داعش چگونه و با چه اهدافی نیروهای خود را تامین می‌کند
داعش چگونه و با چه اهدافی نیروهای خود را تامین می‌کند

خط امام : مدیر کل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان در یادداشتی به حوادث تروریستی در اروپا و نیروگیری توسط داعش را تحلیل کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از ایلنا ، متن یادداشت حمید بعیدی نژاد به شرح زیر است: بر اساس یک مطالعه در میان جوانان […]

خط امام : مدیر کل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان در یادداشتی به حوادث تروریستی در اروپا و نیروگیری توسط داعش را تحلیل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام به نقل از ایلنا ، متن یادداشت حمید بعیدی نژاد به شرح زیر است:

بر اساس یک مطالعه در میان جوانان اروپایی که به داعش پیوسته اند حداقل 24 درصد از آنها ( یعنی یک چهارم که رقم خیلی بالایی است) مانند نمونه برادران بکراوی سابقه و پرونده مجرمیت در کشورهای اروپایی داشته اند.

همچنین آمارها نشان میدهد که حدود سی درصد از این افراد کسانی بوده اند که تازه به اسلام گرویده اند.

بدنه اصلی عملیات تروریستی در اروپا را جوانان از خانواده مهاجران مسلمان دارای میانگین سنی 23 سال و پایین تر تشکیل میدهند. این جوانان بریده از ریشه و اصل اعتقادات خود، معمولا به دلیل طرد شدن از سویی و داشتن انزجار از جامعه خود، از سوی دیگر، به انزوا، افراط و اعمال مجرمانه روی می آورند. بخش عمده ای از این جوانان را کشورهایی از شمال آفریقا مانند مراکش تشکیل میدهند.

این جوانان که در تناقض فرهنگی با جامعه خود و در کشمکش با ریشه های فرهنگی خود هستند بدنبال یک پناهگاه روانی و نوعی هدف و معنا در زندگی خود هم هستند که داعش با جذب آنها هم روح ماجراجوجویانه و مجرمانه آنها و هم دادن معنا و هدف زندگی به این افراد را تامین میکند.

برخی از کشورهای اروپایی بیشتر مستعد این شرایط هستند. بلژیک از جمله همین شهر کشورها در اروپاست که به بهشت اعضای القاعده و داعش تبدیل شده است. حدود پانصد نفر از اتباع بلژیک طی این چند سال برای فعالیت های مسلحانه به سوریه و عراق سفر داشته اند. در همین زمان فقط حدود سه هزار نفر از جوانان با ریشه مراکشی از سراسر اروپا به سوریه و عراق سفر داشته اند که 38 درصد آنان از میان زنان بوده اند.

داعش هیچ محدودیتی در بکارگیری افراد و روش استفاده از ترور ندارد و هر مجرمی که آماده باشد کشنده ترین روش ترور حتی سلاح شیمیایی و میکربی را نیز علیه مردم بیگناه بکار گیرد، مورد استقبال قرار می گیرد.

اسلام چیزی جز پوسته و جز شعار برای پیشبرد اهداف توسعه طلبانه داعش نیست، هر چند هستند افرادی که بخیال اهداف متعالی تری که در سر دارند به این گروه تروریستی پیوسته اند.