ورود نیروهای نظامی مصر به جنگ سوریه
ورود نیروهای نظامی مصر به جنگ سوریه

خط امام : منابع آگاه می گویند که طی ماه گذشته مستشاران نظامی مصری در سوریه مستقر شده اند و به نیروهای نظامی سوری در جنگ با داعش کمک می کنند. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سوری دام پرس، جدای از جزئیات منتشر شده در روزنامه لبنانی السفیر که حضور نیروهای نظامی مصری در سوریه […]

خط امام : منابع آگاه می گویند که طی ماه گذشته مستشاران نظامی مصری در سوریه مستقر شده اند و به نیروهای نظامی سوری در جنگ با داعش کمک می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سوری دام پرس، جدای از جزئیات منتشر شده در روزنامه لبنانی السفیر که حضور نیروهای نظامی مصری در سوریه را منتشر کرده بود، اطلاعاتی که در طول ماه گذشته منتشر شده است، نشان می دهد که مجموعه ای از افسران نیروهای ویژه و سلاح های پیشرفته به همراه نیروهای دریایی مصری در طول ماه اکتبر در سوریه حضور یافته اند، همچنین هیئت هایی از سوریه با هواپیمای نظامی روسی از قاهره به پایگاه هوایی حمیمیم در سوریه منتقل شده اند. اعضای این هیئت به محض ورود به سوریه به دو بخش تقسیم شده اند، قسمت اول به لاذقیه و قسمت دوم به طرطوس رفته اند و از جبهه مبارزه در اطراف لاذقیه و حماه اطلاعاتی به دست آورده اند. هم زمان با ورود این هیئت مقادیری سلاح و مهمات مصری که تاریخ ساخت آنها به دهه هفتاد و هشتاد قرن گذشته میلادی باز می گردد وارد خاک سوریه شده و در اختیار ارتش سوریه قرار گرفته است.

اهداف اصلی این سفر به طور مشخص روشن نشده اما اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که هدف اصلی آنها از حضور در سوریه آشنایی با تاکتیک های ارتش روسیه و سوریه در مبارزه با گروه های تروریستی گوناگون به ویژه شبکه داعش است که به همراه شبکه های وابسته به آن با ارتش مصر در صحرای سینا در حال جنگ است.

اطلاعات دیگر حاکی از آن است که هدف از این سفر کسب اطلاع از توانایی های ارتش روسیه است، همچنین رساندن این پیام از سوی طرف روسی است که تلاش های نظامی مشترکی میان ارتش های مصر و چین و ایران و عراق و سوریه و روسیه برای حمله همه جانبه بر داعش در مناطق شرقی سوریه وجود دارد که آماده سازی آن از جنوب تدمر انجام می شود. جایی که خط دفاعی از شمال به جنوب را به هم وصل می کند.

به گفته یک منبع دیپلماتیک سابق سوری، طرح روسیه مبتنی بر این است که تحرکات در سه محور به سوی مرز سوریه – عراق و منطقه موسوم به “البادیه السوریه” و استان ادلب – دیر الزور و محیط پیرامون آنها صورت بگیرد. تا کنون هیچ اطلاعاتی درباره ماهیت مشارکت مصر در این طرح اعلام نشده اما برخی منابع می گویند که بحث ها بر سر این موضوع همچنان ادامه دارد اما هنوز نتیجه نهایی آن تا کنون مشخص نشده است. اگر مصر بخواهد در این عملیات مشارکت کند نیز با منطق مبارزه با گروه های تکفیری در سوریه که با نیروهای مشابه آنها در سینا ارتباط دارند و آن جا را پناهگاه امنی برای خود می دانند، صورت خواهد گرفت. در عین حال مصر انتظار دارد با این مشارکت بتواند به حضور نیروهای تکفیری در صحرای سینا پایان دهد.

اخیرا، بعد از این که هیئت مصری سوریه را ترک کرد، مجموعه ای از خلبان های مصری به سوریه آمدند و در فرودگاه های التیفور و حماه و المزه به همراه مجموعه ای از نیروهای کماندوی موسوم به “صاعقه مصر” مستقر شدند. برخی اطلاعات دیگر حاکی  از آن است که کماندوهای صاعقه مصر در مناطق خارج از فرودگاه متمرکز شده اند.

در همین رابطه نیروهای نظامی روسیه و مصر مانورهای مشترکی را برگزار کرده اند و انتظار می رود که در آینده این مانورها افزایش یابد و مصر به پایگاهی برای مانورهای نظامی آنها تبدیل شود.

منابع خبری پیش از این گزارش داده بودند که برای نخستین بار گردان های موسوم به “Ma’anshan” از تیپ 054 وابسته به ناوگان دریایی شرقی در دریای چین به سواحل سوریه رسیده اند. این برای نخستین بار از سال 2014 تا کنون است که ناوگان نظامی چینی به سوریه می آید. پیش از این در سال 2014 واحد نظامی موسوم به “Yancheng” وارد سوریه شده بود تا ذخایر مواد شیمیایی سوریه وابسته به ارتش این کشور را تحویل بگیرد.