نگرانی امریکا از لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم
نگرانی امریکا از لغو تابعیت شیخ عیسی قاسم

خط امام : یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه تصمیم بحرین مبنی بر لغو تابعیت یک رهبر روحانی اکثریت شیعه این کشور را تصمیمی نگران کننده خواند. به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن ، جان کربی گفت :’ ما از تصمیم امروز در مورد خلع تابعیت روحانی شیعه شیخ عیسی قسام نگران شده ایم […]

خط امام : یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز دوشنبه تصمیم بحرین مبنی بر لغو تابعیت یک رهبر روحانی اکثریت شیعه این کشور را تصمیمی نگران کننده خواند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن ، جان کربی گفت :’ ما از تصمیم امروز در مورد خلع تابعیت روحانی شیعه شیخ عیسی قسام نگران شده ایم . هیچ شواهد و قرائنی در حمایت از این اقدام وجود ندارد. ‘
این انتقاد در حالی صورت گرفت که بحرین یک متحد امریکا در خلیج فارس بوده و میزبانی ناوگان پنجم نیروی دریایی این کشور را به عهده دارد.
حاج شیخ عیسی احمد قاسم درازی بحرانی معروف به شیخ عیسی قاسم ٬عالم برجستهٔ شیعه و رهبر شیعیان بحرین و رهبر معنوی انقلاب بحرین است.
پس از آغاز انقلاب 25 بهمن بحرین در سال 1389، او در عمل رهبر این انقلاب شد. سخنرانی‌های او و خطبه‌های جمعه‌اش نقش تعیین‌کننده‌ای در انقلاب دارد.
در جریان انقلاب بحرین، وزارت دادگستری این کشور نامه‌ای توهین‌آمیز علیه وی منتشر کرد تا محبوبیتش را در میان مردم بسنجند ٬مردم نیز چهارم شهریور 1390 نماز جمعه را در سراسر بحرین تعطیل کردند و تنها نماز شیخ قاسم برگزار شد.
پس از آن که حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین مخالفانش را اندک خواند، به دعوت شیخ عیسی قاسم تظاهراتی با عنوان «لبیک یا بحرین» با حضور بیش از نیم‌میلیون نفر در منامه برگزار شد.
این تظاهرات بزرگ‌ترین تجمع تاریخ کشور بحرین بود که بیش از 50٪ بحرینیان در آن حضور داشتند، به‌طوری که راهپیمایی «همه‌پرسی» خوانده شد و این نخستین باری بود که خود شیخ عیسی قاسم در تظاهرات شرکت می‌کرد.

irna.ir