بی پرده با سید عبدالرزاق موسوی؛ از119ماه اسارت در اردوگاه موصل تا رد صلاحیت در انتخابات مجلس
بی پرده با سید عبدالرزاق موسوی؛ از119ماه اسارت در اردوگاه موصل تا رد صلاحیت در انتخابات مجلس

خط امام : در زمانه اي که صداقت و اخلاق در سياست بين سياستمداران ما کالايي گرانبهاست و حلقه اي مفقوده، اما سید عبدالرزاق موسوی از هر دو آنها بهره مي برد.معلم، وکیل دادگستری و آزاده ای که 119ماه از زندگی اش در اردوگاه موصل عراق اسیر بود، در انتخابات مجلس دهم به دلیل عدم […]

خط امام : در زمانه اي که صداقت و اخلاق در سياست بين سياستمداران ما کالايي گرانبهاست و حلقه اي مفقوده، اما سید عبدالرزاق موسوی از هر دو آنها بهره مي برد.معلم، وکیل دادگستری و آزاده ای که 119ماه از زندگی اش در اردوگاه موصل عراق اسیر بود، در انتخابات مجلس دهم به دلیل عدم اعتقاد به اسلام، ولایت فقیه و جمهوری اسلامی رد صلاحیت شده است!علی رغم متانت و خضوع خاصی که در رفتار این سید اصلاح طلب محسوس است و با خوشرویی در دفتر وکالتش پذیرای ما می‌شود اما گفت‌وگو سخت است و سید خیلی صریح صحبت میکنند.به مناسبت 26مرداد ماه سالروز بازگشت آزادگان به وطن به سراغ سید عبدالرزاق موسوی رفتیم تا گفت گویی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، سید عبدالرزاق موسوی متولد سال 1335در یکی از روستاهای اطراف کازرون است که تحصیلات ابتدایی و سیکل اول خود را در کازرون گذراند وی در ورودی دبیرستان دانشگاه شیراز پذیرفته می شود اما به دلیل تنگنا های مالی قادر به پرداخت شهریه نیست، نفر اول استان فارس در ورودی تربیت معلم جهرم می شود و به جامعه فرهنگیان می پیوندد.
دوران دانشگاه موسوی با انقلاب مواجه می شود که همزمان تحصیل و تدریس را ادامه می دهد و در 22سالگی مدیر یکی از دبیرستانهای کازرون و همزمان معاون آموزش پرورش می شود.
با شروع جنگ برای دفاع از وطن عازم جبهه های جنگ می شود و در 20دیماه سال59 در جاده آبادان ماهشهر مجروح و اسیر نیروهای عراقی می شود.
سید عبدالرزاق موسوی 119ماه از عمر خود را دراردوگاه های عراق گزاراند و بعد از بازگشت اسرا موسوی به دلیل فعالیتهایش در اردوگاه به 15سال محکومیت پس از اسارت محکوم شد که سه ماه بعد از بازگشت اسرا و پس از سفر علی اکبر ولایتی به عراق به همراه تعداد دیگری از اسرا به وطن باز می گردد.
وی بعد از بازگشت بلا فاصله برای ادامه تحصیل به تهران می رود و در رشته حقوق ادامه تحصیل می دهند.
دو سال معاون مجتمع آموزشی جمهوری اسلامی ایران در شارجه امارات، بازگشت به شیراز و حضور در دبیرستانهای شهر شیراز، همزمان با انتخابات دوم خرداد و شروع دولت اصلاحات به مدت 4سال رئیس آموزش پرورش ناحیه2شیراز و نهایتا مدیر کل حقوقی وزارت آموزش پرورش از مسئولیتهای وی می باشد. موسوی همزمان فوق لیسانس حقوق عمومی از دانشگاه تهران گرفتند.
وی برای شرکت در انتخابات مجلس درخواست بازنشستگی می دهد بعد از بازنشستگی به درخواست رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران وقت کشور، دکتر دهقان «وزیر دفاع فعلی» در سال 80 مدیر کل اداره کل قوانین و لوایح بنیاد شهید و امور ایثارگران می شود بعد ازسال 84و ریاست محمود احمدی نژاد بر دولت، چون احساس می کرد که نمی تواند در مجموعه ایشان کار کند استعفا می دهد وهم اکنون عضو کانون وکلای دادگستری استان فارس است.

از عمده فعایت های شما در اردوگاه های عراق چه بوده و شما چه مسئولیت هایی بر عهده داشتید؟

من در اردوگاه فعال بودم و مسئولیت ورزش به دور از چشم عراقیها برعهده من بود.برای حفظ سلامتی مجموعه اسرا در دو بخش مخفیانه و اشکار ورزش می کردیم. به دلیل این که متوجه توان جسمی بچه ها می شدند و افراد شناخته می شدند و سعی می کردند به آنها آسیب برسانند، کشتی، کاراته، جودو و سایر ورزشهای رزمی مخفیانه بود، نگران بودند روزی برایشان مشکل ایجاد کنند. ورزشهایی همچون فوتبال، والیبال و بسکتبال در فضای آزاد اردوگاه برگزار میشد و از انجایی که کسی نبود به مقررات ورزشی اشنایی داشته باشد و من با توجه به سابقه معلمی و ورزشی خود با همکاری تعدادی از اسرا مسئولیت این کار را بر عهده گرفتم.
در اردوگاه 2000نفره یک توپ داشتیم، یک زمین کوچک و 400تیم فوتبال که در 4لیگ دسته اول تا چهارم حضور داشتند، از آنجایی که هر لحظه که عراقی ها اراده می کردند بازی را تعطیل می کردند قوانین بازی هم پیچیدگی خاص خود را داشت در هر ماه یک بار به مدت 20دقیقه نوبت هر تیم بود بازی کند.مثلا سربازعراقی وسط بازی توپ را می گرفت و تعطیل می کرد این که بعد از این بازی تابع چه شرایطی هست قاعده خاص خودش را می خواست ، همه اینها قوانین خاص و مخفیانه ای داشت که عراقیا نباید می دانستند.
یکی دیگر از فعالیت ها، فعالیت های فرهنگی تبلیغی خاص بود.ما فقط4تا5ساعت در فضای باز بودیم بقیه ساعات در اسایشگاه بودیم که فضای هر فرد 70سانتیمتر در 2متر بود وهمه کارها باید آنجا انجام می شد.از برنامه هایی که داشتیم بحث قران و آموزش قران بود که علی رغم فشار شدید عراقی ها مخاطبان و علاقه مندان زیادی داشت.
یکی دیگر از برنامه ها کلاسهای آموزشی خاص بود چرا که خیلی از بچه های نوجوان که اسیر می شدند، دانش آموز بودند و معلوم نبود تا چه زمانی اسیر هستند.ما یک استراتژی تعریف کردیم، این که عراقی ها سعی می کردند با اسرا به نوعی برخورد کنند که در فضای تبلیغاتی بگویند اسرای ایرانی با این همه ادعا را تغییر دادیم و اینها نسبت به راهی که برای دفاع از کشور و اهدافشان آمدند تغییر رویه داده اند و استفاده تبلیغاتی بشود، مجموعه ما خیلی منسجم به این فکر می کردیم به نوعی باید عمل کنیم که نتوانند از ما سو استفاده کنند و احساس نکنند این اسرا ذره ای در آن چیزی که سبب شده به جبهه بیایند دچار تردید شدند.از طرفی به گونه ای باشد که فردا روزی اگر اسرا آزاد شدند و به ایران برگشتند عناصر مفیدی برای کشور باشند ودر واقع این زمان را از دست نداشته باشند. بنا براین سلامتی جسمی، روحی و تقویت بنیه علمی برای ما هم بود، برهمین اساس کلاسهای درس برای مقاطع تحصيلي مختلف برگزار می شد. یه سیستم آموزشی طراحی کردیم و یک سری معلم و دانش آموز بود، هر کسی هر چه می دانست معلم می شد آن یکی دانش آموز بود.کتابهای درسی را هم صلیب سرخ آورده بود.

شما به دلیل محکومیت سه ماه بعد از سایر اسرا برگشتید ایران، دلیل محکومیتتان چی بود؟

همه این فعالیت ها بخشی از دلایل محکومیت بعد ازاسارت بود بخشی نیز راجع به سفر کربلا در سالهای آخر بود، بعد از آتش بس قراردارد598، یک کاروان 400نفره که مسئول ایرانی کاروان من بودم به کربلا برای زیارت بردند از بغداد تا کربلا با اتوبوس رفتیم و بچه ها شکلاتهایی که همراه داشتند را باز کردند و در کاغذ شکلات جمله الموت لصدام”مرگ بر صدام” نوشتند و مجدد بسته بندی کردند و میان جمعیت انداختند که افسران اطلاعات امنیت عراق این شکلات ها رو جمع آوری کرده بودند، اصل مسئله از اینجا شروع شد و من را به عنوان مسئول کاروان و دونفر دیگر ازاسرا پیاده کردند و بعدها به 15سال محکومیت انجامید.

در حال حاضر هم ورزش را پیگیری میکنید؟

بله الان هم ورزش رو پیگیری می کنم به فوتبال علاقه دارم من در سال57کارت داوری فوتبال هم گرفتم.

چه افراد سرشناسی دراردوگاه با شما اسیر بودند؟

مرحوم آقای ابوترابی که یک حق بسیار بزرگی بر گردن آزاده ها دارد و حدود 5سال در اردوگاه ما بود.و خیلیهای دیگر که بعدا وزیر و نماینده مجلس شدند، مهندس خالقی وزیر کار اقای خاتمی، اوحدی رئیس فعلی سازمان حج و زیارت….

دو تا از خاطرات خوب و بدتان از دوران اسارت تعریف کنید؟

خاطرات بد زیاد داشتیم یکی از بدترین خاطره ها، یک دوست از بچه های تهران داشتیم و درجه دار ارتش بود به اسم”بیات” پسر بسیار خوبی بود و خیلی انسان مقاومی بود. عراقی ها برای این که ایشان را اذیت کنند آوردند جلو چشم ما گازويیل ریختند روی پایش و کبریت زدند. صحنه بسیار درد آوری بود و موقعی که به یاد می آورم بسیار اذیت کننده هست.و یا این که صلیب سرخ اسرایی را که وضعیت جسمی بدی داشتند معاوضه می کرد و به یکی از دوستان آموزش پرورشی ما از خوزستان گفتند فردا شما معاوضه می شوید و یک باره خبر دادندکه خبری از معاوضه نیست و این دوست ما سکته کردند و فوت شدند.
خوشحال کننده ترین و زیبا ترین صحنه برای من لحظه ای بود که از مرز خسروی وارد ایران شدم.

بسیاری از عزیزان جانباز و آزاده می گویند وارد جناح بندی های سیاسی نمی شویم، درچه بازه زمانی وارد عرصه سیاسی شدید و این گونه فعالیت سیاسی را شروع کردید؟

به طور طبیعی زمانی که برگشتم و وارد دانشگاه شدم، این بحث ازهمان روز شروع شد و جریانات سیاسی و نوع نگاه های سیاسی را رصد کردیم و بنا برارتباطات قبلی مجموعه دوستان و تحلیلی که یواش یواش از شرایط پیدا کردیم. من قبل از رفتن عضو انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه بودم و بعد از این که برگشتم با همان مجموعه در ارتباط بودم دوستان قدیمی اکثر قریب به اتفاق به لحاظ سیاسی در دسته بندی جدید خط امام قرار گرفتند و این به طور طبیعی ما را بیشتر به این سمت کشاند. علی رغم این که روزهای اول زمانی که اسیر شدم این گرایش های سیاسی را در ایران نداشتیم. بعد ها به عضویت انجمن اسلامی معلمان درآمدم و از سال 80هم مجمع نیروهای خط امام که همچنان ادامه دارد.
مجلس چهارم از کازرون کاندیدا بودم و مجلس هفتم و هشتم هم که رد صلاحیت شدم که در مجلس هشتم در مرحله اعتراض تایید شدم.

دلیل ورودتان به بنیاد امید ایرانیان چی بود؟چرا بنیاد امید؟

من به کارهای فرهنگی به شدت علاقه مندم و اعتقادم براین است که زیر بنای فعالیت های سیاسی ما باید روزی از مسیر فرهنگ حل شود.یعنی اصلاح ساختار سیاسی بدون اصلاح وضعیت فرهنگی جامعه امکان پذیر نیست. به عنوان یک معلم و به عنوان کسی که به مسايل حقوقی ارتباط دارم و دنبال میکنم طبیعی هست که حوزه حقوق اجتماعی و فرهنگی را بیشتر از سایر حوزه ها ببینم آن هم در جامعه ای مثل ما که احزاب وجود ندارند مردم نگاهشان به حزب نگاه مثبتی نیست یا آشنایی ندارند، لذا فعالیت فرهنگی خیلی میتواند کمک کند برای حل مشکلات جامعه و رفع نیازهای مردم.
بنیاد امید ماموریتش یک ماموریت فرهنگی اجتماعی است اگر چه از نگاه من در این ماموریت موفق نبوده و نتوانسته کارش را خوب انجام بدهد.
دلیل دیگر من ویژگی های شخصیتی خود اقای عارف و این که یه چهره اخلاقی بودند و من جای اخلاق را در فضای سیاسی کشور بشدت خالی می بینم.

به نظر شماچرا بنیاد امید ایرانیان موفق نبوده؟و تشکل های فرهنگی نمیتوانند مسیر موفقی را طی کنند؟

جامعه ما اساسا ساختار حقوقی قابل قبولی برای فعالیت نهادهای مدنی در آن ایجاد نشده یعنی ما صرفا یه چیزی برای فعالیت نهاد های مدنی داریم مصوبه هیئت وزیران اما نقش نهادهای مدنی در اصلاح ساختار فرهنگی سیاسی و اجتماعی ما تعریف نشده و کسی امروز از نهاد های فرهنگی و مدنی کمکی برای حل مشکلات نمی خواهد.
موقعی که یک مجموعه می ببیند نمی توانند تاثیر گذار باشند این مجموعه موفق هم نخواهد بود خصوصا در حوزه جوانان.

نظر شما درباره حملات اخیر به دولت روحانی چی هست، دلیل افزایش این حملات چی میتواند باشه؟

ما یک سری مشکلات اساسی داریم که باید اول ریشه را از آن طرف قضیه حل کنیم، این که ما به آموزه های دینی که بخشی از فرهنگ ما هست توجه کنیم، همچنین آموزه های اخلاقی که در جوامع پذیرفته شده است ودر اظهار نظر ها و حرف زدن ها دقت کنیم.
این جمله معروف را که آنچه که برای خود می پسندی برای دیگران بپسند و آنچه نمی پسندی برای دیگران هم نپسند. اساسا معنای عدالت و انصاف همینجا خود را نشان می دهد.
بلاخره عدالت می گوید شما آنگونه کار کن که باید هر انسانی آن شکلی کار کند یا آن گونه قضاوت کن که اگر خودت جای دیگری بودی و دیگری جای تو همین قضاوت انجام می گرفت.
ما اینها که جز بدیهیات مبانی اخلاقی ما هست اینها را فراموش کردیم و اتفاقا کسانی باید این ها را فراموش نکنند که قدرت و نقش بیشتری دارند از جمله دولتمردان، مجلسیون و روحانیون،امروز ما می بینم کسی به اینها توجه نمی کند .
کسی نمی خواهد بگوید نقد به دولت روحانی وارد نیست ما هم نقد هایی جدی داریم اما این که منصفانه قضاوت کنیم خیلی مهم است. به اون اندازه که دولت اشکال دارد اشکال بگیریم و کارهای خوب را هم بگوییم.
سوال جدی اینجا مطرح می شود آیا این بحث اخیر حقوقهای نجومی و غیر متعارف ریشه اش در کجاست؟چه کسی مصوب کرده، این پرداختها ازکی انجام گرفته، دخل و تصرف در اموال عمومی در چه دوره ای بیشتر از همیشه بوده و چه کسی بیشتر از همه قانون را دور زده است؟
فساد در قانون تعریف شده، هر گونه سو استفاده ای از موقعیت و قدرتی که در جامعه به شما داده شده باشد اعم از مالی و اداری و سیاسی و اجتماعی این فساد است.
چه کسی بیشتر از از آقای احمدی نژاد از موقعیت و مقامش سواستفاده کرد؟ چرا امروز مراجع قضایی سراغش نمی روند، چرا کسی از ایشان بازخواست نمی کند. ولی به راحتی رییس جمهوری که روحانی هست، مجتهدهست، عضو مجلس خبرگان هست خیلی راحت بد اخلاقی صورت می گیرد. اینها منصفانه نیست عادلانه نیست و شاید بتوانیم بگوییم بسیاری خیر خواهانه هم نیست و هدف انتخاباتی آن فرع قضیه است.
در قانون اساسی نظام به گونه ای تعریف شده که بیشتر یک نظام اخلاقی هست این نظام سیاستمداران قدرتمندان و حکام آن باید بیش از دیگران به اخلاق پایبند باشند.
حالا اهداف سیاسی که به مراتب بدتر است قطعا عده ای علاقه مند نیستند که اقای روحانی برای دور بعد رییس جمهور باشد و دراین تردیدی نیست.

برخورد اصلاح طلبان در رابطه با دولت باید به چه گونه ای باشد؟ آیا گزینه اصلاح طلبان برای ریاست جمهوری آینده حسن روحانی است با توجه به این که برخی از اصلاح طلبان در مصاحبه ها مستقیما حمایت کردند؟

راجع به این که اصلاح طلبان در دور آینده چه کسی کاندیدای آنها هست خب واقعا به عنوان یک مجموعه منسجم هنوز تصمیم گیری نشده، لذا هر کسی اظهار نظر می کند شخصی و یا تشکیلاتی خودش هست نه مجموعه اصلاح طلبان. مثلا ما در انجمن اسلامی معلمان هنوز راجع به این که کاندیدای اصلاح طلبان از نگاه ما برای دور بعدی چه کسی خواهد بود حتی بحثی هم صورت ندادیم.
در این نیز تردیدی نیست که مجموعه اصلاح طلبان همگی متفق القول بر این باورند از این دولت باید حمایت کرد.
این که کاندیدای قطعی برای دور بعد آقای روحانی هست یا نیست این تصمیم گیری نشده و اظهار نظر ها شخصی هست اگر چه عقلایی و منطقی این است که از دولتی که اصلاح طلبان در روی کار آمدن آن نقش اصلی داشته اند همچنان باید حمایت شود و به نظر می رسد در انتخابات آینده نیز آقای روحانی کاندیدای اصلاح طلبان باشد.
ما یک سری دغدغه های جدی را نسبت به عملکرد دولت داریم، حداقل در حوزه آموزش وپرورش به عنوان تشکیلات انجمن اسلامی معلمان که بیشتر در این حوزه فعال هستیم دغدغه های جدی و نگرانی های جدی وجود دارد. احساس می کنیم دراین حوزه دولت می توانست موفق تر باشد..
یک سری کارهای مثبتی می توانست انجام دهد که صورت نگرفت، معذورات به جای خودش یعنی با تمام معذورات هم معتقدیم دولت در این حوزه میتوانست بهتر عمل کند اگر چه تلاش زیادی برای افزایش بودجه آموزش پرورش انجام شد.
درحوزه های عمومی هم نگرانی هایی وجود دارد از جمله در بحث مدیرانی که در سطح ملی و استانی وجود دارند ما معتقدیم مدیران و وزرای دولت بهتر می توانستند عمل کنند.
نمونه اش در همین استان بلاخره استانداری که منصوب کردند و بعد از یکی دو سال و هزینه هایی که داده شد آن هم با مشکلاتی تغییر کرد.
نکته بعدی در بحث اصلاح وضعیت اقتصادی جامعه، ما می دانیم دولت با مشکلاتی مواجه بوده اما در عین حال معتقدیم دولت بهتر از این میتوانست کار کند.
همین بحث حقوقهای غیرمتعارف که مطرح میشود، بالاخره انتظار بود دولت در اولین کار به این توجه کند البته موضع آقای رئیس جمهور در این زمینه شجاعانه و قابل تقدیر بود.
اگر چه این چیزی که تحت عنوان حقوق غیر متعارف مطرح می شود درمقابل فساد های که دولت قبل شکل گرفته اصلا قابل طرح نیست.

دولت در استان فارس چگونه عمل کرد؟

ما به عنوان مجموعه خودمان از عملکرد آقای افشانی به عنوان استاندار فارس راضی هستیم، اگر چه به ایشون هم بلاخره ممکن است انتقاداتی وارد باشد اما با توجه به امکانات و شرایطی که وجود داشته ما آقای افشانی را استاندار موفقی میدانیم.

اقای موسوی شما در انتخابات اخیر مجلس رد صلاحیت شدید، طبق چه بندی؟

بنا به بند 1و 3ماده 28رد صلاحیت شدم، عدم التزام به جمهوری اسلامی، قانون اساسی وولایت فقیه!{سکوت…}

هیچ توضیحی ندارید؟

نخیر! تشخیص دادند، اونها ظاهرا از من بهتر مکنونات قلبی من، خطورات ذهنی من را تشخیص می دهند .
من تردیدی ندارم حداقل از برخی از این آقایان که راجع به من اظهار نظر کردند، التزام من نسبت به همه اینها بیشتر است.

به نظر شما چرا در انتخابات اخیر این همه رد صلاحیتی داشتیم؟

چرا را واقعا نمی دانم اونهایی که این کار را کردن باید جواب دهند اما به نظر میرسد نگرانی از این که مردم گرایش خیلی جدی به اصلاح طلبان دارند سبب این اتفاق شد.
برسیم سرانتخابات مجلس دهم در شیراز و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات:

چرا در استان فارس بر خلاف خیلی از جاهای دیگر به جای شورای سیاست گذاری، شورای هماهنگی تصمیم گیرنده بود؟و عملکرد این شورا را چگونه میبینید؟

عملکرد شورای هماهنگی دراستان فارس نشان داد که استان فارس اگر نگویم در کشور موفق ترین بوده ، که من معتقدم موفقترین بوده، می توانیم بگویم جزدوسه استان برتر کشور بود. حتی از تهران موفقتر بوده، چون این ناهماهنگی هایی که درلیست30نفره تهران بعضا دیده می شود درمنتخبین فارس به آن صورت دیده نشده.این نشان می دهد که این مکانیزمی که در فارس عمل شد مکانیزم قابل قبولی بوده و می شود از آن دفاع کرد.
این که چرا مشابه استانهای دیگر نبود بستگی به شرایط متفاوت استانها دارد شرایطی که در استان فارس وجود داشت و انسجامی که از قبل بین شورای هماهنگی وجود داشت زمینه را خیلی راحت ایجاد کرد.
در فارس کمیته انتخابات 8ماه قبل از انتخابات شکل گرفته بود و در استانهای دیگر نبود، از طرفی نا هماهنگی که در استانهای دیگر دیده می شد در فارس وجود نداشت و نتیجه هم این شد لیست 4نفره شیراز رای آورد در نتیجه خروجی کار را باید نگاه کنیم.
ضرورتی برای این که بخواهیم شورای دیگری را در فارس ایجاد کنیم احساس نمی شد.

خب شورای هماهنگی، شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب است و برخی از افراد تاثیر گذار هستند که در احزاب نیستند،آنها چی؟

مشکلی که وجود دارد این است که وقتی اشخاص را بحث می کنیم، خود اشخاص هم باید حضور در یک مجموعه ای و هزینه هایی که احتمالا مترتب برآن خواهد بود را بپذیرند. ازبرخی از اشخاص حقیقی هم در همان زمان دعوت شد برای حضور در کمیته انتخابات اما خود آنها بنا به ملاحظاتی بعضا احساس کردن برایشان سخت است که در کمیته حضور داشته باشند، اگر چه بعدا حمایت کردند. ولی خود آنها معذوراتی داشتند که نمیخواستند باشند
نکته دوم این که ما برای یک بار باید تو کشور این مسئله را حل کنیم، هر اختیاری و قدرتی به تناسب آن پاسخگویی را دارد و افرادی که جامعه را به یک سمتی راهنمایی می کنند باید پاسخگوی جامعه هم باشند، امروز یک حزب بلاخره یک شناسنامه ای دارد پروانه ای دارد پاسخگو هست، فردا باید جواب دهد. اما اشخاص حقیقی معلوم نیست مسئولیت ناشی از تصمیمات اینها را کی باید جواب بدهد کجا باید حل شود.
رفتاری که ما را به سمتی که احزاب را تقویت کنیم سوق نمی دهد به نظر می رسد در دنیای سیاسی امروز دیگر پذیرفته شده نیست، یعنی تجربه بشری هم می گوید این باید کنار گذاشته شود. ضمن اینکه قبول داریم شورای هماهنگی همه اصلاح طلبان راپوشش نمی دهد احزاب هم درشرایط یکسانی نیستند.

یک بحثی که در فضا های مختلف مطرح شده این بود که سید عبدالرزاق موسوی به این امید که خودشان در مراحل اعتراض تایید صلاحیت شود مانع از بستن لیست امید در شیراز می شد، و به همین خاطر لیست با این همه تاخیر بیرون آمده این واقعیت دارد؟

واقعیت این نیست ، جهت اطلاع دوستان در یک ماهه آخر کمیته انتخابات اداره جلسات به دلیل همین حساسیت ها برعهده من نبوده و اقای دکتر مرادی خلج جلسه را اداره می کردند.من اصلا اداره کننده جلسه هم نبودم.
دراین تاخیر لیست هم اصلا من نقش نداشتم امکان دارد یک جمعی در شورا ملاحظاتی داشتند مبنی بر این که صبر کنیم تا تکلیف روشن شود وآن ملاحظات هم برای این بوده که شاید برخی از کاندیداهای اولویت دار تأیید شوند. بنا براین انتقاد غیر منصفانه هست و نه من این روحیه رو دارم و نه سایر آن دوستان شورا.

در مورد بی نظمی ها در انتشار لیست امید نظر شما چیه؟

در مورد بی نظمی به نظرمن بی نظمی خاصی وجود نداشت، یک لیست 4نفره بیرون آمد ما بحث کردیم، گفتم یادمان باشه این بد عهدی ها بعدا برای همه مشکل درست می کند.
ما درجلسه اعتدال توسعه و مجمع مشورتی را دعوت کردیم برای این که این اجماع دراستان ایجاد شود ولی آنها یک شرط داشتند و این که ما یک کاندیدا داریم و به شرطی از این لیست حمایت می کنیم که کاندیدای ما در لیست باشد، ما رای گیری کردیم کاندیدای آنها رای نیاورد.
یا باید ما بر این اصرار می کردیم که که این 4نفر از لیست بیرون آمدند پس لیست نهایی همین و باید از اینها حمایت کنیم و یک لیست جداگانه اعتدال توسعه و دیگران می دادند همان چیزی که بعدا درانتخابات ریاست مجلس شکل گرفت ، یا نه ما بلاخره بگویم تجدید نظر کنیم که نظر آنها هم تامین شود تا یک لیست بیشتر نشود.
ما اگر این کار را نمی کردیم هیچ کدام ازاین کاندیدا رای نمی آورد، وهمان فردی که به لیست اضافه شد نفر اول شیراز شد. اما این نشان می داد تصمیمات تصمیم درستی بوده و ما اون قولی را که از اول دادیم باید وفا دار می ماندیم.

به نظر شما آیا لیست امید در استان فارس همه اصلاح طلب بودند؟

در شیراز بله همه اصلاح طلب هستند.

ولی سابقه یکی از اعضای لیست ریاست ستاد محسن رضایی بوده؟

ولی امروز اقای پارسایی واقعاً عملکردی اصلاح طلبانه دارد و اعضای فراکسیون امید او را به عنوان سخنگوی فراکسیون انتخاب کرده اند. این نشان می داد که ما تشخیص مان درست بود.

نظرتون درباره انتخابات شورا های شهر چی هست با توجه به این نا هماهنگی هایی که فرمودید؟

به نظر من از ریاست جمهوری مهمتر است، من به شخصه نمی خواستم خودم در کمیته انتخابات نقش داشته باشم ولی در این یکی دو ماه این کمیته انتخابات را دوباره شکل دادیم.
ما باید یک واقعیت تلخ را بگوییم، به لحاظ توان تشکیلاتی احزاب مان خیلی ضعیف هستند.
یک سری گیرهای سازمانی و تشکیلاتی داریم، ما ادمهای تشکیلاتی و سازمانی در احزاب کم داریم که بتوانند کار تشکیلاتی انجام دهند. چون احزاب تقویت نمی شوند،رفتارهای غیر حزبی پر رنگ تر می شود.
ولی به هر صورت کمیته انتخابات تشکیل شده به نظر می رسد یه انسجام نسبی پیدا میکند و همه گروه ها هم هستند.انشاءالله امیدواریم اگر ناهماهنگی هایی هم وجود دارد از بین برود.با قاطعیت میگویم در انتخابات مجلس هماهنگ ترین تشکیلات در سطح کشور در استان فارس بود.
یک مثال بزنم؛در کرمان اقای حسین مرعشی مسئول کمیته استانهای شورای عالی سیاست گذاری بود، اقای مجید انصاری، اقای هاشمی، اقای جهانگیری واین هاازبزرگان اصلاح طلب هستند… همه از استان کرمان هستند.هیچ کدام از کاندیدای اصلاح طلبان در کرمان و حتی جیرفت که اقای جهانگیری هستند رای نیاورد.

شنیده شده شورایی مجزا متشکل از افراد حقیقی شکل گرفته که برای انتخابات شورای شهر هم فعالیت خواهد کرد واقعیت دارد؟

خیر من پیگیری کردم هر کدام از نمایندگان شیراز سه نفر را معرفی کردند ، که اینها هماهنگ کنند برای بحث های پیگیری مسائل و مطالبات مردم هستند، در برخی جمع ها مطرح شده که موضوع شورا ها رااین گروه پیگیری می کنند. من فکر نمی کنم این طور باشد به هر صورت تلاش می کنیم که در شوراها نیز منسجم تر از گذشته با یک لیست حضور پیدا کنیم .
تلاش می شود در شیراز یک انسجامی صورت بگیرد این که چقدر موفق شویم امیدواریم به موفقیت.

پیرامون بحث جوانان و مطالبات جوانان در شورا اقدامی صورت گرفته؟ نمایندگان به این موضوع توجهی داشتند؟
پیشنهاد کردیم در کمیته پیگیری مطالبات کار گروه جوانان هم اضافه شود برای پیگیری بحث مطالبات جوانان امیدوارم به این مسئله نمایندگان توجه کنند.

 

به نقل از دال نیوز