اطلاعیه نیمه های شب وزارت کشور عراق
اطلاعیه نیمه های شب وزارت کشور عراق

خط امام : درحالی که اولین محموله اسباب ولوازم برای ایجاد چادرهای تحصن ساعتی قبل توسط طرفداران مقتدی صدر به نزدیکی های منطقه الخضراء (منطقه سبز امنیتی) رسید، وزارت کشور دربیانیه ای تاکید کرد که اجازه تحصن وتظاهرات درمقابل دروازه های منطقه سبز امنیتی بغداد را نداده است. به گزارش خط امام ، اطلاعیه وزارت […]

خط امام : درحالی که اولین محموله اسباب ولوازم برای ایجاد چادرهای تحصن ساعتی قبل توسط طرفداران مقتدی صدر به نزدیکی های منطقه الخضراء (منطقه سبز امنیتی) رسید، وزارت کشور دربیانیه ای تاکید کرد که اجازه تحصن وتظاهرات درمقابل دروازه های منطقه سبز امنیتی بغداد را نداده است.

به گزارش خط امام ، اطلاعیه وزارت کشور نیمه شب پنجشنبه، خطاب به شهروندان عراقی، اعلام کرده که این وزارت خانه براساس قوانین جاری وقانون اساسی، ووظایف ذاتی خود درحفاظت از امنیت وحفظ نظم ونیز جلوگیری ازهرگونه مخاطره احتمالی، اجازه هیچگونه تحصن یا تظاهرات درمقابل دروازه های منطقه سبزامنیتی صادر نکرده است.
وزارت کشور عراق همگان را به رعایت واحترام به قانون دعوت کرده و دراطلاعیه خود تاکید کرده که موضوع به طرف درخواست کننده مجوز، ابلاغ شده است.
براساس این گزارش، خیابان های اطراف منطقه سبز امنیتی بویژه درمحدوده منطقه علاوی، صالحیه وپل های جمهوری وسنک برروی دجله، تدابیر امنیتی سختی اعمال شده و از تردد در این مسیرها جلوگیری می شود.
مقتدی صدر پیش ازاین اعلام کرده بود که برای تسریع دراصلاحات وتغییرات انقلابی درکابینه و نیز تشکیل دولت تکنوکرات، تحصن سازمان یافته ای را تدارک دیده است.
وی اعلام کرده بود که برای جلوگیری از هرگونه بی نظمی و کنترل بر اوضاع از افراد متقاضی شرکت درتحصن ثبت نام می کند وکارت هایی که هویت فرد را مشخص کند، صادر خواهد کرد.
برخی منابع گفته اند که هم اکنون گروه هایی از طرفداران و وابستگان به جریان صدر تلاش دارند چادرهای خود را به مقابل دروازه های منطقه سبز منتقل کنند.
درهمین حال، فواد معصوم رئیس جمهوری عراق روز پنجشنبه برای جلوگیری از تشدید تنش ها ، سلسله تماس هایی با رهبران جریان های سیاسی و ازجمله مقتدی صدر برقرار کرده و از وی خواستار خویشتنداری شده است.
معصوم برمدیریت اوضاع جاری سیاسی با اتکا به عقل وحکمت تاکید کرد و خواستار اجتناب از تشدید تشنجات جاری شد که به گفته وی اوضاع سیاسی را بدتر خواهد کرد.
دولت عراق روزگذشته رسما با صدور بیانیه ای با تحصن اعلام شده ازسوی مقتدی صدر مخالفت وعمار حکیم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق نیزهمه طرف ها را به خویشتنداری دعوت کرد .
درهمین حال، عصائب اهل الحق ازگروه های مقاومت اسلامی والحشدالشعبی نیز با ابراز نگرانی نسبت به گسترش تنش ها، خواستار بازگشت به نظر مرجعیت شد وازجریان های سیاسی خواست برای حل وفصل مشکلات واختلافات به داوری مرجعیت عالی عراق که در این کشور به آیت الله سید علی سیستانی اطلاق می شود، مراجعه کنند.
این گروه دربیانیه خود کار جمعی را برای جلوگیری از پیشرفت وخامت اوضاع مورد تاکید قرار داد ونسبت به خطر استفاده تروریست ها ازمحیط متشنج پایتخت عراق هشدار داد.
برخی ها نیز روزپنجشنبه نسبت به احتمال نفوذ برخی گروه های تندرو وخرافه گرای عراقی تظاهرات وتحصن ها، مانند گروه صرخی ها ویمانی ها که مدعی ارتباط با امام زمان (عج) هستند، هشدار داده اند.
مقتدی صدر تظاهرات هفته گذشته را که قصد کرده بود به داخل منطقه سبز بکشاند، به میدان التحریر منتقل کرد، اما این هفته دولت را به تحصن تهدید کرد و درعین حال گفته که ‘ما غیر از تحصن راه های دیگری هم داریم که آنها را درصورت نیاز فعال خواهیم کرد و اثرات آنها کمتر از تحصن نخواهد بود.

irna