش رفت که یکی از موسسین نهضت مقاومت ملی ایران شد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش به جایگاه تشکل سازی در اندیشه سیاسی مهندس بازرگان پرداخت و گفت: نخست وزیر دولت موقت اهمیت خاصی برای کار در قالب نهادها و سازمان های مدنی و سیاسی قائل بود و کار تشکیلاتی را بهترین روش برای هدایت جامعه به سمت پیشرفت و ترقی می دانست .
وی ادامه داد: بر اساس همین اندیشه مهندس بازرگان در طول زندگی خود حداقل در تاسیس ۱۰ تشکل مختلف نقش اساسی داشت که دو مورد از آنها یعنی «انجمن اسلامی دانشگاه تهران» و «انجمن فارغ التحصیلان دانشکده فنی» در حال حاضر به صورت رسمی و قانونی و یک مورد یعنی «نهضت آزادی ایران» به صورت غیر رسمی فعال هستند.
سلیمان نوری با تاکید بر این موضوع که مهندس بازرگان را بر اساس عملکردش در این حوزه باید پیشگام تشکل سازی و نهاد سازی در ایران معاصر لقب داد،افزود: متاسفانه فعالیت تشکیلاتی که نخست وزیر دولت موقت به شدت پایبند آن بود در جامعه کنونی ما به شدت کمرنگ شده است تا حدی که هرچند در حال حاضر نزدیک به سیصد تشکل سیاسی در سطح کشور فعالیت هستند اما اکثر قریب به اتفاق آنها به معنای واقعی تشکل نبوده و از استانداردهای لازم را برخوردار نیستند.
وی عنوان کرد: البته فعالیت تشکیلاتی تنها یکی از لازمه های توسعه سیاسی است و اگر افراد در چارچوب تشکیلان به نحو احسن انجام وظیفه کنند اما مواردی چون فضای باز سیاسی و فرهنگی، امکان آگاه سازی مردم ، شفاف سازی امور، و برخی موارد دیگر تحقق نیافته باشد باز هم دسترسی به توسعه سیاسی غیر ممکن است.
عضو مجمع نیروهای خط امام خراسان رضوی در ادامه به بعدی دیگر از اندیشه مهندس بازرگان پرداخت و گفت: بازرگان به بازسازی و به سازی حکومت اهمیت داده و این امر را از اصول اساسی توسعه سیاسی می‌دانست. وی برای ایجاد این مهم دو برنامه را در دستور کار قرار داد. نخست نظام مند کردن فعالیت سیاسی، اجتماعی و اقتصادی افراد و دیگر تلاش برای نقد حاکمیت به عنوان اپوزیسیون قانونی.
سلیمان نوری اظهار کرد: بازرگان در یکی از نخستین سخنرانی های خود بعد از تصدی پست نخست وزیری عنوان کرد که من یک فولکس نازک و نارنجی هستم که تنها توان حرکت در چارچوب قانون را دارد. این در حالی بود که آن زمان انقلاب و فعالیت های انقلابی در اوج خود بود . امری که بازرگان سنخیتی با آن نداشت و همین مسئله هم یکی از دلایل عمده استعفای وی از پست نخست وزیری بود.
وی در پایان با اشاره به شرایط کنونی کشور خاطر نشان کرد: با توجه به طرز فکر و اندیشه مهندس بازرگان اگر وی اکنون زنده بود به رغم حذف بسیاری از نیروهایی که از منظر او قابل اعتماد بودند باز هم با صندوق رای قهر نکرده و نه تنها در انتخابات شرکت می‌کرد بلکه دیگران را نیز به این امر تشویق می کرد زیرا انتخاب کردن را حق مردم می دانست.
گفتنی است مهندس حسین امینی؛ رییس بنیاد امید ایرانیان شاخه خراسان رضوی، مظفر علیزاده ؛دبیر مجمع نیروهای خط امام خراسان رضوی و علاالدین موسوی؛ قایم مقام حزب کارگزاران خراسان رضوی از جمله حاضر ان در این مراسم سخنرانی بودند.

نوشته شده توسط خط امام در یکشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۹:۵۷ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.