سیدحسن خمینی: دلسوزی بدون تخصص مشكلات جامعه را افزایش می دهد
سیدحسن خمینی: دلسوزی بدون تخصص مشكلات جامعه را افزایش می دهد

خط امام : تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره) گفت: دلسوزی بدون نگاه تخصصی مشكلات مضاعفی را برای جامعه ایجاد می كند.   به گزارش خط امام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران كه در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار […]

خط امام : تولیت آستان مقدس حضرت امام خمینی(ره) گفت: دلسوزی بدون نگاه تخصصی مشكلات مضاعفی را برای جامعه ایجاد می كند.

 

به گزارش خط امام به نقل از پایگاه اطلاع رسانی جماران، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در دیدار اعضای شورای اسلامی شهر تهران كه در حرم مطهر امام خمینی(ره) برگزار شد، افزود: امام راحل فرمودند كه «دولت نمی‌تواند همه جا را خودش تحت نظر بگیرد؛ وقتی محول كرد كار را به خود مردم، مردم در منطقه‌ای كه هستند برای خودشان دلسوزتر هستند، بهتر اطلاع دارند به احتیاجات خودشان. اینها یك برنامه‌هایی است كه در دست اجراست» كه این فرموده ایشان فلسفه وجودی شوراها را بخوبی نشان می دهد.
وی تصریح كرد: فرموده امام خمینی (ره) نشان می دهد كه دولت نمی تواند كار همه بخش ها را تحت نظر داشته باشد.
وی ادامه داد: البته این به معنای آن نیست كه دولت ها قادر به انجام كارها نباشند بلكه بدان معناست كه دولت باید كوچكتر شود و لزومی ندارد در همه بخش ها تصدی گری كند.
سیدحسن خمینی با اشاره به این فرموده امام راحل كه «مردم به حال خودشان دلسوزتر هستند» گفت: این جمله بیانگر این است كه كسی كه در مركز نشسته، نه درك دقیقی از مشكلات سایر بخش ها دارد و نه راه حل ها را بهتر از آنها می داند و حتی اگر بداند دلسوزتر نیست.
وی همچنین از دیگر دلایل تأكید ویژه امام خمینی(ره) بر جایگاه شوراها را اطلاع بیشتر آنان از مشكلات خواند و یادآور شد: یكی از بزرگترین عوامل قوت، «اطلاع» است چرا كه اگر اطلاع از حادثه ای وجود نداشته باشد توانمندی در حل آن نیز حاصل نخواهد شد.
سید حسن خمینی با تأكید بر اینكه بنا به توصیه امام(ره)، شوراها باید دو اصل «دلسوزی» و «اطلاع» را به عنوان وظیفه و پیش فرض همه وظایف خود در نظر داشته باشند، اظهار كرد: شوراها قرار است در همه امور شهری جایگزین دولت شوند زیرا دلسوزتر و مطلع تر از دولت هستند.
وی دلسوزی را در گرو ترجیح منافع شهری بر منافع شخصی، گروهی و حتی بر منافع یك گروه از مردم دانست و تصریح كرد: ممكن است كاری خوشایند یك جمع نباشد اما از باب دلسوزی باید آن را انجام دهیم. لذا دلسوزی یعنی مصلحت كلان جامعه و شهر را در همه كارها باید در نظر بگیرید.
یادگار امام راحل تأكید كرد: مسلّم است كه ترجیح مصلحت شخصی در كارها خیانت است اما باید دقت كنیم كه حتی مصلحت یك بخش را بر مصالح كلان ترجیح نداده و نگاه بخشی نداشته باشیم.
سید حسن خمینی با بیان اینكه عیب ها را واقعا باید ببینیم و به خاطر مصلحت كوچك تر آنها را نادیده نگیریم بر استفاده از نگاه كارشناسی در شناخت دردها و درمان آنها تأكید كرد و گفت: دلسوزی بدون نگاه تخصصی مشكلات مضاعفی برای جامعه ایجاد می كند.
وی گفت: بحمدالله امروز در جامعه عزم قابل توجهی برای حل مشكلات اجتماعی ایجاد شده كه عوامل مختلفی باعث این امر شده است و رهبری معظم انقلاب هم به آن توجه ویژه ای دارند.
سید حسن خمینی تأكید كرد: صرف شناخت دردهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نتیجه ای در بر ندارد، بلكه درمان مشكل را نیز باید شناخت كه در این راستا باید مجموعه شوراهای شهر در سراسر كشور به سمت كارشناسی تر شدن پیش برود.
وی با توصیه به اینكه دولت ها باید حوزه كار مردم را هرچه بیشتر به خود آنها واگذار كنند، یادآور شد: امام در سخنان شان حتی به شوراهای ایالتی كه پس از انقلاب تبدیل به شورای شهر و روستا شد نیز اشاره می كنند لذا شاید بعدها بتوان حوزه های دیگر مدیریتی را به مردم واگذار كرد تا مردم به حل همه مشكلات خودشان همت كنند و دولت كار خود را به دلسوزان مطلع واگذار كند.
اعضای شورای اسلامی شهر تهران امروز(سه شنبه) به مناسبت گرامیداشت روز شوراها با حضور در حرم امام(ره) با آرمان های والای ایشان تجدید میثاق كردند.