بزرگ‌ترین مشکل اردوگاه
بزرگ‌ترین مشکل اردوگاه

خط امام : افسر ارشد عراقی باخشم رو به رزمنده دلاور و مسئول ورزش اردوگاه موصل کرد و گفت: «سید عبدالرزاق، انت اکبر مشاکل بالمعسکر» سید عبدالرزاق، تو بزرگ‌ترین مشکل اردوگاهی سید عبدالرزاق موسوی تنها چند روز پس از شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌های نبرد شتافت. در مقاومت جانانه و نبرد نابرابرِ روزهای نخستین دفاع […]

خط امام : افسر ارشد عراقی باخشم رو به رزمنده دلاور و مسئول ورزش اردوگاه موصل کرد و گفت:
«سید عبدالرزاق، انت اکبر مشاکل بالمعسکر»
سید عبدالرزاق، تو بزرگ‌ترین مشکل اردوگاهی

سید عبدالرزاق موسوی تنها چند روز پس از شروع جنگ تحمیلی به جبهه‌های نبرد شتافت. در مقاومت جانانه و نبرد نابرابرِ روزهای نخستین دفاع مقدس، جنگید و پس از سه ماه به اسارت نیروهای بعثی درآمد. وی 119 ماه را در اسارت گذراند، اما اسارت ده‌ساله هم حریف اراده و ایمانش نشد. سید که از افتخارات جنگ و نماد آزادگی رزمندگان است در طول دوره اسارتش در کنار دیگر آزادگان و مرحوم ابو ترابی به‌عنوان یکی از مسئولین اسرای اردوگاه بزرگ موصل، مسئولیت ورزش اردوگاه را نیز بر عهده داشت؛ و همراه با دوستان خود برنامه‌ریزی‌های فرهنگی و آموزشی اردوگاه را انجام می‌دادند تا ضمن حفظ روحیه اسرا قوای جسمانی آنان کمتر به تحلیل برود.

پس از پذیرفتن قطعنامه 598 مسئولین عراقی تصمیم گرفتند اسرا را به زیارت کربلا و نجف ببرند. گروه دوم اسرای اردوگاه موصل 3 مرکب از 400 نفر بودند، از موصل تا بغداد با قطار و از ایستگاه راه‌آهن بغداد با اتوبوس روانه کربلا شدند.
اسرا در طول راه با انبوه جمعیتی مواجه شدند که برای نظاره آمده بودند. شیران دربند، فرصت را غنیمت شمردند و بر کاغذ شکلات‌ها، مرگ بر صدام نوشته و از شیشه‌های اتوبوس به سمت مردم پرتاب می‌کردند. افسران بعثی شکلات‌ها را جمع کرده و با ورود به اتوبوس از درجه‌دار عراقی سؤال کردند مسئول کاروان کیست درجه‌دار سید را نشان داد یکی از افسران اسلحه را به سمت او نشانه رفت که فرمانده عراقی مانع شلیک شد. در بازجویی افسر عراقی خطاب به سید گفت:
انت اکبر مشاکل بالمعسکر (تو بزرگ‌ترین دردسر اردوگاه هستی)
سید عبدالرزاق موسوی به دلیل فعالیت‌های داخل اردوگاه و ماجرای فوق به ادامه اسارت و زندان محکوم و سرانجام با چند ماه تأخیر، همراه با آخرین گروه اسرا به میهن بازگشت.
سید با مدال آزادگی بر سینه، اینک شجاع و استوار در جبهه اصلاحات ایستاده است و چهره‌ای شناخته‌شده و ارزشمند در میان اصلاح‌طلبان استان فارس است.
اما طنز تلخ تاریخ اینجاست که فردی با این پیشینه‌ی روشن و افتخارآمیز، اکنون برای دفاع از حقوق مردم و آرمان های انقلاب در داخل کشور خودش «رد صلاحیت» می‌شود، آن‌هم تحت عنوان «عدم اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی» و «عدم وفاداری به قانون اساسی و وفاداری به اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.» آیا این عجیب نیست؟!