مهندس بازرگان قلبي و نه شعاري برای امام خميني(ره) احترام قائل بود
مهندس بازرگان قلبي و نه شعاري برای امام خميني(ره) احترام قائل بود

خط امام : نشست «تحلیل وقایع دولت موقت مهندس بازرگان؛ از انتصاب تا استعفا» با حضور مظفر علیزاده دبير مجمع نيروهاي خط امام (ره) خراسان رضوي و غلامرضا خمر عضو شوراي مركزي بنياد اميد خراسان رضوي در محل اين بنياد برگزار شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، مظفر علیزاده در ابتدای این […]

خط امام : نشست «تحلیل وقایع دولت موقت مهندس بازرگان؛ از انتصاب تا استعفا» با حضور مظفر علیزاده دبير مجمع نيروهاي خط امام (ره) خراسان رضوي و غلامرضا خمر عضو شوراي مركزي بنياد اميد خراسان رضوي در محل اين بنياد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، مظفر علیزاده در ابتدای این نشست اظهار کرد: افراط در همه جا امری مذموم و تقبیح شده است، با این حال بنده عامل کنار گذاشتن مهندس بازرگان را افراط می دانم.

وی با بیان اینکه تفکر بازرگان یکی از عواملی بود که موجب دوری بنده از گروه های سازمان یافته اوایل انقلاب شد، اظهار کرد: ایشان مبارزه را معنا کرد و بر این اعتقاد بود که با جنگ مسلحانه و ترور نمی توان کاری از پیش برد.

دبير مجمع نیروهای خط امام (ره) استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه متاسفانه برخی از مورخین در طول تاریخ اغراض و جهت گیری خود را در آثارشان دخالت داده و می‌دهند، افزود: برخی از تاریخ نویسان سفارشی نوشته و مي نويسند، برخی هم برای خوشامد قدرتمداران مطالبی را عنوان می کردند، از این رو نمی توان به صورت تمام و کمال به نوشته های تاریخی اکتفا کرد.

تحلیل وقایع دولت موقت مهندس بازرگان

وطن دوستی مهم ترین ویژگی بازرگان بود

علیزاده اظهار کرد: بازرگان یک چهره مذهبی مورد تایید امام و آیات عظام از جمله آیت الله بهشتی، طالقانی بود. او فردی روشنفکر، مدافع حرکت مصدق، حامی مراجع، مخالف استبداد و استعمار، آگاه به تاریخ و قرآن بود.

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی های بازرگان می توان به توانايي در حکومت داری و تحلیل مسائل سیاسی وي اشاره کرد. در واقع بازرگان انسانی مبارز بود که خارج از کشور مبارزه نمی کرد، بلکه درون كشور با حريف خود بازي می کرد.

دبير مجمع نیروهای خط امام (ره) استان خراسان رضوی در ادامه با اشاره به سوابق مذهبي مرحوم بازرگان خاطر نشان کرد: بازرگان فردی بود که وابستگی رسمي به هیچ گروه مذهبی نداشت اما با اين وجود واقع نگر بود و برهمين اساس کنترل سازمان های افراطی داراي مشی مبارزه مسلحانه را در دستور كار خود قرار داده بود.

علیزاده اظهار کرد: مهندس بازرگان فردی صبور و با فرهنگ بود که بین بازار، دانشگاه، علما و توده مردم ارتباط برقرار کرد. وی کمک کننده به تمامی زندانیان سیاسی، فردی مدیر و مدبر بود که ارتباط فوق العاده ای بین دانشگاهیان و روحانیت مبارز ایجاد کرد و با کسانی که بین مردم نفوذ و پایگاه داشتند وارد تعامل شد تا از این طریق بتواند ایده و تفکر اسلام قشری را از بین ببرد.

وي در ادامه مهم ترین ویژگی مهندس بازرگان را وطن دوستی او عنوان کرد و افزود: با اين وجود و برخلاف عرف برخي مذهبيون الان كه وطن دوستي را مخالف مذهب مي دانند او به شدت مذهبي و حتي مقید به نمازهای واجب و مستحب و نماز جماعت بود.

انتخاب بازرگان به ریاست دولت موقت پیشنهاد آیت الله مطهری، بهشتی و هاشمی رفسنجانی بود

دبير مجمع نیروهای خط امام (ره) خراسان رضوی سپس با انتقاد از سخنان برخی مبنی بر اینکه بازرگان با اجنبی در مراوده بوده است، اظهار کرد: مهندس بازرگان فردی نبود که با آن طرف آب ها در تماس باشد. وی هیچ گاه فرهنگ، اخلاق و منش اسلامي خود را فراموش نکرد و به كناري نگذاشت.

عليزاده با اشاره به احترام فراوان مهندس بازرگان به امام خميني(ره) اظهار کرد: بر خلاف بسیاری از افراد که در احترام به امام(ره) شعاری رفتار كرده و مي كنند، مهندس بازرگان قلبا برای امام خميني(ره) احترام بسياري قائل بود.

دبير مجمع نیروهای خط امام (ره) استان خراسان رضوی در ادامه اين نشست با تاکید بر اینکه مهندس بازرگان در امر مدیریت و جهان بینی حکومت، مورد تایید امام خميني(ره) و شهید بهشتی بود، ادامه داد: انتخاب مهندس بازرگان به ریاست دولت موقت از سوی امام خميني(ره) پیشنهاد شهید مطهری، بهشتی و هاشمی رفسنجانی بود که صد البته این انتخاب به حق و درست بود.

علیزاده در ادامه اين بخش ار سخنان خود با بیان اینکه هر تحلیل هر سخن و اتفاق اقتضای زمان و مکان خودش را دارد، اظهار کرد: متاسفانه برخی از افراد بدون لحاظ کردن زمان و مکان در تحلیل شان به انحراف رفته اند، به طور مثال برخی از افراطیون مهندس بازرگان را عامل سیا عنوان و متاسفانه تهمت ها، بهتان ها و اتهامات بسیاری به وي وارد می کنند.

وی با تاکید بر اینکه انتخاب مهندس بازرگان به ریاست دولت موقت انتخاب درست و به حقی بود، یادآور شد: از جمله گروه هایی که به شدت علیه مرحوم مهندس بازرگان صف آرایی کرد جمعيت موتلفه اسلامی بود كه البته اين مخالفت آنان بيش از هر چيز ريشه در اختلاف ديدگاه اقتصادي موتلفه با بازرگان داشت.

علیزاده ادامه داد: در ماه ها و سال هاي نخست پس از انقلاب کسی مهندس بازرگان را به وابستگی، کوتاهی و بر خلاف آگاهی عمل کردن متهم نمی کرد، اما در شرایط فعلی هر روز هجمه ها به مهندس بازرگان افزایش پيدا مي كند زيرا كه بر اثر گذر زمان كساني كه با واقعيت هاي آن زمان آشنايي كامل دارند يا فوت كرده‌ و يا براي حفظ وضعيت كنوني خود سكوت پيشه كرده‌اند.

وي یادآور شد:من به عنوان يكي از فعالان آن زمان عنوان مي كنم كه برخلاف ادعاي بعضي درباره ضعف ديانت بازرگان، وي فردي بود که در تمامی سخنرانی های خود علیه استبداد از آیات و احادیث استفاده بسیار می کرد.

عليزاده در ادامه به موضوع استعفاي مهندس بازرگان پرداخت و گفت:اين امر نيازمند يك بررسي كارشناسانه است و بايد در چندين وچند جلسه مورد كنكاش قرار گيرد اما به طور اجمالي يكي از مهم ترين دلايل اين رخداد، فشارهای افراد غیر مسئول و مسئولان ناآگاه به دولت داري به بازرگان و دولت او بود.

سمبل اصلاحات ابراهیم خلیل الله است

دبير مجمع نیروهای خط امام(ره) استان خراسان رضوی در ادامه اين نشست و در پاسخ به سوالي درباره جايگاه اصلاح طلبي در منظومه فكري مبارزان اول انقلاب گفت: اصلاح طلبي بخشي از دين اسلام و به روايت بهتر پايه اديان الهي است. نماد اصلاحات بر اين اساس هم حضرت ابراهیم خلیل الله (ع) مي‌باشد به عبارت ديگر ابراهیم خلیل الله(ع) بود که تفکر اصلاحات را کلید زد.

وي در توضيح اين سخنان افزود: دليل اين مدعا آن است كه در تفكر راهبردي این پیامبر درگیری و جنگ بی معنا بوده و گفت و گو جای اين امور را گرفته بود، از این رو می توان ریشه اصلاح طلبی را توحید ابراهیمی دانست.بر همين اساس تمامي مبارزان اول انقلاب كه انديشه ابراهيم خليل الله (ع) را قبول داشتند اصلاح طلب محسوب مي‌شوند كه اين شامل مرحوم مهندس بازرگان هم مي شود.

علیزاده در پاسخ به سوالي در خصوص تفاوت دولت موقت و دولت یازدهم نيز عنوان کرد: دولت بازرگان انتخاب یک گروه به پشتوانه حمايت مردمی از امام خميني (ره) بود به عبارت ديگر مردم از دولت بازرگان حمايت مي كردند چون امام خميني(ره) وي را منصوب كرده بود و به همين دليل هم وقتي امام(ره) از دولت انتقاد كرد ،مردم نيز از حمايت دست برداشتند اما دولت روحانی انتخاب یک فرد يا گروه نیست بلكه انتخاب خود ملت است زيرا مردم با راي مستقيم خود وي را برگزيده اند و بر اين اساس پشتوانه مردمي وي قوي تر از دولت موقت مرحوم بازرگان است.

وی ادامه داد: البته اين امر راهم بايد در نظر گرفت كه دولت موقت از سوي برخي عناصر حاضر در شورای انقلاب تحت فشار بود حال آن که دولت دکتر روحانی در حال حاضر از سوي سه گانه صاحبان زور، زر و تزویر تحت فشار است، از این رو فشار وارده بر دولت روحانی چندین برابر فشار بر دولت موقت است.

براي بررسي عملكرد دولت موقت با فقر منابع مواجه هستيم

غلامرضا خمر؛ عضو شورای مرکزی بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی نيز در ادامه نشست «تحلیل وقایع دولت موقت مهندس بازرگان؛ از انتصاب تا استعفا» طي سخناني با بیان اینکه مبحث بررسي دقيق عملكرد دولت موقت با فقر منابع مواجه است، عنوان کرد: متاسفانه در شرايط فعلي مباحث مرتبط با عملكرد دولت موقت به لحاظ تاریخی داراي اسناد چنداني نيست.

وی ادامه داد: اين وضعيت وقتي بيشتر قابل توجه است كه بدانيم متاسفانه جامعه ما به معضل سیاه یا سفید ديدن تمامي مباحث مبتلا مي باشد. دليل اين امر هم نبود تعادل اندیشی است. در اين بين موضوع دولت موقت هم از جمله مباحث مهمي است که به لحاظ خصلتی به آن سیاه و سفید نگریسته می شود و از آن جایی که در این زمینه فقر منابع نيز داريم ، این موضوع تاریخی نبوده بلکه تحلیلی است.

ریشه تمامی منازعات سیاسی را می توان در مشروطه یافت

عضو شورای مرکزی بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی در ادامه اين نشست با اشاره به بررسي اختلافات موجود بين اصولگرايان واصلاح طلبان پرداخت و گفت: تنش بین اصول گرایان و اصلاح طلبان را به طور جدی می توان در دوران مشروطه بین گروه های سیاسی یافت. به عبارت بهتر مشروطه را می توان پایه و اساس بسیاری از مباحث دانست، چرا که از این دوران تاریخ دچار تغییر شگرفی می شود.

خمر مشروطه را مرز بین سنت و مدرنیته دانسته و یادآور شد: تمامی مظاهر مدرنیته و تغییر سیستم حکومتی از دوران مشروطه در تاریخ نمودار شد و تمامی این مظاهر الهام گرفته از غرب بود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان خراسان رضوی افزود: ۳ گروه سیاسی در مشروطه وجود داشتند، نخست متشرعین دینی، دوم لائیک ها و سوم روشنفکران دینی. همین دسته بندی را می توان در جریان نهضت ملی شدن نفت مشاهده کرد و هر یک از این ۳ گروه هم در دوران نهضت ملی شدن نفت، مصدق را همراهی می کردند.

وی با اشاره به حمایت ۱۱ استاد دانشگاه تهران از نهضت ملی شدن صنعت نفت افزود: ، بازرگان عنوان ۱۱ استاد دانشگاه تهران را که در جریان این نهضت اخراج شده و به زندان رفتند را به اختصار گروه «یازده استاد دانشگاه؛ یاد» گذاشت، پس از آن بازرگان از همین عنوان برای نامگذاری شرکت بازرگانی خود و همراهانش استفاده کرد.

عضو شورای مرکزی بنیاد امید ایرانیان استان خراسان رضوی تصریح کرد: مهندس بازرگان محافظه کار نبود بلکه شخصیتی صریح و شفاف داشت از این رو به محض اختلاف نظر با جبهه ملی این مساله را پنهان نکرد و از این جبهه جدا شد.

دولت موقت متشکل از ۳ طیف لائیک ها، متشرعين و روشنفکران دینی بود

خمر با اشاره به اینکه دولت بازرگان را می توان حلقه اتصال لائیک ها، نخبگان علمی و سایر اصناف دانست، افزود: متشرعین دینی از جمله شهید مطهری و شهید بهشتی حمایت های لازم را از دکتر بازرگان به منظور کسب ریاست دولت موقت انجام دادند.

وی خاطر نشان کرد: دکتر بازرگان فردی بود که کار تشکیلاتی کرده و فراز و فرودهای بسیاری را تجربه نموده است، ازاین رو دولتی متشکل از ۱۱ نفر از نهضت آزادی، ۱۱ نفر از جبهه ملی، ۴ نفر از انجمن اسلامی مهندسین و ١نفر از روحانیت تشکیل می دهد، در واقع دولت موقت متشکل از ۳ طیف لائیک ها، متشرعين و روشنفکران دینی بود.

عضو شورای مرکزی بنیاد امید ایرانیان خراسان رضوی با اشاره به ضریب هوشی بالای مهندس بازرگان خاطرنشان کرد: بازرگان در ابتداي زندگي و به هنگام پايان دوران متوسطه جزو گروه محصلین ممتاز شناخته شد و از جمله کسانی بود که به همين دليل در عصر رضاخاني زمینه ادامه تحصیل او در خارج فراهم شد.

خمر با بیان اینکه مهندس بازرگان از یک خانواده مذهبی آشنا به قرآن و نهج البلاغه و آشنا به بازار بود، ادامه داد: یکی از خصلت های بازرگان ویژگی ضد استبدادی او است.

بازرگان سیاست تنش زدایی را در دستور کار دولت قرار داد

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی استان خراسان رضوی با اشاره به سخن مهندس بازرگان مبنی بر اینکه امام خميني(ره) بلدوزر می خواهد اما من پیکان هستم، یاداور شد: این سخن نشان از دارد که بازرگان به دنبال اصلاح پله به پله و تدریجی بوده است.

وی در ادامه مهندس بازرگان را داراي ماهیت ضد روسی دانست و خاطر نشان کرد: بازرگان هم به لحاظ مشی اعتقادی و هم به لحاظ اقتصادی مخالف شوروي بود.

عضو شورای مرکزی بنیاد امید ایرانیان استان خراسان رضوی همچنين با تاکید بر اینکه بازرگان نخستین کسی است که بحث سیاست تنش زدایی را در دستور کار دولت خود قرار داد، افزود:مهندس بازرگان به دلیل اختلاف گفتمانی با کمیته های انقلاب از آنان حمایت نکرد، از این رو پس از ۹ ماه ایفای نقش، مجبور به استعفا شد.

عدم ارتباط مستقیم با مردم از انتقادات وارده به دولت موقت است

خمر سپس حزب توده را پاشنه آشیل دولت بازرگان خواند و عنوان کرد: حزب توده از مهم ترین مخالفان مهندس بازرگان بود.

وی در پايان با بیان اینکه یکی از انتقاداتی که می توان به دولت موقت وارد ساخت عدم ارتباط مستقیم با مردم به ویژه جوانان بود، یادآور شد: وصیت نامه وي نشان از توجه ویژه مهندس بازرگان به آخرت دارد، همچنین مهربانی، گذشت و قبول عذر تقصیرها از دیگر مواردی است که در وصیت نامه مهندس بازرگان هویدا است.