محکومیت جنایت آل سعود در صنعا از سوی کشورهای جهان

خط امام : کشتار شرکت کنندگان در مراسم عزاداری در صنعا در روز شنبه توسط ائتلاف عربی-آمریکایی به سرکردگی عربستان، با محکومیت وسیع کشورهای جهان و مقام های رسمی آنها روبرو شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امام ، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: عربستان و حامیان آن در این قتل عام باید پاسخگو باشند٬ ارسال کمک های بشردوستانه حیاتی است و ایران آماده کمک است.

***بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز ضمن ابراز انزجار از این جنایت ضد بشری تاکید کرد که برای پایان دادن به بحران ساختگی یمن٬ راهی جز توقف خوی تجاوزگری متجاوزین ددمنش آل سعود و آغاز گفت وگوهای جدی با مشارکت همه طرف های یمنی متصور نیست.

***علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: وجدان های آگاه باید بپرسند چگونه حاکمان یک کشور با حمایت آمریکا به خود اجازه می دهند به بهانه های واهی زیرساخت های حیاتی کشوری فقیر را مورد حمله قرار دهند و با نقض فاحش حقوق بین المللی بزرگترین جنایات بشری را رقم بزنند.

***سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه ای این جنایت را محصول توطئه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و آل سعود دانست وگفت که این اقدام، عربستان را یک گام بلند دیگر به سمت فروپاشی پیش برده است.

***سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواستار محاکمه ومجازات حکام سعودی به عنوان جنایتکاران جنگی شد و گفت هر کسی در مقابل این اقدام وحشیانه سکوت کند در جنایت رژیم آل سعود شریک است.

***ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این باره گفت که کشورش در مورد حمایت از ائتلاف عربستان تجدید نظرخواهد کرد زیرا حمایت از عربستان سعودی یک چک سفید امضا نیست.

***اتحادیه اروپا نیز خواستار مشخص شدن عاملان کشتار صنعا و مجازات آنها و بازگشت طرف های منطقه ای و بین المللی به میز مذاکره برای پایان دادن فوری به جنگ در یمن شد.

***وزارت خارجه روسیه اعلام کرد این گونه حملات با چنین شمار قربانیان غیرنظامی٬ باعث بیزاری است ٬این حادثه باید مورد تحقیق و رسیدگی دقیق قرار گیرد و مسئولان وقوع آن به شدت مجازات شوند.

***وزارت خارجه فرانسه هم خواستار انجام تحقیقات مستقل و بی طرفانه در خصوص این حمله و شناسایی عاملان شد و بر ضرورت دستیابی به راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ یمن تأکید کرد.

***بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس هم در گفت وگوی تلفنی با عادل الجبیر همتای عربستانی خود ضمن ابراز نگرانی از حمله هوایی به صنعا، بر اهمیت تحقیق فوری در این مورد تاکید کرد.

***توبیاس الوود معاون وزیر خارجه انگلیس از عربستان خواست فورا در خصوص حمله صنعا تحقیقات لازم را انجام دهد٬ اما در عین حال گفت که نیازی به لغو مجوز صادرات تسلیحات انگلیس به عربستان نیست زیرا خطر جدی نقض قوانین بشردوستانه وجود ندارد.

***فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در بیانیه ای اعلام کرد ما از تشدید خشونت در یمن بهت زده هستیم و تنها راه حل وفصل بحران یمن را بازگشت به میز مذاکره می دانیم .

***پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه ایتالیا این حمله را به شدت محکوم کرد و با غیر قابل قبول دانستن افزایش حملات نظامی به غیر نظامیان٬ از طرف های درگیر در یمن خواست به مذاکره به عنوان راه حل پایان دادن به بحران پایبند باشند.

***وزارت خارجه عراق در بیانیه ای با بیان اینکه از مذاکرات صلح در یمن حمایت می کند ، از جامعه بین المللی خواست تا اقدام های بازدارنده لازم را برای محاکمه عاملان این حمله و برقراری عدالت در پیش گیرند.

***وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که با شدیدترین لحن تجاوز جنایتکارانه مزدوران سعودی که به صورت عمدی مراسم عزاداری در صنعا را هدف قرار دادند و باعث کشته و زخمی شدن شمار زیادی از مردم بی گناه شدند، محکوم می کند.

محکومیت این جنایت از سوی کشورهای جهان باعث تکاپوی مقام های سعودی شد وائتلاف تحت سرکردگی آنها در تجاوز به یمن در فراری رو به جلو از پذیرش مسئولیت جنایت خود شانه خالی کرده و ادعا کرد که جنایت صنعا ناشی از انفجار بود ونه حمله هوایی. این ائتلاف مدعی شد که غیرنظامیان را هدف قرار نمی دهد.
این ائتلاف همچنین با تشکیل کمیته حقیقت یاب بین المللی برای بررسی این جنایت مخالفت کرد وتشکیل کمیته تحقیق با مشارکت آمریکائی ها را کافی دانست.
به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، تمیم الشامی سخنگوی وزارت بهداشت یمن یکشنبه شب اعلام کرد که در حمله به مراسم عزاداری در یمن تاکنون ۱۱۵ نفر شهید و ۶۱۰ تن زخمی شده اند که حال ۳۰۰ تن از آنان وخیم است وباید برای مداوا به خارج اعزام شوند.

irna.ir

نوشته شده توسط خط امام در دوشنبه, ۱۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۳۰ ب٫ظ

دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.